ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۰۱۵۰
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۴
یادداشتی از علی خداداد شرق
طرح مسکن مهر یکی از مهمترین اقدامات دولت در تامین مسکن خانوارهای متوسط وکم درآمد جامعه محسوب می شود که در آن سعی شده با حذف قیمت زمین از ساخت واحد مسکونی و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت آرزوی دیرینه خانواده های ایرانی برای به دست آوردن سرپناهی مطمئن برآورده شود.

متاسفانه این پروژه های بزرگ ساختمانی بدون متقاضی مانده اند. تامین امکانات زیربنایی از جمله آب، برق و دیگر نیازها از اولویت‌ها در بخش مسکن مهر است و باید امکانات زیربنایی آنها از جمله مراکز درمانی و آموزشی فراهم شوداین طرح بزرگ عمرانی که بودجه زیادی به خوداختصاص داده در حال فرسودگی است. متاسفانه تامین مسکن برای خانوارهای نیازمند یک مشکل اساسی است. بهتر است تا طرح ناقص مسکن مهر به افراد نیاز مند داده شود تا بخش کوچکی از مشکلاتشان حل شود. این خانه ها بر اثرعوامل محیطی در حال خراب شدن هستند و بودجه زیادی از بیت المال خرج ساختن این خانه ها شده است.

این مسکن ها فاقد امکانات آموزشی و رفاهی هستند که دولت باید برنامه ریزی داشته باشد که این خانه ها به بد مسکن ها تبدیل نشوند و تبعات آن دامن گیر کسی نشود. در کشور 19میلیون نفر بد مسکن در کشور وجود دارند که از جمله آن ها به بی خانمان ها و حاشیه نشینان می توان اشاره کرد که در بافت های خطرناک سکونت می کنند. این سکونت گاه ها از امکانات اولیه برخوردار نیستند و متاسفانه امکانات آموزشی و رفاهی ندارند که این موارد می تواند پیامد های نگواری به همراه داشته باشد.

درایران 80درصد از بودجه سبد خانوار مستاجران به اجاره خانه اختصاص می یابد واین اجاره خانه های کمر شکن خانوار های نیازمند را به فقر نزدیک می کند. فقر جامعه ما را آسیب زا می کند و ریشه ی بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی محسوب می شود، امیدوارم این خانه ها با برنامه اصولی به خانوار های نیازمند داده شود..

فقر مانع تحقق برنامه توسعه کشورها می شود. فقر از جمله آسیب های اجتماعی است که بسیاری از جوامع بشری با آن دست به گریبان هستند و سبب آسیب فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی می شوند. فقر زمينه انواع انحرافات عقيدتى و اخلاقى را به ويژه در وجود افراد كم ظرفيت فراهم مى سازد. بسيار ديده شده است كه افراد فقير كلمات كفرآميز بر زبان جارى مى كنند و هنگامى كه زن و فرزند خود را گرسنه مى بينند دست به هر كارى مى زنند، قوانين اجتماعى را مى شكنند، آداب و اخلاق انسانى را به فراموشى مى سپارند و براى رفع فقر خود هر كارى را مجاز مى شمارند و اگر شخص فقير كم ظرفيت واقعا كافر نشود، به مرز كفر نزديك مى گردد و حداقل رضايت به قضاى الهى را از دست مى دهد. اگر این خانه ها به افراد نیازمند مسکن داده شود بخش عمده ای از مشکلات خانوار های اجاره نشین نیازمند حل می شود. .

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار