ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۰۳۸۳
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹
موسوی لاری در نشست حاکمیت قانون:
اولین نشست از سلسله نشست های حکروایی خوب و توسعه شهری به همت حزب ندای ایرانیان و با همکاری معاونت شهرسازی شهرداری تهران در سالن همایش های سوله مدیریت بحران پارک لاله برگزار شد.
ندای ایرانیان - اولین نشست از سلسله نشست های حکروایی خوب و توسعه شهری به همت حزب ندای ایرانیان و با همکاری معاونت شهرسازی شهرداری تهران در سالن همایش های سوله مدیریت بحران پارک لاله برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری ندای ایرانیان، وزیر اسبق کشور در این نشست با بیان اینکه حکمروایی خوب یعنی حاکمان بتوانند کارهایشان را شفاف عرضه کنند، اظهار داشت: حاکمیت قانون یکی از مولفه های حکمروایی خوب است و باید دقت کرد تا قوانینی که وضع می شود جانبدارانه نباشد.
حجت الاسلام موسوی لاری ادامه داد: قوانین باید برای همه برابر باشد. اتفاق خوبی نیست که یک روزنامه که در جناح خاصی است به خاطر یک خطا سریع توقیف شود و روزنامه دیگر در جناح مقابل حداکثر دو روز تعطیل شود.
وی افزود: قانونی که وضع می شود باید برای همه جامعه مفید باشد و به جغرافیای خاصی تعلق نداشته باشد.
وزیر کشور دولت اصلاحات با انتقاد از لغو نمایندگی مینو خالقی بیان داشت: تفسیر قانون عادی به عهده مجلس شورای اسلامی است و تفسیر قانون اساسی به عهده شورای نگهبان است. مجلس شعبی دارد که در آن اعتبارنامه ها بررسی می شود و هر یک حق دارند به آن اعتراض کنند. نهایتا نتیجه آن به صحن علنی مجلس ارائه و تصمیم گیری می شود.
وی با اشاره به لزوم مشارکت سازمان یافته مردم برای اداره جامعه تصریح کرد: متاسفانه احزاب هنوز در کشور ما جا نیفتاده اند. احزاب ما فصلی نباید باشند و تنها در انتخابات ظهور و بروز داشته باشند. جای خوشحالی است که احزاب به سمتی بروند که در حوزه های غیرسیاسی همچون فرهنگی و صنفی و... فعال شوند.
ابراهیم امینی، نایب رییس شورای شهر تهران نیز با ارائه تعریفی از حکروایی اظهار کرد: بحث حکمرانی خوب از اواخر 1980 میلادی در ادبیات اقتصادی دنیا وارد شده است. تعاریف متعددی از حکمروایی خوب وجود دارد. بانک جهانی، حکمروایی را سیستم پیچیده ای از تعاملات بین ساختارها می داند که کارکرد آن به واسطه پاسخگویی به مردم مشخص می شود.
امینی با بیان اینکه اداره شهر در دنیا به دولت های محلی واگذار شده است، گفت: همه جا از شوراهای شهر تحت عنوان پارلمان های محلی  یاد می شود که حق قانون گذاری در شهر را دارند.
این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: عدم مدیریت یکپارچه هزینه های گزافی را به مردم تحمیل کرده و با بخشی نگری نمی توان کارها را اداره کرد.
نایب رییس شورای شورای شهر تهران با یادآوری مصوبه اجرا نشده شورای شهر اضافه کرد: در شورای اول مصوبه ای داشتیم که در آن پیش بینی شده بود شهردار باید برای معاونین خود رای اعتماد بگیرد هرچند هیچگاه این مصوبه اجرایی نشد.
ژیلا سجادی، معاون وزیر کشور نیز لازمه حکم گرایی خوب را شکل گرفتن فرهنگ تقسیم کار دانست و ادامه داد: اگر این اتفاق بیفتد نهادهایی مثل شورا و شهرداری مخل آسایش هم نخواهند بود. تقسیم کار اگر به درستی اتفاق نیفتد مشارکت در جامعه کم می شود و انسجامی در نیروها شکل نخواهد گرفت. امدادرسانی های بعد از زلزله اخیر کرمانشاه نمونه کوچکی از این عدم انسجام بود
وی گفت: تک تک ما در سردرگمی شهر تهران نقش داریم. تنها نمی دانیم باید به کدام ریسمان متصل شویم تا بتوانیم آن را حل کنیم و در این مدیریت یکپارچه نقش خود را به عهده بگیریم.
سجادی با اشاره به مسئولیت شهروندان در قبال شهر خاطرنشان کرد: شهر خانه دوم ماست. باید از خودمان شروع کنیم. سن من این اجازه را به من می دهد که زمانی که مردم مشارکت پذیر بودند خاطرم باشد اما امروز همگرایی و اعتماد در شهر ما گم شده است.

سلسله نشست‌های حکمروایی خوب و توسعه پایدار شهری قرار است در ۸ هفته متوالی با حضور علاقه مندان برگزار شود.
برچسب ها: موسوی لاری
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار