ندای ایرانیان

کد خبر: ۴۸۶۷۹
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸
مهدیه ملتی*: فارغ از خط کشی ها و مرزبندی های سیاسی، سپتامبر سال 1998 یکی از روزهای به یاد ماندنی، در میان رویدادهای سیاسی کشورمان، برای هر ایرانیِ خواهانِ توسعه سیاسی کشور است.

فارغ از خط کشی ها و مرزبندی های سیاسی، سپتامبر سال 1998 یکی از روزهای به یاد ماندنی، در میان رویدادهای سیاسی کشورمان، برای هر ایرانیِ خواهانِ توسعه سیاسی کشور است. هنگامی که سید محمدخاتمی، رئیس جمهور اسبق جمهوری اسلامی ایران، در سخنرانی سازمان ملل بیان کرد: "اجازه مى خواهم از زبان انسانى سخن بگویم که از شرق، از خاستگاه تمدن های درخشان و از مهد پرورش پیامبران والا مقام الهى: ابراهیم، موسى، عیسى و محمد آمده است. من از ایران سرفراز آمده ام به نمایندگى از ملتى بزرگ و پرآوازه که از دهها قرن پیش صاحب تمدن بوده و پس از پذیرش آیین اسلام، در تاسیس و بسط تمدن اسلامى نقش ممتاز داشته است..." بی شک لحظه ای غرور آفرین در ذهن و قلب میلیون ها ایرانی ثبت شد. اما حال پس از گذشت نزدیک به دو دهه، رابطه ما ایرانیان، مردمی که کشورشان خواستگاه گفت و گوی تمدن هاست، با گفت و گو و دیالوگ چگونه است؟

سال 1377، مرکز بین المللی گفت و گوی تمدن ها تاسیس شد. اکنون وضعیت این مرکز چیست؟ پس از بارها و بارها ادغام این سازمان با مراکز و سازمان های مختلف، چگونه میتوان انتظار رشد و قوت گرفتن این ایده را داشت؟
روزی که نظریه گفت و گوی تمدن ها در سازمان ملل مطرح شد، از طرف جهانیان به قدری مورد توجه قرار گرفت که سال 2001 را به این نام بگذارند اما ما با این ایده ی تازه مطرح شده ی مورد توجه قرار گرفته، چه کردیم؟

برخی معتقدند ایرانیان در برقراری دیالوگ ضعف دارند، شنونده های خوبی برای یکدیگر نبوده و هنگام شنیدن، به دنبال پاسخی مناسب هستند. مطرح کردن گفت و گوی تمدن ها فرصت مناسبی بود تا ما در سطح داخلی نیز کمی روی این مهم سرمایه گذاری کنیم. به راستی پس از طرح این موضوع، تا چه میزان به این مسئله توجه شد که حال که "گفت و گو" از طرف ما به جهانیان بار دیگر یادآوری شده، خودمان نیز بستر مناسب برای تقویت فرهنگ گفت و گو، نقدپذیری، خوب گوش دادن و ... را فراهم کنیم؟ تا چه میزان مدارس و نظام آموزشی را با توجه به تقویت همین مسئله طراحی و به اجرا درآوردیم؟ چه میزان از ایده ای که در سطح بین الملل مطرح کردیم، در کشور خودمان استقبال شد؟ فرهنگ "گفت و گو" اگر به اندازه کافی و وافی از جانب خودمان مورد توجه واقع میشد، در درجه اول میبایست میان سیاست مداران و در لایه های بعد دیگر مسئولین و مدیران شاهد تاثیر گذاری این ایده و تربیتِ مبتنی بر این نظریه بودیم اما متاسفانه میبینیم امروز پس از گذشت دو دهه از طرح بحث، هنوز قدرت شنیدن نقد را نداریم. هنوز با شنیدن نظر مخالف برافروخته میشویم و شروع به تخریب دیگری میکنیم. در سطوح عام تر، با شنیدن حرفی نامطلوب از خود بی خود شده و بعضا عکس العمل هایی نشان میدهیم که منجر به پشیمانی میشود. اگر مقیاس گفت و گوی تمدن ها را کوچکتر کرده و به تنها گفت و گوی افراد یک جامعه بسنده کنیم، باید اذعان کنیم ما توفیق قابل توجهی در این زمینه نداشتیم.

"نظریه گفت و گوی تمدن ها" صرف نظر از اینکه اکنون در چه وضعیتی است، در زمان خود بهترین واکنش به "نظریه برخورد" هانتینگتون، آن هم از سوی کشوری در قلب خاورمیانه ی همیشه ناآرام، از بهترین تریبون به گوش جهانیان رسید. اگرچه کسی از فردای طرح موضوع توسط ریاست جمهوری ایران، انتظار برپایی صلح و آرامش در جهان را نداشت اما حتی بیان همان جملات و همان تفکر، آب گوارایی بود بر خاک خشک و تشنه ذهن جهانی پر تنش. اگر به این ایده کمی پررنگ تر در سطح ملی مورد توجه قرار میگرفت و با توجه به تاکید آن بر گفت و گو، سیستم تعلیم و تربیت بر این اساس بازنگری میشد، انتظار آن میرفت که با گذشت زمان و با نهادینه شدن فرهنگ گفت و گو، شاهد کاهش جنایت ها و بی اخلاقی های موجود در جامعه باشیم. البته که هنوز دیر نیست. دو دهه نسبت به این تفکر بی توجه بودیم اما میتوان امید داشت که با در نظر گرفتن این نظریه، این بار نه در مقیاس فرهنگ های مختلف دنیا، که در سطح افکار مختلف یک جامعه، شاهد رشد و جهشی در خصوص ترویج فرهنگ گفت و گو، گوش دادن، نقد پذیری و ... باشیم به عبارتی دیگر میتوان امید داشت با بازخوانی ایده ی گفت و گوی تمدن ها در سطح جامعه و نهادینه کردن آن از کانال سیستم آموزش و پرورش، دانشگاه ها و احزاب، با پاشیدن بذر فرهنگ "گفت و گو" ، میوه ی "زنده باد مخالف من" را برداشت کرد و ایده ی سید محمد خاتمی پس از گذشت این دو دهه قبل از آنکه به فریاد مردم دنیا برسد، به کار مردم جامعه ی خودمان بیاید، آنگاه میتوان با قدرت و توان دوچندان در سطح بین المللی پیگیر جانبخشی دوباره به این نظریه، در دنیای پر از خشونتِ امروز باشیم.

*عضو حزب ندای ایرانیان

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار