ندای ایرانیان

کد خبر: ۴۸۵۸۶
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۳
حاشیه‌نویسی از نشست‌خبری رییس‌جمهور؛
اولین نشست خبری رییس جمهور در سال جدید در حالی برگزار شد که نماینده ۱۵ رسانه داخلی و خارجی فرصت پیدا کردند تا در این نشست سوالات خود را از روحانی مطرح کنند.

به گزارش ندای ایرانیان ، عکاسان خبری ازساعت ۷:۳۰ صبح امروز و خبرنگاران رسانه‌ها از ساعت ۹صبح امروز در نهاد ریاست جمهوری حاضر شدند تا مقدمات حضورشان برای ورود به نشست خبری رییس جمهور مهیا شود.

طبق روال دفعات گذشته مدیران مسئول رسانه‌ها نیز در این نشست حضور داشتند. نکته قابل توجه اینکه به محض ورود خبرنگاران به سالن نشست خبری نماینده رسانه‌های مختلف برای رایزنی جهت طرح سوال خود از رییس‌جمهور وارد عمل شدند و به صورت جداگانه از مسئولان نهاد ریاست جمهوری تقاضا داشتند تا بتوانند سوالات خود را مطرح کنند.

خبرنگاران پیش از ورود به محل نشست در سامانه ثبت ‌نام برای سوال از رییس‌جمهور نام‌نویسی کردند.

یکی از حواشی نشست امروز طبق دیگر نشست‌های حسن روحانی سرمای شدید نشست خبری بود که همه حاضران نسبت به آن گلایه داشتند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، مرتضی بانک معاون کل سرپرستی نهاد ریاست جمهوری و بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه از اولین مسئولان دولتی بودند که برای حضور در نشست خبری روحانی وارد سالن شدند.

سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید ابوطالبی، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس‌جمهور و حسام‌الدین آشنا از دیگر افرادی بودند که روحانی را در اولین نشست خبری‌اش در سال جدید همراهی کردند.

اولین نشست خبری رییس جمهور در سال جدید راس ساعت ۱۱ و با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز شد.

اگرچه پیش‌بینی می‌شد نشست خبری روحانی به صورت زنده از شبکه خبر منعکس شود اما برای اولین بار نشست خبری رییس‌جمهور علاوه بر رسانه ملی از اینستاگرام و کانال تلگرام هم به صورت زنده پخش شد.

پیش از طرح سوال خبرنگاران از رییس جمهور، روحانی در تشریح دستاوردهای دولت یازدهم گفت: ما در دولت تلاش کردیم فضای امنیتی از بین برود.

رییس جمهور همچنین به موضوع انتخابات ۲۹ اردیبهشت اشاره کرد و گفت: حواسمان باشد انتخابات برای نزدیک‌تر شدن ما است. به مردم دروغ گفته نشود چرا که این بالاترین خیانت به مردم است.

روحانی در میان صحبت‌هایش در پاسخ به منتقدان برجام نیز گفت: بعد از برجام در هر زمینه‌ای فضا برای تحرک ما بیشتر شده است.

رئیس جمهور این خبر را هم داد که دیروز ابلاغیه‌هایی در رابطه با برنامه امسال دولت جهت توسعه تولید و اشتغال تهیه شده که امروز به دستگاه‌های مختلف واصل می‌شود.

پس از صحبت‌های مقدماتی روحانی مجری برنامه اعلام کرد که یک ساعت و ۳۰ دقیقه برای نشست خبری رییس‌جمهور اختصاص یافته و از خبرنگاران خواست که سوالات خود را به صورت کوتاه مطرح کنند چرا که این هم به نوعی حق الناس محسوب می‌شود و رئیس جمهور به مزاح عنوان کرد که حق الناس را بگذارید برای بیست و نهم اردیبهشت.

سوالات خبرنگاران از رییس‌جمهور راس ساعت ۱۱:۲۵ با سوال روزنامه دنیای اقتصاد در خصوص اینکه در صورت پیروزی در انتخابات سیاست‌های اقتصادی دولت چه تفاوتی با گذشته خواهد داشت، آغاز شد.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال گفت که دولت باید در تمام زمینه‌ها از جمله بحث یارانه‌ها تابع قانون باشد. دولت بعدی هم در چارچوب مصوبات مجلس در زمینه یارانه‌ها عمل خواهد کرد. ما معتقدیم یکسری از اقشار آسیب‌پذیرترند و اینکه یارانه یکسان به همه داده شود، خیلی مطلوب نیست برای همین اقشار آسیب‌پذیرتر باید یارانه بیشتری بگیرند.

خبرنگار رادیو دومین خبرنگاری بود که سوال خود را در زمینه پرداخت یارانه ۴۵ هزار تومانی و اصلاح نظام بانکی مطرح کرد که رییس جمهور در پاسخ گفت: هنوز هم معتقدم باید به جایی برسیم که مردم نیازمند یارانه نباشند اما این مسئله ظرف چهار سال به نتیجه نمی‌رسد.

روحانی با اشاره به تخریب‌های علیه دولت گفت: برخی تنها یاد گرفته‌اند دود پخش کنند و همه جا را سیاه کنند. برای چه مردم را به تردید می‌اندازید. این دولت اولین دولتی است که بدهی‌هایش را پرداخت می‌کند.

پس از سوال یورو نیوز در مورد حمله نظامی آمریکا به سوریه ، نوبت به روزنامه همشهری که یکی از رسانه‌های نزدیک به قالیباف شهردار تهران است، رسید. خبرنگار روزنامه همشهری از رییس جمهور پرسید چرا حل مشکلات کشور از صد روز به چهل سال تغییر کرده است که روحانی در پاسخ گفت: این روزها دروغ بزرگی مطرح می‌شود مبنی بر اینکه من گفته‌ام صد روزه مشکلات را حل می‌کنم اما من اعلام کردم که اقدامات دولت در صد روز اول را منتشر خواهم کرد.

روحانی به کنایه گفت فردی که یک شبه مشکلات را حل می‌کرد، شخص دیگری بود. حاضران در سالن با تشویق روحانی از این جمله او استقبال کردند.

خبرنگار این رسانه بار دیگر تلاش کرد که سوال خود را به گونه دیگری مطرح کند که روحانی در پاسخ گفت: شما مقاله خود را خواندید و من استفاده کردم اجازه دهید الان من جواب بدهم. چهار سال منتظر این سوال بودم. حافظه من کم نیست به خوبی می‌دانم که در روز اول چه چیزی گفته‌ام کسی که بگوید در صد روز مشکلات را حل می‌کنم قطعاً نباید عقل داشته باشد باز از شما ممنونم که به این دروغ بزرگ اشاره کردید تا بتوانم در مورد آن توضیح دهم.

یکی از سوالات مهم در جلسه امروز از رئیس جمهور مساله بازداشت برخی مدیران کانال‌های تلگرامی بود که توسط خبرنگار روزنامه اعتماد مطرح شد.

روحانی در پاسخ با اشاره به اینکه یکی از قول های دولت این بوده که مردم، آزادی را بهتر حس کنند گفت: برخی می‌گویند فقط باید اقتصاد را لمس کرد اما معنی ندارد که به خاطر حمایت یک نفر از یک جناح آن فرد به زندان برود. این مسئله در آخرین روزهای سال و تعطیلات عید نوروز مطرح شد.

او در کنایه‌ای به قوه قضائیه گفت: متاسفانه شیوه برخی‌ها که امیدوارم دیگر این شیوه‌ها در قوه قضائیه نباشد این است که افراد را پنجشنبه و در روزهای تعطیل بازداشت می‌کنند تا فرد حداقل دو روز را در زندان باشد. برخی‌ها می‌گویند آب خنک خوردن مستحب است.

رییس جمهور تاکید کرد: من بلافاصله به وزارت کشور، وزارت اطلاعات و وزارت دادگستری دستور دادم تا این مسئله را پیگیری کند وزیر اطلاعات به من گفت که این افراد جرمی مرتکب نشده‌اند وزیر کشور هم گفت آن را دنبال می‌کنم. قرار است این سه وزیر به من گزارش کتبی و دقیق بدهند. امیدوارم آنچه به من گفته شده درست نباشد اما اگر درست باشد قطعا به اطلاع مردم خواهم رساند.

خبرگزاری کیوتو ژاپن، خبرگزاری فارس و شبکه خبر از دیگر رسانه‌هایی بود که سوالات خود را در مورد انتخابات ریاست جمهوری و مسائل اقتصادی مطرح کردند.

روحانی در پاسخ به خبرنگار کیوتو ژاپن مبنی بر اینکه تصمیم نهایی شما در مورد شرکت در انتخابات چیست، گفت: اگر پنج روز دیگر صبر کنید مشخص خواهد شد.

روزنامه ایران نیز سوال خود را به گزارش ملی دولت در خصوص حادثه پلاسکو و سکوت رسانه ملی در این خصوص اختصاص داد که رئیس جمهور در پاسخ به آن به تشریح اقدامات صورت گرفته در این باره پرداخت.

نماینده شبکه ملی چین (سی‌سی‌تی‌وی) این مسئله را مطرح کرد که شما چهار سال پیش در تبلیغات گفتید که توافق هسته‌ای کلید حل مشکلات کشور است. الان کلید حل مشکلات چیست؟

روحانی تاکید کرد: من نگفتم کلید همه مشکلات کشور موضوع هسته‌ای است. قطعاً کلید حل مشکلات کشور عقل و تدبیر و تلاش همگانی است. در مسئله هسته‌ای من کلید اصلی را مذاکره می‌دانستم.

روحانی در پاسخ به سوال خبرگزاری ایرنا در خصوص وعده‌های فریبکارانه انتخاباتی برخی گفت: باید فضا را سالم، درست و اخلاقی نگه داریم. مردم‌فریبی و کارهای پوپولیستی در شان ملت ما نیست. فراموش نکنیم که اینجا صحنه انتخابات است؛ حراجی و مزایده نیست که هر کسی یک مبلغی را برای یارانه مشخص کند. اتفاقاً در دولت قبل هم در برخی موارد پول یارانه‌ها برخلاف قانون تهیه می‌شد.

خبرگزاری صداوسیما، المیادین لبنان، خبرگزاری شبستان و وال‌استریت ژورنال آخرین خبرنگارانی بودند که سوالات خود از رئیس جمهور را مطرح کردند و به این ترتیب اولین نشست خبری روحانی در سال جدید و در آستانه انتخابات ۲۹ اردیبهشت راس ساعت ۱۲:۴۵ به پایان رسید.

نام:
ایمیل:
* نظر: