ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۰۳۹۰
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۴
ابراهیم امینی در نشست حاکمیت قانون:
ندای ایرانیان - نایب رییس شورای شهر تهران گفت: مشکل اصلی کشور ما این است که دولت ملی وابسته به نفت بوده و دولت محلی نیز وابسته به اخذ عوارض شهری است.

به گزارش پایگاه خبری ندای ایرانیان، سید ابراهیم امینی نایب رئیس شورای شهر تهران در نخستین جلسه حاکمیت قانون که به همت حزب ندای ایرانیان و با همکاری معاونت شهرسازی شهرداری تهران برگزار شد، اظهار کرد: مبحث حاکمیت خوب از اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی وارد ادبیات اقتصادی دنیا شد چرا که این مسئله در ابتدا دارای بُعد اقتصادی بود و به مرور زمان دارای تعاریف سیاسی شد.

وی افزود: در برنامه توسعه سازمان ملل بیان شده که حکمرانی خوب در جهت حاکمیت قانونی و پاسخگویی و دیدگاه های استراتژیک در مسائل سیاسی اقتصادی و اجتماعی است.

امینی تصریح کرد: زمانی که در ادبیات سیاسی دنیا و حاکمیت خوب مطرح شد در حقیقت این مسئله در اداره کشور اطلاق می شود و همه اینها حاصل تجاربی است که بشر در طول تاریخ برای بهتر اداره کردن جامعه بشری به کار گرفته است.

نائب ریس شورای شهر تهران بیان کرد: برای جامعه به این نتیجه رسیده‌اند که انحصار قدرت باعث فساد می شود و باید بین نهادهای مختلف تقسیم گردد.

سيدابراهيم اميني با بیان اینکه نبايد قانون وسيله توجيه حضور فرد در قدرت باشد،افزود:  اگر قانون مبناي مشروعيت در قدرت شود، آنگاه قانون اجرايي و نهادينه مي‌شود. اين مسئله بايد يك‌مطالبه عمومي شود؛ به‌طور نمونه بحث حقوق شهروندي اكنون يك‌مسئله نهادينه شده است.

وی ادامه داد: نحوه اداره کشور باید بر اساس قوانین و مقررات باشد نمی شود کسانی را بر سر کار آورد که آنها به صورت سلیقه‌ای به اداره کشور بپردازند.

امینی تاکید کرد: اشخاصی که در قدرت قرار میگیرند باید بدانند که محدودیت زمانی دارند چراکه این مسئله باعث می شود آنها خود را مستاجر مردم بدانند مالک آنها.

وی گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا اداره شهرها را به دولت‌های محلی محول کرده اند و دولتهای ملی تنها مسائل محدودی را تحت سیطره خود دارند.

امینی عنوان کرد: در اصل ۱۰۷ قانون اساسی تصویب شده که تمامی دستگاه‌های دولتی مکلف به اجرای تصمیمات شوراها هستند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات بزرگ ما این است که دولت وابسته به اقتصاد نفتی بوده و دولت محلی نیز وابسته به اخذ عوارض است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار