ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۱۲۳۸
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸
درست در روزهایی که آیت‌الله علم‌الهدی در مشهد تظاهراتی که با فحاشی به رییس قوه مجریه همراه بود را تایید می‌کرد، اصلاح‌طلبان خشونت و فحاشی در تظاهرات را محکوم کردند.

ندای ایرانیان -  کمی بیش از  یک هفته گذشته جرقه اعتراضاتی از مشهد، که حالا مدتی است حساب و کتابِ خاص خود را دارد، خورد که در کم‌ترین فاصله تبدیل به سلسه‌ای از تظاهرات‌‌ در سراسر کشور تبدیل شد. این تظاهرات در فاصله‌کوتاهی از فحش و لعنت به رییس جمهور عبور کرد و به سمت شعارهای تند و خشونت گرایش پیدا کرد.

به گزارش  پایگاه خبری ندای ایرانیان، اصلاح‌طلبان از روز نخست موضعی ثابت داشتند. آن‌ها با دادنِ حق اعتراض به مردمی که از فضای موجود ناراضی بودند، هرگونه خشونت و شعار تند، ساختار شکنانه را محکوم کردند و تاکید کردند که دولتِ برآمده از آن‌ها در کنار قوای دیگر باید پاسخگوی اعتراضات به حق مردم به خصوص در حوزه معیشت باشد.

درست در روزهایی که آیت‌الله علم‌الهدی در مشهد تظاهراتی که با فحاشی به رییس قوه مجریه همراه بود را تایید می‌کرد، اصلاح‌طلبان خشنوت و فحاشی در تظاهرات را محکوم کردند. قطعیت اصلاح‌طلبان در محکومیت آشوب به حدی بود که مدتی بعد نه تنها معاندینی مثل من و‌ تو و بی.بی.سی بلکه بخشی از بدنه طرفدار اصلاحات آن را متهم به عدم همراهی با مردم کردند!

به نظر می‌رسد در این زمان هیچ کس نتواند اصلاح‌طلبان را به حمایت از آشوبگران و اغتشاشگران همراه کند ولی در کمال تعجب کیهان در اقدامی کم نظیر باز هم اصلاح‌طلبان را متهم به دو رویی از آشوب،اغتشاش و .. کرد!


وقتی کیهان به جای محکوم کردن "مسئول سابقِ" محبوبش به اصلاح طلبان فحش می‌دهد

کیهان  در حالی در گزارش یک روز یک شنبه خود مدعی شده « اصلاح‌طلبان اعتراضات را به منتقدان دولت منتسب کرده و آن را محکوم می‌کنند» که فرمانده سپاه پیش از این و پیش از اصلاح‌طلبان به صراحت گفته بود:«این موضوع [اعتراضات] با فراخوان یکی از سایت هایی صورت گرفت که وابسته به شخصی است که این روزها زبان به مخالفت خوانی نسبت به اصل و ارزش های نظام گشوده است» و اعتراضات را به طور احتمالی به مسئول سابقی نسبت داد که بیشتر اطرافیانش این روزها در آستان قدس و در اطراف یکی از رقبای حسن روحانی حضور دارند. (اینجا را بخوانید)


اما این تمام ماجرا نیست! کیهان و جریان همسویش در نهایت آرامش اصلاح‌طلبان را متهم به ناکارمد کردن دولت می‌کنند، دولتی که اصلاح‌طلبان با تمام نقدهایشان از آن حمایت می‌کنند و خود را در برابر آن مسئول می‌دانند.

 آیا اصلاحات واقعا در کنار مردم نبود؟

کیهان و رسانه‌های همسویش در کنار من و تو، پهلوی و رفقایش یک مدعی دارند و آن اینکه اصلاح‌طلبان با مردم نیستند. کیهان و کیهانیسم اصلاح‌طلبان را متهم به عوام فریبی می کند و می گوید  همراهمی‌شان با مردم پوشالی است و مدعی است اصلاح‌طلبان غصه قدرت دارند نه مردم.

خارج نشینان ضد نظام هم که سال‌هاست رویای سقوط نظام را در سر دارند مدعی هستند اصلاح‌طلبان موافق سرکوب و برخورد خشن با مردم هستند و دل در گروه قدرت محض دارند، نه مردم.

اما آیا واقعا چنین است؟
 
سجاد سالک، تحلیلگر اصلاح‌طلب در یک یادداشت با عنوان مشکلات ایران و اعتماد بر بادرفته
که در نزدیکی زمان اعتراضات نیز نوشته شده بود تذکراتی جدی درباره ضعف‌های مختلف کشور و اعتماد بر باد رفته مردم نوشت و در آخر کارهایی که دولت مستقلا بدون هماهنگی دیگر قوا در این باره می‌تواند انجام دهد را یادآور شد.
Image result for ‫irneda.ir= سالک‬‎
پیمان خواجوی، سجاد سالک، مجتبی حسین خانی

محمد فاضلی و حمیدرضا جلایی پور نیز در یادداشت‌های متعددی از خطر بی‌اعتمادی در جامعه ایران نوشتند و محمدرضا جلایی‌پور تحلیل‌گر اصلاح‌طلب تذکراتی چند باره به اصلاح‌طلبان درباره ضرورت توجه دوباره به «عدالت» و قشر محروم داد.

به داد مردم برسید

فیض‌الله عرب سرخی دیگر فعال اصلاح‌طلب در واکنش به اعتراضات مردم گفت:«هیچ جریان خارجی قدرت برگزاری چنین تجمعاتی در ایران را ندارد؛ البته کشورها و گروه‌های برانداز سعی می‌کنند تا با سوارشدن بر موج اعتراضات مردمی از آن بهره‌برداری کنند.»

بعد از شروع و پایان تظاهرات هم اما اصلاح طلبان مواضع همدلانه با مردم داشتند. در یکی از اولین واکنش‌ها صادق خرازی انتقاد را متوجه تمام ارکان نظام دانست و گفت:«مخاطب اعتراض‌ها تمام ارکان نظام ما در قوای سه گانه، صداوسیما و سایر بخش‌های جدی کشور است که مردم با آنها مواجهه دارند. گویی هر روز صبح که ازخواب بیدار می‌شویم هر دستگاهی یک بخشنامه صادر می‌کند و از مردم فاصله می‌گیرد. از این مردم نترسید، به داد مردم برسید. این مردم در دفاع مقدس، دوران سازندگی و سایر روزهای سخت و دشوار در کنار نظام بودند. چه شده که مردم این‌گونه ناراحت هستند؟»
Image result for ‫irneda.ir= صادق خرازی‬‎
صادق خرازی: از این مردم نترسید، به داد مردم برسید


آذر منصوری، قائم مقام حزب اتحاد ملت نیز درباره عملکرد صدا و سیما گفت:«یک صدا و سیما برای اقبال به شبکه‌های غیر رسمی و رسانه‌های برون‌مرزی و نیز دامن زدن به اختلافات داخلی و‌ پاشیدن بذر کینه و نفرت بین شهروندان کافی است.»

کاوه قدیری، دیگر فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با اشاره به ضرورت حفظ کرامت انسانی معترضان گفت:« امیدوارم همه مسئولین کشور سعه صدر خودشون را بالا ببرده و با هوشمندی با اتفاقات اخیر مواجه شوند؛ بدترین کاری که مسئولین می تونند انجام دهند، این است که بخواهند با تحقیر معترضین این اتفاقات را مدیریت کنند.»


عیسی چمبر، دیگر عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در رابطه با برخی خشونت‌ها در تظاهرات مردم گفت:«آیا همین مردم نبودند که از کشور خود در برابر تهاجم بیگانه یا توطئه های مختلف آنها محافظت کردند؟ فکر می کنم لازم است با دقت و وسواس بین مردمی که گاه مستاصل شده اند و گاهی تند هم می شوند از یک سو و بدخواهان کشور از سوی دیگر تفاوت قائل شد. به همین جهت لازم است تلاش شود تا با سعه صدر اعتراضات که گاهی متاسفانه رنگ خشونت گرفته اند مدیریت شود. به نحوی که هم صدای اعتراض های اغلب به حق،  شنیده شود و هم تندروها و بدخواهان کشور از آن بهره برداری نکنند.»


اما تمام این‌ها را کیهان و خارج نشینان به طور سیستماتیک تصمیم دارند نبینند. شاید بپرسید چرا؟ چون با تمام هزینه‌هایی که در تمام این سال‌ها دادند، تاکید اصلاح‌طلبان به اصلاح درون چارچوب نظام است و مخالف با فراروی از این چهارچوب‌ها هستد.
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
کاسب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
0
1
بله همینه از خارج و داخل متحد شدن برای زدن اصلاحات
کاسب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
0
0
بله همینه از خارج و داخل متحد شدن برای زدن اصلاحات
ساسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
0
1
صادق خرازی خیلی خوب گفته باید به حرف مردم گوش داد و ازشون نترسید مردم اینجوری حداقل می فهمن که نظرشون شنیده میشه
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
0
1
مردم درد اقتصادی دارن مسئولین بشنون اصلاح طلب و اصولگرا چیه؟!!!!!!!
عطیه قدیری
|
United States
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
0
0
با این روش نمیشه کشورو اداره کرد از یه طرف مردم گرسنن از طرفه دیگه دولت بدهکاره من به عنوان کسی که حداقل در هفته 8 ساعت اقتصاد می خونم اعتقاد دارم که این روش اداره کشور از زمان پهلوی ادامه داشته اشتباهه باید اصلاح بشه
عطیه قدیری
|
United States
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
0
0
با این روش نمیشه کشورو اداره کرد از یه طرف مردم گرسنن از طرفه دیگه دولت بدهکاره من به عنوان کسی که حداقل در هفته 8 ساعت اقتصاد می خونم اعتقاد دارم که این روش اداره کشور از زمان پهلوی ادامه داشته اشتباهه باید اصلاح بشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار