ندای ایرانیان

کد خبر: ۴۸۷۴۲
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
سیدهادی شفیعی*: ترویج روحیه از خود گذشتگی، رواج ایثاردر همه عرصه ها،در همه سطوح و ملکه شدن این فرهنگ در ذهن، باور، اعتقاد و برداشتن گام های کوچک است که باعث عروج و برداشتن گام های نهایی و اصلی می شود.


مهر امسال شروع ماه محرم است، ماه شهادت و از خود و خانواده و همه هستی گذشتن برای رضای حضرت دوست-ان الله شاءان یراک قتیلا- تا بماند دین مبین و راستین و جوششی که در این حرکت در سال شصت هجری ایجاد شد آتشی در دل ها روشن ساخت که سرد شدنی نیست. از خود گذشتگی وایثار همان صفتی است که در جای جای و گاه به گاه عاشورا  به چشم می آید.
گویی ثارالله آمد تا به مردم همه زمانه درس ایثار بیاموزد.
مهر امسال شروع هفته دفاع مقدس است نه امسال که سی و هفت سال است این تقارن وجود دارد. یادآور مردمانی مرد که دلیرانه ایستادند تا ایران جاودان بماند. دفاع از مام میهن ، دین، آزادگی و   استقلال.  بی شک امنیت امروز هر شهروند ایرانی مدیون از خود گذشتگی و ایثار ایثارگران ازآن زمان تا امروز است. شجره طیبه ای که هنوز هم آبیاری می شود با خون های جوانان این آب وخاک. فرقش این است که اکنون ایثارش سر می طلبد، به نام مدافعین حرم، سرهای گمنام در زمین و معروف در آسمان.
باز هم تمام دفاع مقدس خلاصه می شود در یک آموزه و درس آن هم ایثار مهر ماه مهر است. آغاز سال تحصیلی، ماه مهرورزی و آموزش. چه بیاموزیم به فرزندان مان که ماندگار شود که بماند که بجوشد و نو به نو شود،بهتر از ایثار .
ایثار و از خودگذشتگی همان فرهنگ و باوری است که بایست در دانش آموزو نوجوان نهادینه شود. ایثار از خودگذشتگی برای دیگران، دین و وطن است.
ترویج روحیه  برتری منفعت جمع بر فرد و شخص همان فرهنگی است که امروزه کمتر به آن پرداخته ایم. به زعم نویسنده اصلی ترین باور و اولویتی که باید به پرورش و نهادینه شدن آن همت گماشت همان ایثار است و ایثار و ایثار. از این رو تقارن این سه موضوع درامسال نقطه عطفی در پرداختن به این مهم است.
روحیه ایثار تبلورش می شود عاشورا، می شود شهادت در راه دین خدا، نمونه اش می شود حماسه دفاع از وطن و حرم؛  می شود نوجوان و جوانی که در اوقات فراغت راهی اردو های جهادی می شود تا خانه ای برای پیرمردی روستایی در مکانی دور افتاده بسازد،می شود آتش نشانی که حتی جانش می سوزد تا جانی را رهایی دهد. می شود، معلمی که ورای وظیفه اش ساعتی را برای آموختن به دانش آموزان بی بضاعت اختصاص می دهد،  می شود همسر جانباز قطع نخاعی که سالیان سال در کنار همسرش می ماند و به مراقبت از او می پردازد، می شود پزشکی که شبانه بر بالین بیمارش حاضر می شود و زمانی از تخصصش را به رایگان برای بیماران نیازمند می گذارد،  می شود دانش آموزی که ساعتی را به آموختن درس به همکلاسی اش می پردازد، می شود سربازی که برای امنیت کشور چشم بر هم نمی نهد و  جان بر کف خدمت می کند،  می شود سیاست مداری که از وقت و مال و خانواده خویش می گذرد تا گره ای از مشکلات عدیده مردم را عرصه های فرهنگی، اجتماعی  و اقتصادی حل کند، می شود کارمندی که ساعتی بیشتر در محل کارش می ماند تا گره ای از گره های فروبسته خلق بگشاید،  می شود سرمایه گذاری که رنج خط تولید برعافیت نشینی را برخود می خرد تا لبخندی برلبان خانواده ای بنشاند،  همه و همه ایثارگران عرصه های مختلف هستند. ایثار گران عرصه سیاست، فرهنگ، اجتماع و اقتصاد. اگر خوب دقت کنیم بسیاری از مردم درجه ای از ایثار واز خودگذشتگی را دارند؛ مهم تقویت و تعالی و رشد و تنوع این باور و فرهنگ است.
نیاز اصلی جامعه امروز ما، نظام ما، ترویج فرهنگ  رجحان منافع ملی بر منافع جریانی، حزبی و شخصی است.
ترویج روحیه از خود گذشتگی، رواج ایثاردر همه عرصه ها،در همه سطوح و ملکه شدن این فرهنگ در ذهن، باور، اعتقاد و برداشتن گام های کوچک است که باعث عروج و برداشتن گام های نهایی و اصلی می شود. قرار نیست همه به حد اعلای ایثار یعنی  شهادت برسند اما همه می توانند زمانی را به غیر از خود و منافع خود به دیگران اختصاص دهند و از این حس لذت ببرند ولو حتی تفکر کمک به همنوع باشد!
آری تصور این که اگر هر کدام از ما تلاش کنیم در هر روزمان زمانی را برای دیگران بگذاریم و به کمک نیازمندان بشتابیم، برای دیگران از خودمان بگذریم،به فکر ساختن جامعه، ایران و دفاع از استقلال و هویت آن باشیم، شاید سخت و غیر قابل باور باشد، اما حتی فکر کردن به زندگی در چنین جامعه ای هم لذت بخش وامید آفرین هست. این همان نیاز ثابت دیروز، امروز و فردای ایران است که باید در ترویج آن تلاش کنیم.

*عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار