ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۱۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۱
فریدون مجلسی در گفتگو با ندای ایرانیان:
یک کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اقدامات اخیر آمریکا مبنی بر تعلیق تحریم های برجامی و تحریم چند شخص ایرانی از جمله رئیس قوه قضاییه، گفت: غربی ها باید پاسخ دهند که مگر ما در زمان جنگ جهانی دوم هستیم؟ مگر ایران ژاپن است که برنامه دفاعی خود را تعطیل کند؟
ندای ایرانیان - یک کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اقدامات اخیر آمریکا مبنی بر تعلیق تحریم های برجامی و تحریم چند شخص ایرانی از جمله رئیس قوه قضاییه، گفت: غربی ها باید پاسخ دهند که مگر ما در زمان جنگ جهانی دوم هستیم؟ مگر ایران ژاپن است که برنامه دفاعی خود را تعطیل کند؟ اگر این کار را انجام دهد دفاع از مرزهای ایران بر عهده کیست؟

فریدون مجلسی، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری ندای ایرانیان، در پاسخ به این سوال که اقدام اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مبنی بر تعلیق تحریم های برجامی و تحریم چند شخص ایرانی از جمله رئیس قوه قضاییه را چطور ارزیابی می کنید، عنوان کرد: ترامپ به دلیل اینکه از لحاظ حقوقی عدم تمدید تعلیق تحریم های ایران امکان پذیر نبود، در حال حاضر لغو تحریم ها را تمدید کرده است. دلیل این امر هم این است که مشاوران و کارشناسان حقوقی ترامپ به او تاکید کرده اند که نمی تواند به صورت یکطرفه از برجام خارج شود.


وی افزود: ترامپ یک کاسب است و به هرکاری برای رسیدن به پول و سرمایه دست می زند و فکر می کند که روش های کاسبکارانه در سیاست نیز موفقیت آمیز خواهد بود. اما به دلیل اینکه دانش لازم در امور حقوقی و حتی اداره سیاسی جامعه را ندارد، فکر می کرد می تواند به صورت یکجانبه یک قرارداد تعهد آور بین المللی را که توسط چند کشور اروپایی امضا شده است را لغو کند. اما بعد از رسیدن به قدرت متوجه شد که این کار امکان پذیر نیست و سبب می شود اعتبار امضای ایالات متحده در دنیا متزلزل شود.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی تصریح کرد: مشاوران ترامپ به او راه های دیگری به جای خروج از برجام را پیشنهاد کرده اند که از طریق آنها می تواند ایران را آزار دهد. وقتی ترامپ می بیند که از یکسو نمی تواند برجام را نقض کند و از طرف دیگر به دلیل شعارهایی که در زمان انتخابات آمریکا داده تحت فشار است، دست به تحریم تعدادی از اشخاص ایرانی از جمله رئیس قوه قضاییه می زند تا بتواند حامیان داخلی خود و تندروهای آمریکایی را آرام کند.


وی در مورد نقش شرکای اروپایی آمریکا درحفظ برجام خاطرنشان کرد: شرکای اروپایی آمریکا دو نوع برخورد را انجام می دهند. نخست در حمایت از برجام، که اعلام می کنند برجام سندی بین المللی است و امکان نقض آن تا زمانی که ایران بر تعهدات خود پایبند است وجود ندارد. البته در این مورد باید توجه داشت که خود اروپایی ها مسائل متقابلی با آمریکا دارند. مانند تبادلات اقتصادی بسیار بیشتر و بزرگ تر از تبادلاتشان با ایران و نمی توانند زیر بار قانون شکنی آمریکا با ایران بروند، چراکه این قانون شکنی باعث می شود که آمریکا در مورد خود اروپایی ها نیز قانون شکنی کند.

مجلسی افزود: دومین مورد رابطه اروپا با ایران است. باید این سوال را پاسخ دهیم که آیا ایران در این مورد می تواند روی اروپا حساب باز کند یا خیر؟ باید بدانیم موضع اروپا در برابر ایران اگرچه به شدت موضع آمریکا نیست اما موضع دوستانه ای هم نیست. باید این مورد را در نظر بگیریم که با گذشت زمانی نسبتا طولانی از امضای توافق هسته ای هنوز گشایش اعتبار بانکی اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه در مورد سرمایه گذاری خارجی اوضاع بر وفق مراد نیست، اظهار کرد: اروپاییان تمایلی به سرمایه گذاری در ایران ندارند. وقتی از یکسو شعارهای جنگ طلبانه سر می دهیم و از یکسو وزیر امور خارجه ما اعلام می کند در جنگ با هیچ کشوری پیش قدم نخواهیم شد، این یک دوگانگی بوده و سبب عدم اعتماد طرف مقابل نیز خواهد شد.


این کارشناس مسائل سیاست خارجی درباره مواضع سیاستمداران اروپایی، گفت: آقای ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، از برجام سرسختانه دفاع کرده و همچنین در موضوع انتقال سفارتخانه آمریکا از تل آویو به قدس نیز با آمریکا به مخالفت پرداخته است. همچنین بریتانیا که متحد همیشگی آمریکا محسوب می شود نیز در جلسه شورای امنیت سازمان ملل نه تنهاغیبت نمی کند و رای ممتنع نمی دهد، بلکه حضور یافته و بر علیه آمریکا رای می دهد.

وی ادامه داد: اروپایی ها  حتی با مخالفت های علنی که با آمریکا داشتند حاضر نیستند برنامه مشروع و دفاعی موشکی ایران را بپذیرند و هر دوی این کشورهاعلیه برنامه موشکی ایران موضع گرفته و انتقاد کرده اند که دلیل این امر اتحاد اروپاییان با رژیم صهیونیستی است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز اعلام کرده است که شرط توسعه روابط اقتصادی آلمان با ایران برداشتن تهدید موجودیت اسرائیل خواهد بود. این موضوعات نشان می دهد که اروپایی ها با توجه به منافع خودشان در برابر آمریکا موضع گیری می کنند، نه به خاطر دوستی با ایران. حتی چینی ها که با ایران روابط گسترده تری نسبت به اروپایی ها دارند هم حاضر نشدند اعتبارات بانکی را برای ایران باز کنند و به سبک قرن نوزدهم با ما به تجارت پایاپای می پردازند.

مجلسی با اشاره به بهانه آمریکایی ها در مورد موضوع موشکی ایران گفت: آمریکایی ها با این بهانه به دنبال جذب اروپایی ها هستند و به همین منظور برنامه موشکی ایران را مطرح کرده اند. دولت ایران نیز نمی تواند با این مسئله مقابله کند زیرا در دفاع مقدس مشاهده کرد که عراق با موشک های همین کشورهای غربی و شرقی ایران را مورد هدف قرار می دهد و عقلانی نیست که تنها راه دفاعی خود را از دست بدهد. غربی ها باید پاسخ دهند که مگر ما در زمان جنگ جهانی دوم هستیم؟ مگر ایران ژاپن است که برنامه دفاعی خود را تعطیل کند؟ اگر این کار را انجام دهد دفاع از مرزهای ایران بر عهده کیست؟

وی اذعان کرد: در جایی که آمریکا با عربستان 460 میلیارد دلار قرارداد نظامی امضا می کند نمی تواند از ایران بخواهد که صنعت موشکی خود را محدود کند. اروپایی ها نیز در مسئله موشکی با آمریکا هم نظر هستند و حتی اعلام کرده اند که اگر برنامه موشکی ایران صرفا دفاعی است پس چرا بر روی موشک های خود هدف را نیز مشخص می کند. در مجموع دولت و حکومت ایران نه می تواند و نه باید بر سر برنامه موشکی خود مذاکره کند.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی تصریح کرد: در توافق برجام در مورد برنامه موشکی ایران به صراحت آمده که ساخت موشک هایی که برای حمل کلاهک هسته ای طراحی شده، ممنوع است. اما این موشک هایی که برای دفاع از کشور ساخته شده هیچ ممنوعیتی وجود ندارد.

وی در پایان به جود آمدن اتحاد در کشور را راه حلی مناسب برای گرفتن بهانه ها از دست دشمن دانست و اظهار کرد: راه حل این مشکلات این است که ایران به دنبال اقدام دسته جمعی مانند اعلامیه کنفرانس استانبول باشد که کمتر از 20 روز پیش به امضای رئیس جمهور رسید. این اقدامات سبب می شود که ایران به تنهایی به مقابله مستقیم و فردی با کشورهای غربی نپردازد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار