ندای ایرانیان

کد خبر: ۴۸۹۶۰
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵
حملات به پیام رسان تلگرام پدیده تازه ای نیست و از مدت ها پیش از سوی مقامات قضایی و برخی فعالان سیاسی مطرح می شود. اما به نظر می رسد در روزهای اخیر دوباره افزایش یافته است.
دادستان کل کشور می گوید "فضای مجازی نیازمند درمان اورژانسی است اگر به آن اورژانسی رسیدگی نشود جامعه را هلاکت می‌کشاند. متاسفأنه دولتمردان از بالاترین مقام تا پایین‌ترین مقام اورژانسی عمل نمی‌کنند."
 تکلیف
به گزارش فرارو، محمد جعفر منتظری که در مراسم دوره تربیت مربی بررسی جرایم رایانه‌ای و آیین دادرسی سخن می گفت تاکید کرد " به اعتبار دفاع از حقوق عامه، فضای مجازی باید رصد شود تا کسانی که وارد این بزرگراه می‌شوند دچار مشکلات نشوند."
 
او افزود: "برخی از مسئولین در سخنانشان القا می‌کنند که دستگاه قضایی به دنبال بستن فضای مجازی است که این حرف کاملا اشتباه است و این نسبت دروغ و نارواست."
 
به گفه دادستان کل کشور ما چیزی را می‌گوییم که عقل و دین و رهبری می‌گویند.
 
او درباره تلگرام اظهار کرد: «همین تلگرام را ما مدتهاست داریم بحث میکنیم و مکاتبات زیادی داشتیم تا فکری به حالش شود اما اقدامی ندیدیم و رفتند و آمدند و گفتند سرور را می‌آوریم یکی دیگر آمد گفت سرور را اورده‌ایم و دیگری گفت سرور را نیاوردیم خلاصه آن کاری که باید انجام می شد را انجام ندادند.»
 
دادستان کل کشور با اشاره به پرونده اجتماعی و خانوادگی در قوه قضائیه گفت: «وقتی شما دولتی‌ها که امکانات در دستتان است هیچ کاری نمی‌کنید و اقدام لازم را انجام نمی‌دهید طبیعی است که پرونده به زیر دست ما می‌آید و ما مجبوریم اقدام کنیم. ما داریم پرونده‌های خانوادگی را می‌بینیم که چه اتفاقاتی دارد می‌افتد.آن وقت گله می‌کنید چرا ما می‌بندیم.»
 
منتظری عنوان کرد که " مطمئن باشید فردای قیامت یقه رییس جمهور و وزیر ارتباطات ما را خواهند گرفت که چرا توان مقابله با مضرات فضای مجازی را داشتید اما نگرفتید."
 
حملات به پیام رسان تلگرام پدیده تازه ای نیست و از مدت ها پیش از سوی مقامات قضایی و برخی فعالان سیاسی مطرح می شود. اما به نظر می رسد در روزهای اخیر دوباره افزایش یافته است.
 
  چند روز پیش حجت الاسلام منتظری در پاسخ به سوالی درباره کانال تلگرام "آمد نیوز" گفته بود که " این کانال برای فعالیت‌های ضدانقلابی خود از بستر تلگرام استفاده می‌کند و به‌زودی تکلیف تلگرام را روشن می‌کنیم."

پیشتر عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران روز 4 مهر ماه از مدیر عامل تلگرام، پاول دروف شکایت و بر علیه او به دلیل نقض قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران اعلام جرم کرده بود. 

دادستان تهران در رابطه با اتهامات تلگرام گفت: «به دلیل این اعلام جرم، شبکه تلگرام علاوه بر ارائه خدمات به گروه‌های تروریستی از جمله داعش، به بستری مناسب برای سایر فعالیت‌های مجرمانه از جمله هرزه نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر تبدیل شده است.»

پرونده تلگرام به "ناحیه‌ امور بین‌الملل دادسرای تهران ارجاع شده است."
 
مدیر عامل تلگرام، پاول دروف در واکنش به شکایت مطرح شده علیه او و پیام رسان تلگرام گفت: «شگفت زده شدم! ما همواره به صورت فعال محتوای تروریستی و پورنوگرافی را در ایران مسدود می‌کنیم. فکر می‌کنم دلایل اصلی این تصمیم (اعلام جرم) مسائل دیگری است.»

این اقدام در ایران بی سابقه نیست، حدود سه سال پیش یک قاضی در استان فارس مارک زاکربرگ، مؤسس شبکه اجتماعی فیس‌بوک را احضار کرده بود. علت این احضار "نقض حریم خصوصی" شهروندان ایرانی اعلام شده بود.
 
بر اساس آمارهای قبلی منتشر شده، تلگرام محبوبترین شبکه اجتماعی در ایران است که حدود ۴۰ میلیون کاربر فعال دارد و ۵۸ درصد از این کاربران دارای سنی بالای ۱۸ سال هستند. 

حالا پس از خط نشان کشیدن دستگاه قضایی برای تلگرام، وزیر ارتباطات بر موضع پیشین دولت در قبال این پیام رسان اصرار کرد. محمد جواد آذری جهرمی گفت: «دولت اجازه نمی‌دهد به بهانه برخورد با کانال‌های سیاسی و ضدانقلاب، فعالیت سیاسی و دسترسی مردم محدود شود. خط ضدانقلاب مشخص و همه مسئولان در برخورد با ضدانقلاب همسو هستیم.»

او افزود: «حرف‌های ناروای برخی کانال‌ها را تأیید نمی‌کنیم هم‌چنان که در مورد شخص من، حرف‌های ناروا، تهمت‌پراکنی و دروغ‌پردازی انجام شد. اما اینکه بخواهیم به این واسطه حرکت کنیم و مردم را ناراضی کنیم صحیح نیست، هم‌چنان که امروز صبح خبری در خبرگزاری میزان خواندم که دادستان کل کشور تأکید کرده بود به دنبال بستن فضای مجازی نیستند و این اظهارنظر، سیگنال خوبی است که از نگاه مثبت ایشان خوشحال شدیم.»

وزیرارتباطات تاکید کرد "دولت از گردش آزاد اطلاعات استقبال می‌کند. پلتفرم را مردم انتخاب کردند و باید تعامل کنیم که البته درباره ارزش‌های خود نیز پافشاری خواهیم کرد."

این سخنان وزیر در حالی مطرح می شود که فشارها بر دولت برای محدود کردن تلگرام هر روز افزایش می یابد. 

آیت الله علم الهدی امام جمعه  مشهد هفته پیش در خطبه های نماز جمعه  گفت:  «در فضای مجازی چنان ولنگاری افزایش پیدا کرده که میدانی برای جنگ نرم دشمن شده است و هیچ دفاع نرمی نداریم و این وظیفه پلیس فتا است که فضای مجازی را قبضه کند. نیروی انتظامی تحت فرماندهی کل قوا است و تابع سیاست های جناح گرایانه نباید باشد که اگر آن‌ها اراده کردند فضای سیاسی به نفع هم فکرهای خود به وجود بیاورند.»
 
او تاکید کرد که " متاسفانه در عرصه هایی که باید فضای مجازی را مدیریت کنند نتوانسته اند، وزیر جوان هم نتوانسته است  یا نگذاشته اند."

پیش تر نیز احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان و خطیب جمعه تهران در سخنانی از وضعیت فضای مجازی انتقاد کرد و گفت: «ما شاهد یک جنگ جدی تمام عیار در مسایل فرهنگی و اخلاقی هستیم. نگران نیستیم مردم مطالب را بدانند ولی اجازه خوردن سم را به مردم ندهیم.»

به اعتقاد احمد خاتمی " حدود 40 میلیون نفر عضو کانال‌های تلگرامی هستند که معنای آن خط گیری از آن طرف است. حرف ما مدیریت این فضا است که برعهده دولت و نظام اسلامی است."

 این انتقادات از تلگرام و فضای مجازی در حالی صورت می گیرد که حدود شش ماه پیش شورای عالی فضای مجازی به ریاست حسن روحانی به شبکه‌های پیام‌رسان آنلاین یک سال فرصت داد که سرور خود را به ایران منتقل کنند.

در این مصوبه که در خرداد ماه تصویب شد، نامی از تلگرام برده نشده است، اما از آنجا که در حال حاضر تلگرام پرکاربردترین پیام رسان موبایلی در ایران است، تصور می‌شود که منظور اصلی شورای عالی فضای مجازی این شبکه باشد.
 
گفته می‌شود که ۱۲ درصد پهنای باند اینترنت کشور صرف آن می‌شود.
 
پاول دورف، مدیر تلگرام، گفته است تنها "خط قرمز" این کانال ارتباطی، مقررات و ضوابط استفاده کاربران از تلگرام است، که توسط خود این شرکت اعلام شده است.

حالا باید دید که اتفاقات اخیر چه تاثیری بر تصمیم گیری درباره تلگرام خواهد گذاشت. آیا این پیام رسان محبوب به پایان کار خود نزدیک شده است؟ 
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار