ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۰۱۲۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۳
سعید جهاندیده*: تعامل با گروه ویژه اقدام مالي نیز از دیگر مواردي است که زمینه جذب سرمایه گذاري را هموار مي کند؛ چرا که عضویت در این سازمان ها مستلزم پذیرفتن اصول و معاهدات متعددي است که مورد قبول کشورهاي عضو قرار گرفته است و به کاهش فساد اقتصادي کمک مي کند.
سرویس اقتصادی - تولید یا فرآوری یا زایش ، از اصطلاحات علم اقتصاد، به معنی تهیه کالا و خدمات مورد نیاز با استفاده از منابع و امکانات موجود بوده و خلق تولید از طریق فعالیت انسان انجام می پذیرد. تولید سلسله اقداماتی است که برای تبدیل در لغت به معانی استخراج، فراورده، Production منابع به کالاهای مورد نیاز جوامع صورت می گیرد. که واژه محصول، کار، عمل، نتیجه، ارائه و تولید آمده است. تولید ازنظرعلم اقتصاد، دربردارنده خلق اشیا توسط انسان بوده و شامل دیگر فعالیت های خدماتی چون حفاظت و نگهداری، پاکیزه سازی و ...نیزمی شود.
بدون شک امروزه اشتغال پایداریکی ازمهمترین دغدغه افراد جامعه بوده که می تواند سایر حوزه های زندگی از جمله تحصیلات، شخصیت ، جایگاه اجتماعی، ازدواج ، اعتماد به نفس و... را تحت تاثّیر خود قرار دهد در شرایطی که کشور همواره مورد تحریم های ظالمانه قرار دارد و رکود و هزینه های سنگینی را به بنگاه های تولیدی تحمیل نموده است می بایست حمایت از تولید داخلی برای اشتغال پایدار مورد توجه بیشتر مسئولین قرار بگیرد به نحوی که به توسعه و تقویت بنگاه های تولیدی واقتصادی پرداخته شود.
با وجود تلاشهای صورت گرفته در دولت یازدهم ،دولت هنوز نتوانسته است اشتغال پایدار ایجادنماید به طوری که خیلی از شغل ها را از دست داده وبنگاه های اقتصادی وتولیدی نیز دچار رکود، تعطیلی ، ویا با حد اقل ظرفیت تولید ادامه کار می دهند. متاسفانه هرجا که با آزمون و خطا مواجه شدیم نه تنها توسعه ایجاد نشد بلکه از بنگاه های قدیمی هم غافل شدیم، بنابراین ابتدا باید شغل های موجود را حفظ کرده و بعد به سراغ فرصتهای شغلی جدید برویم ودر ایجاد شغل به پایداری اشتغال توجه بیش از بیش داشته باشیم.
بهبود فضای کسب و کارو اشتغال پایدار مستلزم اقدام ویژه دولت مردان بوده و باایجاد شفافیت اقتصادی به نحوی که نه فقط عملکرد اقتصادی دولت بلکه دستگاه های وابسته نیز باید به مثابه اتاق شیشه ای شفاف باشد.بر اینکه شفافیت اقتصادی باید نصب العین اقتصادکشور باشد، وبرای رونق واقعی و پایدار اشتغال باید ایجاد رقابت بین بنگاه های اقتصادی به ویژه در بخش خصوصی واقعی باشد. حال که مدیریت دوازدهمین دوره اجرایی کشوردوباره به دولت تدبیروامید سپرده شده است؛ دوره ای که مهمترین چالش پیش روی آن اشتغال پایداروبحران بیکاری است؛ بحرانی که کنترل آن نیازمند اشتغال زایی سالانه به دو برابر سال های گذشته است؛ به این ترتیب اگردر سالهای گذشته فقط با ایجاد سالانه 700 هزار فرصت شغلی، به تقاضای بازار کار پاسخ داده می شد طی چند سال اخیر این نیاز به به حدود ۱ میلیون و 400 هزار فرصت شغلی رسیده است.
کارشناسان معتقدند که برای ایجاد اشتغال پایداردر کشورنیازبه جذب سرمایه های داخلی و خارجی است. که سرمایه گذاران داخلی و خارجی راتشویق به سرمایه گذاری دراقتصاد وتولیدملی نمود.وتمرکز دولت برای سرمایه گذاری، نخست استفاده ازظرفیت های داخلی و سپس جذب سرمایه گذاران خارجی باشد و برای تحقق این امر باید فضای کسب و کار را آماده کرد.بابرداشتن موانع سرمایگذاری دربخش تولیدوتسهیل این امر وباایجاد امنیت،وتشوی ها و... می بایست بستر را فراهم نمود.
مولفه هایي که سرمایه گذاران خارجي را تشویق به سرمایه گذاری در ایران می کند و سرمایه گذاران خارجی را از آینده سرمایه خود مطمئن مي کند. گرچه پروسه اي زمانبر است، اما نقدهاي جدي به بسترهاي سرمایه گذاري در ایران وارد است. مطابق ارزیابي ها، برجام فضاي بین المللي را نسبت به ایران تغییر داده است، اما باید به قوانین بین (FATF) المللي مانند رعایت استانداردهاي بانکي و حسابرسي بین المللي پایبند باشیم. تعامل با گروه ویژه اقدام مالي نیز از دیگر مواردي است که زمینه جذب سرمایه گذاري را هموار مي کند؛ چرا که عضویت در این سازمان ها مستلزم پذیرفتن اصول و معاهدات متعددي است که مورد قبول کشورهاي عضو قرار گرفته است و به کاهش فساد اقتصادي کمک مي کند.

*عضو حزب ندای ایرانیان

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
مهرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
0
1
امید وارن مسئولین درد دل جوانان رامورد توجه قرار دهند
انشالله به امید آن روز
محسن احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۶
0
0
امید وارم دولت مردان با توجه به تولید وبنگاههای کوچک بتوانند این دغدغه های خانواده هارابرطرف کنند
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار