ندای ایرانیان

کد خبر: ۴۹۷۴۴
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۶
فرید محسنی*: طی سالهای بعد از انقلاب و خصوصا پس از جنگ، یکی از دغدغه های اصلی نظام، مقابله با تهاجم فرهنگی غرب که بعدها "جنگ نرم" نام گرفت ،بوده و هست. و البته راهکارهای پیش رو نیز اکثرا به حذف و محدودیت ختم شده اند.
طی سالهای بعد از انقلاب و خصوصا پس از جنگ، یکی از دغدغه های اصلی نظام، مقابله با تهاجم فرهنگی غرب که بعدها "جنگ نرم" نام گرفت ،بوده و هست. و البته راهکارهای پیش رو نیز اکثرا  به حذف و محدودیت ختم شده اند.
 ممنوعیت به کارگیری ویدیوهای خانگی تا جمع آوری ماهواره و فیلتراسیون اینترنت و اعمال پارازیت روی امواج دریافتی از شبکه های ماهواره ای از یک طرف و عدم تصویب قانون کپی رایت از دیگر شو، همگی در یک راستا حرکت کردند و آن محدودیت گردش آزاد اطلاعات و اخبار و استفاده صحیح و اصولی از این امکانات بود.
با حضور دولت روحانی و مقاومت در مقابل برخی تحدیدات ، شرایط اندکی بهبود یافت اما صدا و سیما این عرصه را بیش از پیش به حریفان باخته و تغییری در سیاست های خود ایجاد نکرده است.
اما وزیر جوان ارتباطات به خوبی از در چاره جویی و نه مقابله وارد شد و تلاش کرد در دنیای پرسرعت ارتباطات و سرگرمی وارد رقابت شود.
او به خوبی از امکانات انحصاری تحت مدیریت دولت و مجموعه وزارت ارتباطات بهره برد و بسته های تشویقی برای مردم و جوانان در نظر گرفت.
از جمله ی این اقدامات می توان به وارد ذیل اشاره نمود :
1- افزایش پهنای باند و کاهش تعرفه ترافیک اینترنت و رایگان نمودن دانلود فیلم و موسیقی از سایت ها و اپلیکیشن های داخلی با محتوای مطابق با عرف جامعه ایرانی . یعنی شما می توانید بدون دادن هزینه ترافیک اینترنت، به صورت نامحدود از سایت های ایرانی استفاده کنید.
2- کاهش تصدی گری دولت در حوزه ارتباطات و ایجاد رقابت بین اپراتورها و ارائه کنندگان خدمات در حال انجام و رو به توسعه است.
3- مذاکره در خصوص رفع فیلتر توئیتر و یوتیوب به عنوان دو رسانه و اپلیکیشن موثر و البته امن و رفع موانع بومی سازی آنها از جمله اقدامات مفید در این مدت کوتاه بوده است.
4- محدود کردن سایتهای دانلود فیلم و سریال خارجی اگر به منظور زمینه سازی برای پیوستن به قانون کپی رایت صورت گرفته باشد ، امری شایسته است به شرط آنکه امکان خرید قانونی این محصولات در داخل کشور فراهم گردد.
آنچه که تمام این سالها در دستور کار قرار گرفته، پاک کردن صورت مساله و چشم فرو بستن بر واقعیات جامعه است. باید بپذیریم که یک فرد ایرانی تحت هر شرایط و محدودیتی به محصولات و تکنولوژی  فرهنگی روز دنیا دسترسی پیدا میکند و اعمال محدودیت بر بازار ، موجب زیرزمینی و قاچاق شدن تولید و توزیع محصول  شده که هم دولت را  از درآمد مالیاتی این تجارت عظیم محروم  خواهد نمود و هم عده کثیری را از اشتغال در این حوزه.

لذا آنچه در این مدت کوتاه از خروجی سیستم حاکم بر وزارت ارتباطات حاصل میشود، اخباری امیدوارکننده از آن جهت است که تیم فعلی، با تفکر و برنامه به پیش میرود و اینکه چقدر در این برنامه ها موفق باشد به اما و اگرها و موانع متعددی وابسته است که آینده ای پرابهام را در پیش روی این وزیر جوان و میلیون ها مصرف کننده اینترنت قرار می دهد.

*عضو حزب ندای ایرانیان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار