ندای ایرانیان

کد خبر: ۴۸۵۰۲
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۱:۵۳
مرتضی الویری:
عصر روز سه‌شنبه حزب ندای ایرانیان به همت شاخه جوانان این حزب میزبان مرتضی الویری، شهردار سابق تهران و نماینده سه دوره اول مجلس شورای اسلامی بود.
شهردار سابق تهران در ابتدای سخنان خود در تشریح ضرورت فعالیت حزبی گفت: دموکراسی بدون حزب، پلوی بدون برنج است. دموکراسی بدون حزب هیچ فایده‌ای ندارد. وقتی احزاب فراگیر وجود نداشته باشد یک فضای سیاسی خاصی به وجود می‌آید که ظرف مدتی فرآیند انتخابات را به ثمر می‌نشاند. احزاب باید شناسنامه‌دار و با دیدگاه مشخص و معلوم آینده کشور را باید در دست بگیرند.

این زندانی سیاسی دوران ستم‌شاهی افزود: دغدغه‌ی جدی که من دارم این است که آیا انقلاب به آنچه که می‌خواست رسیده است؟ آنچه که تردید در آن وجود ندارد (مستقل از دیدگاه‌های مذهبی و سیاسی) کسانی که کار سیاسی انجام می‌دهند آنچه برای آنها مهم است منافع ملی است. ما می‌توانیم به صورت فراگیر به این نگرش پی ببریم که آیا ما به منافع ملی نگاه می‌کنیم یا نه. آیا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی منافع ملی در دستور اول حاکمیت قرار دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید برنامه‌های توسعه زمان شاه و اتفاقات پس از انقلاب نگاه کرد و به پاسخ رسید.

الویری افزود: کشور ما بعد از جنگ و در زمان آرامش یک سند چشم انداز نوشت که ما برای بررسی آن باید به دوران سازندگی و اصلاحات نگاه کنیم و در سال 84 هم سند چشم انداز به امضای مقام معظم رهبری رسید آیا ما به این چشم انداز حتی نزدیک شده‌ایم؟ جواب متاسفانه منفی است زیرا ما حدود 12 سال فرصت داشته‌ایم و نه تنها نزدیک نشده‌ایم بلکه عقب‌تر هم رفته‌ایم.

این عضو حزب کارگزاران سازندگی، بیکاری را چالش بزرگ کشور دانست و گفت: تعداد شاغلین کشور در سال 84 مساوی است با شاغلین در سال 91 که این آمار اصلا چشم‌گیر نیست. باید سالیانه حدود 1 میلیون شغل تولید می‌شد که متاسفانه نه تنها شغلی ایجاد نشد بلکه عده‌ی زیادی نیز بی کار شدند. بنابراین چالش بیکاری یک ابر چالش است.

نماینده ادوار مجلس، خشکسالی را ابرچالشی دیگر دانسته و اظهار داشت: میانگین بارش دنیا 800 میلی متر و بارش در ایران 250 میلی متر است . حال آنکه میزان تبخیر  در سرزمین ما چهار برابر دنیا است.

الویری گفت: چالش بعدی مساله تعدد کارکنان دولت و بازنشستگی است زیرا افراد زیادی بازنشست می‌شوند اما صندوق‌ها خالی است. مساله مهم بودجه‌ی دولت است که دولت هزینه‌هایی انجام می‌دهد که بودجه‌ای برای آن دیده نشده است. سیستم‌های اتوماسیون باید منابع انسانی را کاهش دهد. 4200 نیروی مازاد در مترو استخدام شده‌اند. وقتی ما عواقب مار را در نظر نمی‌گیریم به این وضعیت دچار می‌شویم. ادامه ی کار باعث افزایش هزینه های خدمات می‌شود که ما مجبور می‌شویم از جیب مردم بگیریم.

شهردار سابق تهران گفت: در حوزه شهرداری کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که شورای شهر حداقل باید شهردار مناسب انتخاب کند و نظارت خوب و دقیق انجام دهد برای این اتفاق مهم کسی باید روی صندلی شورای شهر بنشیند که تخصص لازم را داشته باشد و بعد با شجاعت و عالم به کار باشد. فساد در شهرداری بیداد می‌کند . برای جلوگیری از این نیز باید سالم بودن شورا‌ها از فسادهای اقتصادی و پاک‌دستی وجود داشته باشد اگر در شورای شهر کار تخصصی و قوی صورت گیرد بخشی از این چالش را می‌تواند حل کند. در واقع ما در مسیر سرمایه سوزی قرار داریم که ضربه‌ای به آیندگان است. فضای شهر فروخته می‌شود و با پول آن امور شهر اداره می‌گردد.
نام:
ایمیل:
* نظر: