ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۲۰۳۷
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴
ندای ایرانیان - تالاب هورالعظیم  در استان خوزستان در مرز ایران وعراق قطعه ای ازبهشت بود . بهشتی که توانسته بود بر اساس معیار های محیط زیستی در سالهای نه چندان دور از  100 نمره، نمره 100 را کسب نماید بطوریکه هیج تالابی چنین نمره ‌ای را تا زمان حیات هورالعظیم  به‌ دست نیاورده  بود.

 اما در طی 4 دهه اخیر دستان تخریبگر محیط زیست قدرتمند تر از آن بود تا این تالاب بتواند به حیات خود ادامه دهد و سرانجام  هورالعظیم با وسعت بیش از 118 هزار هکتار  که منشاء  هزاران سال  رزق و روزی و  امرار معاش برای بومیان آن منطقه و یکی از مهمترین عوامل  هوای پاک استان خوزستان بود تبدیل  به کانون  بحران ریزگردها  و منشا مرگ و بیماری برای همه مردم کشور شد  .   

 هر چند آسیبهای جدی وارد شده بر این تالاب در دوران جنگ ایران وعراق اتفاق افتاد اما هورالعظیم پس از پایان جنگ نیز از تخریب در امان نماند و  سرنوشت شوم دیگری در میان خواب زدگی سازمان محیط زیست براش رقم خورد .

بدیهی ست  فرصت  نجات هورالعظیم و احیا دوباره مناطق خشک شده آن در دوران پس از جنگ میتوانست از تخریب بیشتر آن جلوگیری نماید  اما آنچه بوقوع پیوست  اتفاقی غیر از احیا این تالاب بود . در  میان غفلت سازمان محیط زیست  شرکت ملی نفت ایران اقدام به خشک کردن تعمدی قسمتهای دیگری از تالاب بمنظور حفاری و بهره برداری از ذخایر نفتی این منطقه کرد و پروژه ای با عنوان  طرح توسعه میدان نفتی آزادگان کلید خورد .پروژه ای که بمانند بسیاری از پروژه های دیگر کشورمان,  بخش ملاحظات  محیط زیستی آن  بعنوان بی ارزش ترین بخش تحریف و خاک  شد.  

اکنون  قریب به 10 سال از شروع  طرح توسعه میدان نفتی آزادگان میگذرد طرحی که در ابتدای امر میتوانست با در نظر گرفتن ملاحظات محیط زیستی و بدون خشک کردن تالاب پیش روند و از تخریب افسار گسیخته تالاب جلوگیری نماید ,   به دلیل کاهش هزینه ها و به بهانه نبود تجهیزات حفاری در آب آن هم  در کشوری که تجربه صدها پروژه  حفاری در آبهای خلیج فارس را در کارنامه خود دارد ,  سر انجام تبدیل به طرحی میشود که محیط زیست , سلامت وجان مردم را فدای سود ومنافع بیشتر خود کرده و هوالعظیم را به یک بیابان عظیم تبدیل مینماید.  

آنچه در این میان بسیار تامل برانگیز است سکوت چندین ساله سازمان محیط زیست در قبال این تخلف تاریخی ست سکوت در برابر آغاز و تغییر طرح وعملیات خشک کردن هورالعظیم. سکوت در برابر جاده سازی  و گاردریل کشی در تالاب. سکوت در برابر احداث کمپ های استراحت  در داخل تالاب و سکوت در برابر دفن پسماند های نفتی در کف تالاب که نابودی کامل آن را حتی پس از پایان پروژه طرح توسعه میدان نفتی آزادگان  مسبب خواهد شد .

خشک شدن تالاب هورالعظیم  بدلیل خاک بسیار نرم کف این تالاب که مقاومتی در برابر وزش باد ندارد   یکی از مراکز مهم داخلی ایجاد ریزگردها ست که نتیجه مسامحه و مماشات سازمان محیط زیست با شرکت ملی نفت ایران است .

 در دولت یازدهم رییس سازمان محیط زیست منشا ریزگردها را خارجی و حتی به مناطق تروریستی نسبت دادند گویا این ترفند در بین مسولین کشور نهادینه شده که چشم بر عوامل داخلی ببندند و هر آنچه خود مسبب ایجاد آن هستند به خارج از این کشور نسبت دهند. نابودی محیط زیست تالاب هورالعظیم  نیز هر چند به دست تخریبگران داخلی انجام شد ,  ازاین نسبت در امان نمانده است.

 اما اتمام پروژه طرح توسعه میدان نفتی آزادگان در خوش بینانه ترین حالت و بدون هیچ تاخیری در عملیات اجرایی  آن ودر شرایط بسیار اید آل  دست کم 6 سال دیگر ادامه خواهد داشت با این روند آیا سازمان محیط زیست همچنان میخواهد بدنبال شانه خالی کردن از مسولیت خود در قبال ریزگردها  و تماشاچی نابودی کامل  وتبدیل این منطقه به گورستان پسماندهای نفتی باشد و آیا بعد از 6 سال امکان احیا مجدد این تالاب وجود خواهد داشت  مسلما خیر.

 بنابراین در چنین شرایط بحرانی که فرصتی  چندانی برای جبران آنچه بر سر این منطقه آمد باقی نمانده است  , سازمان محیط زیست بعنوان اصلی ترین مسئول ایجاد این بحران میبایست   به سکوت چندین ساله اش در پروژه میدان نفتی آزادگان  و بهانه تراشی های خود  در  ناتوانی مقابله با منشا ریزگردها  پایان دهد و  از  وقوع حوادث مخربتر جلوگیری نماید .

انتظار میرود سازمان محیط زیست در اولین اقدام خواستار تخصیص  درصد قابل توجهی از سود حاصل از پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان   برای  مقابله با ریزگردها شود ..   سازمان محیط زیست شرکت  ملی نفت را موظف به ایجاد کمربند سبز وکاشت نهال در مناطق اطراف هورالعظیم نماید.عملیات حفاری و اجرایی پروژه  و تخلیه پسماندها تحت نظارت  کامل کارشناسان محیط زیست انجام پذیرد  و در نهایت اتمام  زودتراز موعد پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان در الوییت برنامه های شرکت ملی نفت قرار گیرد .  با این وجود هر چند بهشت هورالعظیم در خاطره ها باقی میماند اما امید است با جدیت وپیگیری مداوم بتوان بخشی از صدمات حاصل از این غفلت بزرگ راجبران نمودو هوای تازه را به خوزستان باز گرداند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار