ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۲۰۳۹
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
پیمان حدادی*

ندای ایرانیان -در مصاحبه دوشنبه شب دوم بهمن جناب آقای رئیس جمهور، رئیس دولت اظهار داشتند : " وعده دولت به مردم این است که ارز مورد نیاز کشور را تأمین کند. ما خوشبختانه درآمد ارزی‌مان خیلی بیشتر از مخارج ارزی‌مان است. تا پایان سال چیزی حدود ۹۰ میلیارد دلار مجموع درآمد کشور خواهد بود."

حال فارغ از آن که چقدر از درآمد 90 میلیارد دلاری پیش بینی شده تا انتهای سال، محقق خواهد شد، به صورت وضعیت واقعی کشور طبق آخرین گزارشات رسمی اعلام شده می پردازیم.

نیاز کشور برای مصارف ارزی عمدتا شامل واردات رسمی و واردات غیر رسمی ( قاچاق ) می شود. منابع ارزی هم حاصل از فروش نفت و فرآوردهای نفتی، و همچنین صادرات غیرنفتی می شود. آخرین گزارش رسمی منتشر شده مربوط به عملکرد تا پایان آبان ماه امسال است که در سایت بانک مرکزی کشور موجود است.

در تصویر زیر مشخص است که کشور در این هشت ماه به میزان 32.419 میلیون دلار ارز صرف واردات کرده و همچنین 23.903 میلیون دلار ارز حاصل صادرات غیر نفتی دریافت کرده است. یعنی ماحصل واردات رسمی و صادرات غیر نفتی کشور در پایان آبان ماه، 8.516 میلیون دلار کسری ارزی است. طبق اظهارات رئیس جمهور محترم، میزان واردات غیر رسمی ( قاچاق ) در سال 12 میلیارد دلار ( 12.000 میلیون دلار ) است که به طور متوسط برای 8 ماه برابر خواهد بود با 8.000 میلیون دلار. در نتیجه کسری ارزی به 16.516 میلیون دلار افزایش می باید. اما هنوز منابع ارزی حاصل از صادرات نفت و فرآورده های آن محاسبه نشده است.در تصویر زیر مشخص است مبلغ حاصل از فروش نفت و فرآورده های نفتی آن طی 8 ماه، تقریبا برابر است با 537 هزار میلیارد ریال بوده که فرض ما بر این است تمام این مبلغ حاصل صادرات است که باید این مبلغ ریالی به معادل دلاری آن تبدیل شود.


برای اینکه از چه نرخی برای تبدیل ریال به دلار استفاده کنیم، باز هم از گزارشات رسمی بانک مرکزی استفاده می کنیم. بر اساس این گزارشات میانگین قیمت دلار بین بانکی در این هشت ماه 33.125 ریال و دلار بازار آزاد 38.486 ریال بوده است. نرخ مبنای محاسبه ما، نرخ دلار بین بانکی است. با توجه به این نرخ دلار و همچنین 537 هزار میلیارد ریال فروش نفت و فرآورده های نفتی، معادل دلاری حاصل از صادرات آن تقریبا برابر با 16.211 میلیون دلار می شود. ( توجه داشته باشید اگر مبنای تبدیل ریال به دلار را نرخ بازار آزاد در نظر بگیرم، معادل دلاری آن کمتر از این میزان خواهد شد )

پیش تر بیان شد طی هشت ماه 32.419 میلیون دلار واردات رسمی، 8.000 میلیون دلار واردات غیر رسمی ( قاچاق ) و 23.903 میلیون دلار صادرات انجام شده است که نتیجه آن 16.516 میلیون دلار کسری وضعیت ارزی است. از سوی دیگر 16.211 میلیون دلار از این کسری با منابع حاصل از صادرات نفتی پوشش داده می شود تا کسری ارزی تقریبا برابر با 305 میلیون دلار باشد.

ملاحظه می شود که طی عملکرد این هشت ماه، منابع ارز کشور در این مدت، با ارفاق مصارف ارزی را پوشش داده است. در نتیجه ذخیره ارزی حاصل از عملکرد طی هشت ماه ابتدای سال بعید بنظر می رسد و نشانه ای حاکی از بیشتر بودن درآمد ارزی نسبت به مخارج ارزی وجود ندارد.

*عضو حزب ندای ایرانیان


نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار