ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۱۵۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۲
علی اکبر رحیم فر*:پیگیری اصولی و قانونی مطالبات مردم و رعایت حقوق شهروندی بازداشت شدگان باعث جلوگیری از سوء استفاده کنندگان و دشمنان موج سوار خواهد شد.وجود چنین اعتراضاتی در بسیاری از کشورهای دنیا نیز رایج بوده و مختص ایران نیست.
ندای ایرانیان -اعتراضات مردمی اخیر که ریشه در نارضایتی های سیاسی , اقتصادی , و اجتماعی داشته  تلنگری به مسئولان بوده برای اینکه درد مردم را ببیند قبل از اینکه به صداهای اعتراض امیز تبدیل شود ,  اعتراضاتی که با موج سازی و موج سواری عده ای پیام و صدای اصلی مردم در داشتن دغدغه ها و مشکلات معیشتی و روزمره به حاشیه رفت و باعث بازداشت عده ای از معترضان شد, مسولان نباید از مردم بترسند بلکه باید  آسیب شناسی شود که مسولان اجرایی کشور چه عملکردی داشته اند که زمینه ساز نارضایتی مردم شده و باید حق اعتراض و انتقاد برای مردم به رسمیت شناخته شود و برای حل مشکلات مردم بجای شعار و وعده بفکر راه حل های کوتاه مدت و بلند مدت باشند . بین اعتراض و هرج مرج و بین دلسوز و بدخواه و بین انتقاد و شورش یقینا فرق وجود دارد و حرکت های افراطی و سرنگونی طلب محکوم و تقبیح است .  جناح های سیاسی باید در چارچوب قانون پیگیر مطالبات مردم باشند  نگذارند بین انها و مردم فاصله ای باشد و به مردم صرفا به عنوان ابزار رای برای انتخابات نگاه نکنند و بعداز انتخابات نیز در کنار مردم باشند و دغدغه و مشکلات انها را نیز  ببینند و پیگیر مطالبات و خواسته های انان باشند مخصوصا مطالبات و خواسته هایی که بخاطر انها به پای صندوق های رای آمدند . این یک واقعییت است که دشمنان نظام بخواهند از مشکلات مردم موج سواری کنند بنابراین بهتر است مسولان مسولیت پذیر و پاسخگو باشند و فاصله خود را با مردم کم کنند تا دشمنان نظام نتوانند بهره برداری و موج سواری کنند.
در اعتراضات اخیر میانگین سنی معترضین زیر ۳۰ سال بوده و این امر نشان میدهد که به جوانان باید توجه بیشتری کرد و مطالبات انها براورده شود  مخصوصا برای مشکلات بیکاری , مسکن , ازدواج و فضای باز سیاسی اجتماعی بیشتر برای جوانان  و انتظار میرود که دولتمردان برنامه ها و راهکارهای ویژه ای در این زمینه ها داشته باشند . به هر حال عده ای در این اعتراضات بازداشت شدند و برخی در همان روزهای اولیه ازاد شدند و برخی دیگر نیز در بازداشت بسر میبرند , دولت باید طبق قانون اساسی و طبق منشور حقوق شهروندی که دولت تهیه کرده پیگیر حقوق شهروندی بازداشت شدگان باشد  و حقوق قانونی انها را رعایت کند و از مراجع دیگر نیز پیگیر حقوق شهروندی انها باشد .
پیگیری اصولی و قانونی مطالبات مردم و رعایت حقوق شهروندی بازداشت شدگان باعث جلوگیری از سوء استفاده کنندگان و دشمنان موج سوار خواهد شد , وجود چنین اعتراضاتی در بسیاری از کشورهای دنیا نیز رایج بوده و مختص ایران نیست و داشتن تدبیر و حل مشکلات و رعایت حقوق قانونی شهروندان از بروز مجدد اعتراضات جلوگیری خواهد کرد. امید است مردم و جناح های سیاسی و ارکان مختلف نظام دولت را یاری کنند تا در زمینه حل مشکلات مردم  بهتر عمل کند و دولت نیز مسولیت پذیر و پاسخگو باشد و شفاف عمل کند . با سمینار و سخنرانی و وعده و شعار نمی توان بر مشکلات غلبه کرد بلکه باید اقدام و عمل شود .


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار