ندای ایرانیان

کد خبر: ۴۸۶۲۰
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۳
یادداشتی از دکتر نوری، دفتر اجتماعی وفرهنگی؛
من به عنوان فارغ التحصیل رشته مسایل اجتماعی ایران نگران هستم با این وضعیت هر کدام از کاندیدای محترم که در انتخابات موفق به کسب ارای مردم شود شناخت صحیحی از علل مسایل جامعه ایران ندارد و طبعا نمیتواند به حل انها کمک کند.

این مناظره با موضوع مسایل اجتماعی نظیر حاشیه نشینی،مسایل ازدواج ،مسیله ناکارامدی اداری، محیط زیست و عدالت اجتماعی برگزار کردید اصولا باید نامزدها به این مسایل و اسیب های اجتماعی میپرداختند، علل و پیامدها و راهکارهای مناسب را برای جل انها مطرح میکردند ، وضعیت موجود را نقد میکردند و وضعیت مطلوب را ترسیم میکردند.

اما بدلیل سیطره حوزه سیاست ، این مسایل اجتماعی ذیل اظهار نظرهای سیاسی نامزدهای انتخابات قرار گرفت و مشخص گردید که از مسایل اجتماعی صرفا بعنوان ابزاری برای حمله به رقیب و کسب موفقیت سیاسی استفاده میشود.

دلایل و راهکارهای مطرح شده عملا شعاری و به دور از وافعیت جامعه ایران بود.

من به عنوان فارغ التحصیل رشته مسایل اجتماعی ایران نگران هستم با این وضعیت هر کدام از کاندیدای محترم که در انتخابات موفق به کسب ارای مردم شود شناخت صحیحی از علل مسایل جامعه ایران ندارد و طبعا نمیتواند به حل انها کمک کند.

اگر بخواهیم به به اختصار به هر کدام از مسایل فوق بپردازیم میتوان گفت :

علت اصلی حاشیه نشینی وجود نابرابری اجتماعی – اقتصادی در جامعه است اگر چه در تمام کشورهای جهان مسیله حاشیه نشینی وجود دارد ، میتوان با راهکارهای کوتاه مدت و میان مدت مسایل این گروه از جامعه را کاهش داد.

درباره مسایل ازدواج جوانان باید توجه داشت که همه علل ان اقتصادی نیست و علت مسیله عدم رغبت به ازدواج در جوانان در شهرهای کلان و شهرهای کوچک و روستاها متفاوت است .

درباره ناکارامدی اداری و مشکلات بوروکراسی میتوان گفت مشکل ساختاری است و استفاده از تجربیات سایر کشورها و تکنولوژی های جدید راهگشاست. وجود احزاب فراگیر در کشور میتواند نیروهای مورد نیاز برای سامان دادن به امور اداری را تامین نماید.

درباره عدالت اجتماعی ، اولین راهکار مبارزه با رانت و توزیع مناسب امکانات در کل کشور است ، دوم این که عدالت باید در همه زمینه ها از جمله عدالت اموزشی ، عدالت اقتصادی ، عدالت اجتماعی، عدالت اداری . ... مورد توجه قرار گیرد مهمتر از همه اینکه از نامزدهای محترم بایستی تعریف روشنی از عدالت و شیوه تحقق ارایه میشد.

درباره موضوع محیط زیست باید مردم امکان برخورداری از اب ،هوا ، خاک و محیط زندگی سالم را داشته باشند و دولت زمینه های لازم را برای این برخورداری ایجاد نماید.


*دکتر نوری جامعه شناس وعضو دفتر اجتماعی وفرهنگی حزب

برچسب ها: ستاد ، جامعه ، انتخابات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار