ندای ایرانیان

کد خبر: ۴۸۶۱۴
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۳
سامان دریکوندی
مطالبه گری حقی است، که باید تمام شهروندان هر جامعه ای از آن برخوردار باشند. این حق که به صورت پرسشگری شهروندان به دست می آید را می توان مصداقی از امر به معروف و نهی از منکر دانست که یکی از موکد ترین فریضه ها در دین اسلام می باشد و شامل دو بخش است ؛
1-خواستن یک حق
2- پیگیری برای رسیدن به آن حق
زمانی در یک جامعه فرهنگ مطالبه گری نهادینه می شود که مردم آن جامعه با حقوق خود آشنا باشند و بتوانند به صورت پرسشگرانه برای احقاق حقوق خود تلاش نموده و ابزار پیگیری لازم همچون تشکل ها و انجمن های مردم نهاد در جامعه به صورت فعالانه وجود داشته باشند.
جامعه ای که بتواند این فرهنگ ارزشمند را در درون خود نهادینه کند قطعا به سرعت مسیر پیشرفت و تعالی را در زمینه های گوناگون خواهد پیمود چرا که این مطالبه گری سبب انجام وظیفه همگان به قانون، ایجاد سلامت در جامعه و حضور مردم در جایگاه نظارتی خواهد شد.
آن چه که در مورد مطالبه گری بسیار مهم است تفاوت مطالبه گری با شعار گرایی و انتقاد زبانی است. 
در شعار گرایی و انتقاد(که در جامعه ما متاسفانه رواج چشمگیری داشته) فرد به دنبال انجام کار نیست و تنها در مقام یک ناظر در مورد یک مشکل و یا موضوعی خاص به انتقاد، اظهار نظر و طرح سوال زبانی می پردازد و به دنبال رفع مشکل و پیگیری برای حل آن نمی رود، در صورتی که فرد یا جامعه ی مطالبه گر ابتدا در مورد یک موضوع فکر مطالعه و تحقیق کرده، در گام بعد به دنبال راه حل و ایجاد راه کار اجرایی کردن آن می رود و در پایان بر اجرای آن نظارت داشته تا آن کار به سرانجام مطلوب برسد.
هر چند مطالبه گری در مفاهیم بالا هنوز در جامعه ما آن طور که باید نهادینه نشده اما در چند سال اخیر به لطف گسترش فضای مجازی و فراگیر شدن استفاده از نرم افزارهایی هم چون تلگرام شاهد گسترش پرسشگری در میان افراد جامعه می باشیم. امروزه فضای مجازی این فرصت طلایی را در اختیار افراد قرار می دهد تا خواست ها، اعتراضات و نیازهای خود را با حداقل هزینه و صرف کمترین انرژی بیان نمایند و نقش یک نهاد مراقبتی غیر دولتی قوی را در جامعه ایفا کنند اما زمانی می توان از این زمینه به نحو احسن استفاده کرد که بعد از مطرح کردن و پیگیری قضیه در فضای مجازی بتوان در فضای واقعی هم موضوع را تا سرانجام رسیدن آن پیگیری نمود.
به جرات می توان مدعی این مهم شد که استان لرستان و بالاخص شهر خرم آباد از پيشگامان اصلی استفاده از این فرصت تاکنون بوده اند . برای اثبات این ادعا می توان به تشکیل کمپین های مجازی هم چون دفاع از مدیر کل ارشاد استان، ایجاد کمپین برای برکناری شهردار بعد از حادثه خیابان شورا و تشکیل کمپین دعوت از علی مطهری بعد از لغو سخنرانی او در مشهد که به پاسخ ویدوئی او منجر شد نام برد.
 پیگیری مردم و انجمن های مردم نهاد برای اختصاص سهمیه نماینده اضافه شده به استان لرستان به حوزه انتخابیه خرم اباد، دوره و چگنی را می توان نمونه ای از این دست دانست که نقطه عطفی از مطالبه گری با کمک فضای مجازی میباشد. موضوعی که پس از مخالفت هشت نماینده استان با اختصاص این سهمیه به خرم آباد و رویارویی آنها با "دکتر بیرانوند" به عنوان تنها نماینده ی خواهان اختصاص این سهمیه جدید به این حوزه بر اساس شاخص های جمعیتی شکل گرفت. 
بر این اساس ابتدا شاهد ایجاد کمپین هایی در فضای مجازی برای ایجاد یک فضای مطالبه گری در جامعه بودیم و پس از ایجاد این فضا و شکل گیری خواست عمومی با همکاری انجمن مردم نهاد متارخ برای پیگیری این مطالبه عمومی به خیابان های شهر آمدند و طی چندین مرحله اقدام به جمع آوری امضا از همشهریانشان نمودند تا برای اولین بار شاهد پیگیری یک موضوع در دو فضای مجازی و واقعی به صورت توامان باشیم تا علاوه بر ایجاد یک پشتوانه قوی برای نماینده شهرشان وظیفه شهروندیشان را به نحو احسن انجام دهند.
نتیجه این گونه اقدامات هرچه باشد کمترین اثرش نهادینه شدن فرهنگ مطالبه گری در جامعه است. فرهنگی که گمشده ای این روزهای جامعه ما و یکی از لازمه های حرکت به سوی توسعه و پیشرفت است.
یکی از بهترین فرصت ها برای بسط این فرهنگ، استفاده از برهه ی انتخابات کشوری است زیرا در این ادوار ذهن ها آگاهانه یا ناخودآگاه به سوی پرسشگری و مطالبه گری متمایل می شود که می توان با جهت دهی صحیح ، جامعه را متوجه اشتباهاتش(چه در گذشته و چه در آینده) نمود و چراغی برای روشن نمودن مسیر رشد و تعالی افروخت . بنابراین همه ما باید قدر فرصت پیش روی برای دو انتخابات مهم ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا را بدانیم و به جامعه ای که در آن زندگی می کنیم کمک کنیم تا وارد فضای مطالبه گری هوشمند گردد و با انتخاب هایی آگاهانه شاهد آبادانی شهر و دیارمان باشیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار