ندای ایرانیان

کد خبر: ۴۸۵۶۴
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۳:۲۰
نرگس یونسی - عضو حزب ندای ایرانیان
با توجه به در پیش بودن انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ودر میان خیل کثیر متقاضیان ورود به این عرصه  ذکر این نکته حائز اهمیت است که ممکن است بسیاری از هموطنان ما که در انتخابات‌ شرکت می‌کنند نسبت به  ماهیت برگزاری شورای شهر، تناسب افراد در معرض رای قرار گرفته با جایگاه انتخابی و تاثیری که افراد برگزیده می‌توانند در سرنوشت شهر، استان و کشور داشته باشند  ، کم اطلاع باشند . ، لذا آگاهی از وظایف قانونی اعضا شورای شهر و تصمیم گیری در خصوص انتخاب افراد شایسته برای این منصب از اهمیت فوق العاده برخوردار است .
بر اساس مفاد قانون شهرداری و نیز قانون تشکیلات شورای اسلامی کشوری، شورای شهر  یک مرجع تصمیم گیری و نظارتی است و در این مورد دارای اختیارات وسیعی است. ازجمله مهم ترین این اختیارات میتوان به موار د ذیل اشاره نمود:
- انتخاب شهردار براي مدت چهار سال
- نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمايه و داراييهاي نقدي، و اموال منقول و غيرمنقول شهرداري
- تصويب آيين نامه‌هاي پيشنهادي شهرداري پس از رسيدگي به آنها با  رعايت دستورالعملهاي وزارت كشور
-    تاييد صورت جامع درآمد و هزينه شهرداري كه هر شش ماه يكبار توسط شهرداري تهيه مي‌شود و انتشار آن براي اطلاع عمومي

اما در هر سازمان وارگان  با کارنامه موفق  در وهله نخست  اشخاصی  به عنوان ناظر و تصمیم گیر انتخاب میشود که از لحاظ دانش وآگاهی 
 نه تنها همسطح بلکه در درجه بالاتر از  نظارت شوندگان قرارداشته باشند.لذا  شورای شهر نیز که نظارت مهمترین وظیفه آن تعریف شده است از این قاعده مستثنی نیست . تصویب آیین نامه ها ومقررات شهرداری نظارت بر هزینه ها واداره شهر افرادی با تخصص مرتبط به خود را میطلبد تا تصمیم گیریها مطابق با  الزامات و استانداردهای شهری وهمچنین نیاز شهروندان اتخاذ گردد. میتوان گفت دارا بودن تخصص مرتبط  وتجربه کافی در این خصوص شرط  اولیه لازم برای انتخاب افراد شایسته این منصب میباشد.
از سویی دیگر اگر چه تعهد و پایبندی  به انجام وظایف و داشتن  وجدان کاری  از الزامات  بدیهی برای قبول هر مسولیتهای  اجتماعی ست واین خصوصیت  درونی در مسولیت هایی  که با تکیه بر  اعتماد مردم شکل میگیرد بسیار حساستر است اما  تعهد صرف کافی نبوده ودر این میان نمیتوان نقش تخصص را برای ایجاد تعهدی حرفه ای نادیده گرفت  . 
 نگاهی برعملکرد اعضای دوره چهارم شورای شهر تهران این موضوع را روشن میسازد که شورا  در این دوره  به یک نهاد تشریفاتی تبدیل شد  تا نهادی که بتواند  وظیفه نظارتی خود بر امورات شهرداری تهران به نحو مطلوب انجام دهد اما این  اتفاق بی علت نیست  حضور نفراتی که یا فافد تخصص ودانش وتجربه و مهارت لازم برای بررسی و نظارت بر آنچه درامور شهرداری جاری ست و یا نفراتی که تعهد خود را به رای و اعتماد  مردم فراموش کرده بودند مسبب ایجاد چنین فضایی در شورای شهر شد که آسیبهایی  جبران ناپذیر برای شهر به دنبال داشت     .همچنان که در سال گذشته شاهد فاجعه ای بودیم که  جهان را متاثر از خود کرد . فاجعه پلاسکو نشان داد که شورای شهر نه تخصص لازم برای بررسی احتمالی و جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی را داشت و نه حتی تعهد به پاسخگویی به اذهان عمومی تا  با یافتن مسببین  در وقوع این حادثه بتواند بار دیگر با جلب اعتماد شهروندان  از حوادت آتی نظیر آن جلوگیری نمایید  بطوریکه فاجعه پلاسکو نیز بمانند بسیاری از حوادث دیگرشهر در فضای انتخاباتی سال جدید  به فراموشی سپرده شد  . 
اما در انتخابات  پیش رو شورای شهر  اگر قرار بر آن باشد که  شعار جوان گرایی و حمایت از ورود جوانان به عرصه های مسولیت  را معیار  انتخاب خود قرار دهیم باید این نکات را نیز مد نظر داشته باشیم  که تحصیلات آکادمیک  در قبول مسولیت شورای شهر کافی نیست  انتخاب اشخاص کم تجربه  که توانایی لازم برای نظارت بر چگونگی اداره امور شهرداری را نداشته و شورای شهر را محل آموزش و کسب مهارت  برای خود  قرار دهند نه تنها به قیمت آسیب رساندن به شهر    تمام خواهد شد بلکه تجربه  اندک و عدم توانایی کافی بر تعهد حرفه ای آنان نیز تاثیر گذار خواهد بود   و نارضایتی  مردمی که به آنان رای اعتماد داده اند را به دنبال خواهد داشت.
 آنچه مسلم است برای جلوگیری از تکرار شورایی  با اعضایی ناکارامد و همچنین مقابله با پیر سالاری  لازم است در این دوره  افراد متخصص با میانگین سنب متناسب و با  تجربه لازم و مرتبط که مراحل  کارشناسی و سپس مدیریتی را گذرانده اند از میان داوطلبان برای این مسولیت خطیر انتخاب شوند تا اعضا شورای شهر با توانایی وعجین شدن با وظیفه خود تعهد درونی را به تعهد حرفه ای  تبدیل نمایند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار