ندای ایرانیان

کد خبر: ۴۹۶۶۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
آیت الله مدرسی یزدی پرسشی مطرح کرده اند و گفته اند آیا جوامع سكولار اجازه مي‌دهند يك مسلمان نماینده شود؟ آقای مدرسی عزیز با جستجویی کوتاه در اینترنت متوجه می شویم که صادق خان به عنوان یک مسلمان، شهردار شهر لندن در کشوری مثل انگلستان است.


سرویس سیاسی -
سپنتا نیکنام بعد از اینکه چهار سال نماینده مردم یزد در شورای این شهر بود به یکباره به دلیل زرتشتی بودنش از حضور در شورای شهر یزد منع شده است. استدلالی که برای این امر آورده اند این است که یک غیرمسلمان نمی تواند برای اکثریت مسلمان تصمیم گیری کند. در این بین کسی نگفته که بیشتر 21 هزار رایی که سپنتا نیکنام در انتخابات آورده است رای مردم مسلمان و مذهبی یزد بوده است. تردیدی نیست که این رای نشانه رضایت مردم یزد از سپنتا به عنوان نماینده مردم در شورا بوده است. به هر شکل شورای نگهبان حضور یک زرتشتی در شورای شهر را دارای اشکال شرعی می داند. هرچند این اشکال شرعی در نمایندگی مجلس محل بحث نیست.

به گزارش پایگاه خبری ندای ایرانیان، آیت الله مدرسی، عضو شورای نگهبان حضور اقلیت ها در مجلس را ارفاق نظام اسلامی به آنان قلمداد می کند و می گوید: آیا معقول است کسی که مسلک دیگری دارد نماینده اکثریت باشد؟ آیا در یک اتحادیه یک نانوا می‌تواند نماینده قصاب‌ها باشد؟ آیت الله مدرسی اما نگفته اند که تکلیف حداقل 18000 مسلمانی که به سپنتا نیکنام رای اعتماد برای حضور در شورا را داده اند چه می شود؟ ایشان همچنین پرسشی مطرح کرده اند و گفته اند آن جوامعي كه خود را سكولار مي‌دانند، اجازه مي‌دهند يك مسلمان نماینده شود؟ با توجه به اینکه برای ما دسترسی به آیت الله مدرسی مقدور نیست به ناچار باید پاسخ ایشان را در رسانه بدهیم. آقای مدرسی عزیز با جستجویی کوتاه در اینترنت متوجه می شویم که صادق خان به عنوان یک مسلمان، شهردار شهر لندن در کشوری مثل انگلستان است.

 آیت الله یزدی، دیگر عضو شورای نگهبان مخالفت با ممنوعیت حضور سپنتا در شورا را مخالفت با نظام دانسته است. اما ایشان نگفته اند آیا رییس مجلس مجلس شورای اسلامی هم مخالف نظام است؟ نمایندگان مجلس چطور ؟ مراجع تقلید محبوب چطور؟ باید منتظر ماند و دید رییس جمهور چه واکنشی خواهد داشت؟ مردم چشم انتظار موضع ضریح و قاطع رییس جمهور هستند. در این باره دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفته است: قرار است دولت پس از ارائه گزارشی درباره وضعیت عضو زرتشی شورای شهر یزد در این زمینه اظهار نظر کند.دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه حتما بخشی از گزارش مستندی که تهیه می‌شود راجع به تعامل با شورای نگهبان خواهد بود، درباره این که آیا این احتمال وجود دارد که رای شورای نگهبان تغییر کند، گفت: در این زمینه امیدواریم و باید تعامل کنیم.

امیدواریم آنچه مولاوردی از آن به عنوان "تعامل" یاد کرده است، خدایی نکرده منجر به تضییع حقوق شهروندی نشود. کاش سخنان تامل برانگیز مقام معظم رهبری در باره اقلیت ها مبنا قرار گرفته می شد. ایشان چندی پیش خطاب به مولوی عبدالحمید گفته بودند: «همه ارکان جمهوری اسلامی موظفند بر اساس معارف دینی و قانون اساسی هیچگونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی روا ندارند.

به نظر می رسد لازم است تا برای رفع مشکلات این چنینی به اصلاح قانون روی آورد تا ابهام های قانونی رفع شود. هنوز یادمان نرفته چه اتفاقی برای مینو خالقی منتخب مردم اصفهان افتاد و علی رغم حجم عظیم انتقادات هیچ کس نه کاری برای رای مردم اصفهان کرد و نه حتی برای حل مشکل قدمی توانست بردارد. با توجه به اتفاقات نامیمون اخیر بیم آن می رود که داستان مینو خالقی به نحوی دیگر این بار در شهر یزد تکرار شود. اما تفاوت داستان سپنتا این است که با یک قرائت متفاوت از دین کاری می کنیم جلوه تبعیض آمیزی از دین را به نمایش بگذاریم و باعث شویم خیلی ها یادشان برود که عدالت و مقابله با تبعیض از مهمترین مولفه های اسلام رحمانی است.هنوز هم دیر نشده است. مردم همچنان به اصلاح رویه های غلط امیدوارند.


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
0
0
مگه میزان رای ملت نیست ؟ تکلیف رای ما یزدیها به سپنتا نیکنام چی میشه؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
0
0
امیدواریم مشکل رفع بشه ... خیلی اتفاق ناراحت کننده ای هست
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار