ندای ایرانیان

کد خبر: ۴۸۷۴۳
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۲
مهدی بهروش*: این حیوانات کوچک به زندگی در این محیط خصمانه سازگاری پیدا کرده‌اند و بخشی از تعادل اکوسیستم غارها هستند. ازین رو اختلال حتی جزیی در این مکان موجب از بین رفتن بقا این موجودات می‌شود

غارها بخش منحصر به فرد و بسیار ویژه‌ای از محیط طبیعی ما هستند. غار‌‌‌ها مکان‌هایی هستند که هر انسانی اگر برای اولین بار وارد آنها شود تجربه‌ای بدست می‌آورد، مناظر بدیع و چشمگیر را می‌بیند که بعید به نظر می‌رسد از افکار و ذهن او فراموش شود. به علت شکل‌گیری آهسته و تدریجی آنها در طول هزاران سال، بر اثر فرسایش و رسوب، اشکال و نقوش زیبا در داخل آنها نقش می‌بندد. این مکان‌های خاص که محل زندگی موجودات اندکی هستند امروزه متاسفانه مورد خسارات شدیدی از طرف انسان قرار گرفته‌اند.سوالاتی اینجا مطرح می‌شود: 1

چرا مردم به غار می‌روند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت در ابتدا شاید برای تجربه ساده ورود به محیط ناشناخته و غریب باشد که مردم به غترها سر می زنند. از سوی دیگر برخی آن را به عنوان ورزش غارپیمایی می‌دانند و برخی دیگر به دنبال علاقه خاص علمی هستند. اما اکثریت غارگشتان علاقه خاصی به گشت و گذار در مکانی دارند که به چشم دیده نمی‌شود. معمولا غارگشتان علاقه دارند که حتما به یک منطقه تاریک بروند. معدود کسانی نیز هستند که برای کشف و اعتدال بخشیدن به علم و زیباشناختی به غارها می‌روند. انسان موجودی است حریص و همیشه به دنبال پرکردن صندوق حرص و آز خودش است. به همین دلیل همیشه به دنبال جمع کردن و اندوختن هر مسئله‌ای است. خواه این حرص و آز به دنبال ثروت باشد و خواه علم و دانش....

مشاهده تشکلهای زمین شناسی خاص یکی از تجربیات پربار در غارها است که در طی هزاران سال، ایجاد تدریجی کلسیت، شکل‌های زیبایی بوجود آمده است که نمی‌توان توصیفی را برای این زیبایی به زبان آورد. بسیاری از این ویژگی‌ها برای محققین و دانشمندان غارها اهمیت وار دارد، چرا که می‌توانند تاریخچه تکاملی سیستم‌ غارها را با تحلیل ساختاری که درون آنها رخ می‌دهد بررسی نمایند. آسیب رساندن یا از بین بردن چنین ویژگی‌هایی مانند پاره‌کردن یک صفحه از یک سند تاریخی جهان است. با این حال سیستم‌ غارها، شکننده، بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند و زیبایی آنها می‌تواند به صورت دائمی با لمس یک دست کثیف، انداختن زباله، روشن کردن آتش و حتی سیگار کشیدن خراب شود.

آسیب‌های وارده بر غارها

دلایل عمده تخریب غارها ورود بیش از حد غارگشتان است که باعث جابه جا کردن خاک‌ها از یک منطقه غار به یک منطقه دیگر می‌شود. باید این را درنظر داشت گدازه‌های گلی و کف غار نسبت به شکل‌های کلسیتی ارزش بیشتری برای دانشمندان دارند. تضمین حفظ اولیه گل و دیگر ذخایر کف و تضمین حداقل اختلال در زندگی غارها اهمیت بسیار دارد.

جدای از جابجایی خاک داخل غار، شکستن و تخریب دیواره‌های داخلی به منظور یادگاری بردن به خانه و در بعضی از غارها زدن چادرهای گروهی برای یک شب خوش گذرانی، معدن‌کاری، ورود کودهای شیمیایی از مناطق کشاورزی بالادست، افزایش نور و صداهای مزاحم برای موجودات داخل غارها و خصوصا آلوده شدن این مناطق یعنی آلوده شدن قسمتی از آب‌های زیرزمینی که همه و همه از معضلات و چالش‌های این مکان‌های تاریک و شکننده می‌باشد.

محیط منحصر به فرد غارها، یک زیستگاه مناسب برای بسیاری از حیوانات و شکل خاص زندگی آنهاست. خفاش‌ها واضح‌ترین نمونه شکل زندگی در زیر‌زمین هستند. همچنین بعضی از حشرات و گیاهان اولیه وجود دارند که می‌توان آنهارا جزء اکوسیستم خفته اما فعال که دور از چشم انسان‌ها زندگی می‌کنند دانست. این حیوانات کوچک به زندگی در این محیط خصمانه سازگاری پیدا کرده‌اند و بخشی از تعادل اکوسیستم غارها هستند. ازین رو اختلال حتی جزیی در این مکان موجب از بین رفتن بقا این موجودات می‌شود.

امید است با آگاهی و آموزش و تدوین قوانین حفاظتی کارآمد در حفظ و حمایت این مناطق زیبا کوشش بیشتری از سوی دست اندکاران اجرایی کشور بعمل آید.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار