ندای ایرانیان

کد خبر: ۲۰۴۲۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۰
از 12 که بزرگترین و ایرانی ترین فاز پارس جنوبی است، فردا سه شنبه همزمان با روزهای پایانی سال 93 با حضور رییس جمهوری به طور رسمی افتتاح می شود.

به گزارش ایرنا، فاز 12 با تلاش و همت نیروهای متخصص داخلی توسعه یافت و بدون حضور نیروهای خارجی با سرمایه گذاری بیش از 7 میلیارد دلار آماده بهره برداری شده است. 

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با راه اندازی فاز 12 پارس جنوبی، حدود 2درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور افزوده می شود. 

به گفته کارشناسان خبره نفت و گاز، راه اندازی ٦ ردیف گازی پالایشگاه فاز ١٢ پارس جنوبی در طول یک سال، اقدامی بی سابقه به شمار می رود و حاکی از توانمندی متخصصان داخلی است که در دوران تحریم به این موفقیت دست یافتند. 

براساس قرارداد، پیمانکار پروژه فاز 12 پارس جنوبی باید ٥١ درصد از توان داخلی استفاده می کرد، در حالی که هم اکنون این رقم از ٧١ درصد گذشته است. 

با تولید 25 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در روز از هر فاز پارس جنوبی، حدود 8 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در سال به دست می آید که ارزش آن با احتساب هر مترمکعب 25 سنت، برابر با 2 میلیارد دلار در سال است، بنابراین با راه اندازی کامل فاز 12 پارس جنوبی که معادل 3 فاز استاندارد است، حدود 6 میلیارد دلار درآمد تنها از تولید گاز و بدون احتساب صادرات میعانات گازی این فاز طی یک سال عاید کشور می شود. 

میدان گازی فاز 12 واقع در بلوک جنوب شرقی حوزه گازی پارس جنوبی و حاشیه خط مرزی با کشور قطر قرار دارد. 

تاسیسات فراساحل در حدود 150 کیلومتری نوار ساحل قرار داشته و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تمبک (65 کیلومتری شرق عسلویه) قرار دارد. میعانات گازی جداشده در پالایشگاه پس از شیرین سازی توسط خط لوله زیر دریایی و SBM صادر می شود. 

میدان گازی فاز 12 واقع در بلوک جنوب شرقی حوزه گازی پارس جنوبی و حاشیه خط مرزی با کشور قطر و مساحتی حدود 206 کیلومتر مربع است که گاز طبیعی خشک آن 21 تریلیون فوت مکعب برآورد می شود. 

تاسیسات فراساحل در حدود 150 کیلومتری نوار ساحل قرار داشته و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تمبک، 65 کیلومتری شرق عسلویه واقع است. میعانات گازی جداشده در پالایشگاه پس از شیرین سازی توسط خط لوله زیر دریایی و SBM صادر می شوند. 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
انصاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
0
0
با دیدن این خبر به ایرانی بودن خود افتخار میکنم
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
0
0
فقط بدونید شما نتیجه دولت نهم و دهم رو افتتاح می کنید...وگرنه تو این دوسال که ما چیزی ندیدیم...
نام:
ایمیل:
* نظر: