ندای ایرانیان

کد خبر: ۴۸۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
قاسم فلاح حاجی بکنده* : در شماره 6608 روزنامه ایران گزارشی به چاپ رسید تحت عنوان "شهرک سازی در باغ عباس آباد بهشهر" گویا یک شخص اراضی ملی و جهانی جنگل های باغ عباس آباد بهشهر را تفکیک و در معرض فروش گذاشته است!

در شماره 6608 روزنامه ایران گزارش ی به چاپ رسید تحت عنوان "شهرک سازی در باغ عباس آباد بهشهر" گویا یک شخص اراضی ملی و جهانی جنگل های باغ عباس آباد بهشهر را تفکیک و در معرض فروش گذاشته است! مجموعه ی عباس آباد از آثار تاریخی استان مازندران که در 9 کیلومتری شهرستان بهشهر و در دامنه رشته کوه های البرز در میان جنگل های انبوه قرار گرفته است. این مجموعه که به دستور شاه عباس صفوی در سال های 1020 و 1020 ه.ق ساخته شده به عنوان یکی از باغ های ایرانی در میراث یونسکو ثبت شده است.
قطعات تفکیک شده 28هزار مترمربع در متراژ 170 و 200 متری و در حدود 60 قطعه می باشد. با قیمت تقریبی متری یک میلیون و 200 هزار تومان! چه مبلغ ناچیزی برای چنین ملک مرغوبی!در آگهی فروش بر روی مجوز تغییر کاربری تاکید شده است.
قصه پر غصه باغ عباس آباد اینگونه است که این زمین ها توسط سازمان جنگل ها به صورت امانی به یک نهاد نظامی واگذار می شود. آن نهاد نظامی این باغ که قبل از انقلاب تفرجگاه شاه بود را، جهت استفاده به عنوان زندان برای نگهداری برخی مقامات رژیم شاهنشاهی  به قوه قضاییه می دهد. اما زندان به مکان دیگری منتقل می شود و قوه قضاییه 28هزار متر باغ را در مزایده ای به قیمت یک میلیاردو دویست میلیون تومان یعنی متری کمتر از 43هزار تومان به یک شخص می فروشد. آن شخص هم قصد فروش و تبدیل این باغ به شهرک ویلایی را دارد. شهرکی در قلب جنگل های جهانی عباس آباد و در همسایگی بنای 400 ساله مخصوص شاه عباس صفوی!
شکایت اداره منابع طبیعی هم نتیجه ای نداشت. رای بدوی علیه منابع طبیعی و رای تجدیدنظر به نفع منابع طبیعی، اما دیوان عالی کشور رای تجدید نظر را نقض می کند!
باغ عباس آباد یکی از 9 باغ ایرانی است که سال جاری مورد ارزیابی میان مدت کارشناسان یونسکو قرار می گیرد. پیش از این نیز مسئله خشک شدن دریاچه باغ، نگرانی هایی را برای ثبت جهانی آن ایجاد کرده بود. اما مهمتر از ثبت جهانی بودن، مسئله فروش جنگل و تبدیل آن به شهرک است. باغ عباس آباد بهشهر با این اتفاقات قطعا در لیست فهرست میراث در خطر نابودی یونسکو قرار خواهد گرفت. چاره ای باید اندیشید برای جلوگیری از تخریب این جنگل های بکر شمال کشور.

* رئیس شاخه محیط زیست شعبه مازندران حزب ندای ایرانیان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار