ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۱۳۱۴
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۹
شاید هیچ سیاستمداری به اندازه اکبر هاشمی رفسنجانی در زندگی سیاسی خود فراز‌‌ و نشیب نداشته است. بیراه نگفته ایم اگر بگوییم آیت الله هاشمی تاثیرگذارترین سیاستمدار ایرانی در دهه اخیر بوده است.


ندای ایرانیان - خبر کوتاه و شوک آور بود. آیت الله هاشمی درگذشت. شامگاه 19 دی 95 در خیابان یاسر منتهی به منزل آیت الله هاشمی و همچنین بیمارستان شهدای تجریش ترافیک سنگینی بود. مردم با گرایش های فکری گوناگون به احترام آیت الله به خیابان آمده بودند. مردمی که شاید با مواضع و حتی عملکرد او در بسیاری از وجوه موافق نبودند اما نمی توانستند برای هاشمی، آقای خاص سیاست ایران احترام قائل نباشند.

شاید هیچ سیاستمداری به اندازه اکبر هاشمی رفسنجانی در زندگی سیاسی خود فرازونشیب نداشته است. بیراه نگفته ایم اگر بگوییم آیت الله هاشمی تاثیرگذارترین سیاستمدار ایرانی در دهه اخیر بوده است. تبدیل رفسنجانی نه چندان محبوب به هاشمی ای که مردم او را از خود بدانند از سال 84 و شکست در انتخابات ریاست جمهوری نهم کلید خورد. هاشمی آن سال ها نگران انحراف مسیر انقلاب توسط کاندیدای به ظاهر عدالت خواه بود و بیم آن داشت تا کشور از مسیر پیشرفتی که سالها پیش آغاز کرده بود و در دوره اصلاحات مراحل بلوغ خود را طی می کرد به بیراهه برود. بارها و بارها هم از سر وظیفه شرعی و دغدغه منافع کشور ادامه روند دولت به ظاهر "اصول" گرای احمدی نژاد را در محافل عمومی و خصوصی فریاد زد. هرچند تذکرهای او به گوش آن هایی که باید می رسید، نرسید و حتی بعد از سال 88 تلاش شد تا او را بیش از پیش از صحنه سیاسی برانند. در آن سالها برخی تصورشان این بود که می توانند با هجمه به رییس جمهور سال های پس از جنگ و خواص بی بصیرت خواندن او می توانند برای خود هویت سیاسی دست و پا کنند و در این مسیر فکر می کردند جمع شدن پشت رییس جمهور دولت نهم و دهم آن ها را به سرمنزل مقصود می رساند اما امروز در سال 96 نه تنها خبری از آنها در صحنه سیاسی کشور نیست بلکه محور اتکای آنان، محمود احمدی نژاد نیز امروز با قرار دادن خود در مقابل مردم و رهبری دیگر اقبالی در جامعه ندارد. امروز بعد از برداشته شدن گرد و غبارها می توان دریافت که چه کسی به معنای واقعی کلمه بصیرت داشت.

درست در روزهایی که هاشمی رفسنجانی در نگاه بسیاری از مخالفینش دیگر آنچنان توان تاثیرگذاری در عرصه سیاست را نداشت با ثبت نامش در لحظات پایانی کارزار انتخابات 92 ورق برگشت. روی کار آمدن دولت تدبیر و امید بدون شک مرهون درایت آیت الله است. هاشمی رفسنجانی پس از رحلتش هم همچنان در معادلات سیاسی تاثیرگذار است. به طوری که هنوز هم لیست انتخاباتی ای که نام او روی آن سایه انداخته باشد.


موافقان و مخالفان مرحوم هاشمی همگی او را نماینده واقعی اعتدال می دانستند. در ادامه نگاه برخی از سیاستمداران درباره مرحوم آیت الله هاشمی آمده است:


اسحاق جهانگیری:

معدود مسئولینی هستند که این همه خودشان را در معرض رای مردم قرار دهند. سابقه نداشته است کسی این همه مورد تهاجم قرار گرفته باشد و باز هم پا به انتخابات بگذارد. چنین فردی باید انقدر به خودش اعتماد داشته باشد که با حضور در انتخابات خود را در برابر رای مردم قرار دهد. آخرین انتخابات ایشان هم با آن همه حرف و حدیث آن رای با فاصله را از مردم گرفت.


حجت الاسلام مسیح مهاجری:

تجربه کار تشکیلاتی را آقای هاشمی از اول مبارزات انقلابی به دست آورده بود و به آن عمل کرده بود. من اصول و معیارها را برای آقای هاشمی در دوره ریاست جمهوری و بعدش یکسان یافتم. تخریب کننده ها بیشتر حسادت می کردند و قدرت طلبی باعث مخالفت آنها می شد. اگر از من بپرسید مظلومیت ایشان ریشه اش چه بود می گویم تدین. اگر تدین نداشت همراه می شد با خیلی ها تا او را تخریب کنند.

علی مطهری:

هوش سیاسی بسیار خوبی داشت و خطر را خوب احساس می کرد.از دوره آقای احمدی نژاد تا بیاییم جلو تبلیغات وحشتناکی علیه ایشان شد. بعدا همه فهمیدند حرف های ایشان درست بود. تمام این توهین ها را به جان خرید ولی دیدیم با حرف هایی که ایشان زد و فضایی که ایجاد شد ورق را برگرداند. احساس می کرد داریم راه را کج می رویم .ایستاد و حرفش را زد. اگر بخواهیم به او صفتی دهیم باید او را مصلح بنامیم. یک اصلاح گر واقعی.

اردشیر خورشیدیان:

مرحوم هاشمی تلاش می کردند که مردم اسلام واقعی را بشناسند تا انسانیت در بین ملل و اقوام ایرانی ترویج شود. آقای هاشمی سردار سازندگی لقب گرفتند و در سازندگی ایران عزیز کوشش زیادی کردند. بسیار وطن دوست بودند و می دانستند باید انسجام را حفظ کنند.

حجت الاسلام یونسی:

عاشق مردم ایران بود و این عشق در وجنات و رفتارهای مردم موج می زد. عشقش به توسعه و پیشرفت ملت و سرآمد شدن ایران در او دیده می شد.آرزو داشت در ایرانت یک فقیر یا یک زندانی نباشد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار