ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۱۱۲۹
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۷
عیسی چمبر با اشاره به اعتراضات اخیر:
عيسي چمبر، عضو شوراي مركزي حزب نداي ايرانيان با اشاره اعتراضات اخیر گفت: البته که در این اعتراضات تندروی شده اما آیا همین مردم نبودند که از کشور خود در برابر تهاجم بیگانه یا توطئه های مختلف آنها محافظت کردند؟

ندای ایرانیان - عيسي چمبر، عضو شوراي مركزي حزب نداي ايرانيان، در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از غائله اخیر اعتراضات سراسری مردم کشور چیست؛ عنوان کرد: تصور می کنم لفظ غائله، کلمه مناسبی نباشد، دست کم امروز مناسب نیست. چهل سال از انقلاب گذشته، این کشور و این نظام بحران های بسیار سنگینی همچون جنگ، ترورهای منافقین و مانند آنها را از سر گذرانده و تثبیت کرده است. لازم است در برخورد با هر اعتراضی بدانیم داشتن مکانیزم های موثر جهت گفتن و شنیدن اعتراض یکی از مهمترین تضمین ها برای حفظ سلامت و کارآیی نظام است

چمبر در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری ندای ایرانیان، ادامه داد: البته که در این اعتراضات تندروی شده اما آیا همین مردم نبودند که از کشور خود در برابر تهاجم بیگانه یا توطئه های مختلف آنها محافظت کردند؟ فکر می کنم لازم است با دقت و وسواس بین مردمی که گاه مستاصل شده اند و گاهی تند هم می شوند از یک سو و بدخواهان کشور از سوی دیگر تفاوت قائل شد. به همین جهت لازم است تلاش شود تا با سعه صدر اعتراضات که گاهی متاسفانه رنگ خشونت گرفته اند مدیریت شود. به نحوی که هم صدای اعتراض های اغلب به حق،  شنیده شود و هم تندروها و بدخواهان کشور از آن بهره برداری نکنند.

 

چمبر افزود:  اولین گام در جهت احقاق  این امر، پذیرش حق اعتراض است. این حق مردم، به شرط عدم توهین به مبانی اسلام و نیز عدم حمل سلاح، در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است. اما در اجرا متاسفانه هر اعتراضی را در همان ابتدا غائله می نامیم و این درست نیست. معترضان بخشی از شهروندان این کشور هستند. باید آنها را دید و صدای آنها را شنید. حتی اگر بخشی از حرف های آنها منطقی نبوده و ناروا باشد. حتی برای اینکه اگر اشتباه می کنند متوجه اشتباه خود شوند لازم است میدانی داشته باشند که حرف خود را بزنند تا حول آن گفتگو و مفاهمه شکل گیرد. البته اینها از تخریب کنندگان اموال عمومی جدا هستند و با تخریب کنندگان باید مطابق قانون ( باز هم البته با ملاحظه اینکه معترضان هم بخشی از شهروندان همین کشور هستند) برخورد شود.

 

رئیس کمیته تشکیلات  حزب ندای ایرانیان با اشاره به تفاوت اعتراضات اخیر با اعتراضات گذشته، اظهار کرد: یکی از مهمترین تفاوت ها این است که معترضان از سوی گروه های سیاسی داخل کشور سازماندهی نشده و در شهرهای نسبتا کوچک هستند. این به معنای نداشتن سازماندهی و نشانه ضعف است که باید آن را به سرعت برطرف کنیم. حتی شده در چند روز آینده این امکان را ایجاد کنیم که اعتراض ها در قالب احزاب، نهادهای مدنی، سندیکاها یا نهادهای صنفی پیگیری شود. این نهادها البته کم و بیش وجود داشته اند اما آن چنان که باید جدی گرفته نشده اند. نظام سیاسی وقتی قوت می گیرد که سازمان ها قوت گیرند. در مورد اعتراض در شهرهای کوچک نیز به نظرم کلیت نظام سیاسی باید به مساله معیشت مردم و نیز کنترل فساد و خویشاوند سالاری به صورت جدی وارد شده و این اعتراضات را تلنگری جدی بداند که در شهرهای کوچک این مسایل متاسفانه حادتر است.

 

چمبر در پاسخ به این سوال که مواجهه دولت و شخص دکتر روحانی در قبال اعتراضات اخیر را چگونه می بینید؟ خاطرنشان کرد: به نظرم به جز روز اول که اظهارنظرهای ناپخته ای مبنی بر انتساب اعتراض مردم به تحریک رقبای سیاسی وجود داشت، مواجهه دولت تا حدودی قابل قبول است. یعنی سعی شده که برخورد خشونت آمیز از سوی نهادهای امنیتی نباشد. حتی اگر از سوی برخی افراد داخل جمعیت خشونت وجود داشته است. به نظرم مسئولین و شخص رییس جمهور بهتر است به یک نکته توجه کنند، این اعتراضات چندین ماه بود که به اشکال مختلف در مقابل مجلس یا وزارت خانه های متعدد یا خیابان پاستور وجود داشت البته به شکل محدودتر و منطقی تر. آنچه معترضان را به این صرافت انداخت که به خیابان های پرجمعیت بیایند، این بود که فکر می کردند مسئولین صدای اعتراض آنها را نمی شنوند.

 

چمبر افزود: به نظرم تا وقتی که این احساس وجود داشته باشد بحران کاملا رفع نشده است. بهترین راه برای اینکه به مردم بقبولانیم که صدای آنها شنیده شده این نیست که مصاحبه کنیم یا مسئولین را به صدا و سیما بیاوریم. بلکه بهتر است اگر اعتراض به حق بوده سعی کنیم تغییر را همین امروز آغاز کنیم. البته برخی اقدامات در مجلس آغاز شده و آن در جهت تغییر بودجه به نفع مردم است. اما به نظرم کافی نبوده و بهتر است در دولت هم این تغییرات دیده شود. اینکه مردم احساس کنند حرف آنها فقط در زمان انتخابات شنیده می شود احساس خوبی به آنها نمی دهد.

 

این فعال سیاسی اجتماعی با بیان اینکه محدودیت های دولت و بالاتر از آن نظام را همه می دانیم، عنوان کرد: چقدر خوب است که همه از بالاترین رکن این نظام تا یک مسئول ساده در یک شهرستان برای حل بحران ها و مشکلات به مهمترین پشتیبان این کشور و نظام یعنی مردم رجوع کنیم و این رجوع معنایش این است که نظام به جز مردم پشتیبانی ندارد و البته نیازی هم به آن ندارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار