ندای ایرانیان

کد خبر: ۴۸۶۲۷
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۹
در ادامه روند پرسشگری؛
در متن زیر سئوالات دفتر فرهنگی واجتماعی حزب ندای ایرانیان از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری را می‌خوانید.

زمانیکه در مورد مسائل و شرایط فرهنگی صحبت می‌کنیم، باید توجه داشته باشیم که این موارد هم می‌توانند علت و هم معلول ارکان دیگر جامعه باشند. شرایط نا مناسب اقتصادی و سیاسی مطمیناً باعث بحران فرهنگی در جامعه می‌شود و از طرفی دیگر رشد فرهنگ می‌تواند مانع از به وجود آمدن بسیاری مشکلات سیاسی و اقتصادی شود.

در اینجا دوست داریم نظر نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را درباره برخی از سوالات مردم پیرامون مسائل فرهنگی بدانیم:

1. با توجه به آمارهای نگران کننده درباره افسردگی خصوصا در بین جوانان، برنامه شما در جهت شاد زیستن در جامعه چیست؟ آیا تئوری در مورد مفهوم شادی دارید که بخواهید آنرا عملیاتی کنید؟

2. از مهمترین مسائل روز دنیا، مسئله جهانی شدن است. چه تدبیری برای رویارویی با این امر غیرقابل انکار در نظر دارید تا همزمان که جامعه از آثار مثبت آن بهره‌مند می‌شود، آثار منفی آن هم کمترین تاثیر را برفرهنگ ایرانی-اسلامی کشور بگذارد؟

3. از آنجا که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از متولیان رسمی امور فرهنگی در کشور است، در صورتیکه نهادی و یا مقامی در برابر قوانین و مجوزات صادره توسط این نهاد مسئول ایستادگی کند، چه تدبیری به کار می‌گیرید؟(نمونه موردی: لغو کنسرت‌های موسیقی در چندین شهرستان)

4. برنامه و نظرتان درباره اقدامات فرهنگی که از طرف نهاد قدرت به جامعه تزریق می‌شود چیست؟(نمونه موردی گشت ارشاد). آیا فرهنگ دولتی تا کنون موفق بوده است که این روند ادامه دارد؟

5. چقدر به این مسئله باور دارید که امور فرهنگی را باید به دست فرهنگیان داد و دولت فقط حامی و بازکننده مجاری قانونی برای فرهنگیان باشد؟

6. در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا چه اندازه از هنرمندان و نظراتشان استفاده خواهید کرد؟ و آیا مشاور فرهنگی خود را حاضرید از بین هنرمندان انتخاب نمایید؟

7. مهمترین اقدام شما در جهت مبارزه با اعتیاد خصوصا در جوانان، که بتواند در زمانی حداقلی نتیجه‌ای مثبت داشته باشد چیست؟

8. آیا برنامه فرهنگی خاصی برای دانشجویان و دانشگاه‌ها در نظر دارید؟ مثلا احیای کرسی‌های آزاد اندیشی بدون دخالت نهادهای امنیتی.

9. از آسیب‌های جدی در زمینه فرهنگ علمی کشور سرقت علمی و خرید و فروش مقاله و پایان نامه است، اقدامات شما چه در زمینه تدوین لایحه قانونی و چه در بعد اجرایی و عملیاتی برای مقابله با این معظل چیست؟

10. رویکرد شما نسبت به فضای مجازی، (خصوصاً شبکه های اجتماعی) و همچنین فیلترینگ چگونه است؟

11. ساز و کار شما برای به رسمیت شناختن فرهنگ‌های قومی (در بعد عملی) در کشور چیست؟(نمونه موردی به رسمیت شناختن زبان مادری در سیستم آموزش و پرورش و آموزش عالی).

12. فرهنگ مفهوم گسترده‌ای است که می‌تواند همراه با مفاهیم دیگری شود، مثلا فرهنگ سیاسی، فرهنگ ورزش، فرهنگ علمی و... آیا سازوکاری برای ارتقای سطح فرهنگ‌های مختلف در نهادهای وابسته دارید؟

13. فرهنگ ایران از غنی‌ترین و قدیمی‌ترین فرهنگ‌های دنیا محسوب می‌شود، که میراث فرهنگی کهن این سرزمین شاهدی بر این مدعاست. برای به نمایش گذاشتن این میراث غنی و کهن که مشتاقان زیادی در سراسر دنیا دارد، چه برنامه‌ای دارید؟ با توجه به اینکه گسترش صنعت گردشگری همراه با منافع اقتصادی زیادی برای کشور خواهد بود.

14. در برنامه‌های فرهنگی خود تا چه اندازه جامعهء هدف را در نظر می‌گیرید تا برنامه‌هایی هماهنگ با رده‌های سنی، جنسیتی و قومیتی مختلف تدوین نمایید؟

15. در دولت یازدهم برنامه ای تحت عنوان منشور حقوق شهروندی تدوین شد. آیا برنامه ای برای آموزش مردم در جهت فهم بهتر حقوق شهروندی خود دارید؟

16. از آسیب‌های جدی فرهنگی اجتماعی امروز جامعه ما طلاق است. در جهت استحکام بنیان خانواده چه برنامه‌های فرهنگی خاصی دارید؟

نام:
ایمیل:
* نظر: