ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۲۶۰۴
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۲
لیلا حاتمی:
زیرساخت های جامعه باید به حدی در حوزه فرهنگی و اجتماعی آماده باشد که استعدادهای بانوان در حوزه های مختلف، روز به روز در نطفه خفه نشود
ندای ایرانیان-لیلا حاتمی، فعال سیاسی و اجتماعی در گفت و گویی به بیان برخی از دغدغه های مهم خود پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری ندای ایرانیان، این عضو شورای شعبه آذربایجان شرقی حزب ندای ایرانیان با تاکید بر لزوم تقویت رویکرد اجتماعی در فعالیت های مختلف زنان در جامعه ابراز کرد: زنان و دختران نقش بسیار مهمی در توسعه یافتگی جوامع دارند و باید بتوان برای استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت تمام اقشار بانوان، مسیر دستیابی به توسعه پایدار و متوازن در جامعه را بیش از پیش فراهم ساخت.


 وی با اشاره به بخشی از مهم ترین فعالیت های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی خود و با بیان اینکه من یک بانوی اصلاح طلبم تصریح کرد: یکی از مهم ترین شاخصه های توسعه یافتگی جوامع، ایجاد تحزب و عضویت اقشار مختلف مردم در احزاب است و من در اکثر فعالیت های خود، با حفظ رویکرد سیاسی اصلاح طلبانه، در راستای توسعه اجتماعی جامعه نیز گام برداشته ام.

 وی انتقاد از وجود برخی عقاید فمینیستی در بین برخی بانوان و دختران جامعه اظهار کرد: به فمینیستی، اعتقادی ندارم ولی من هم به عنوان یک زن از اینکه زنان، به عنوان شخصیت های دوم، بعد از مردان در جامعه شناخته می شوند رنج می برم. باید فرهنگ و اعتقادات جامعه به سمتی پیش رود که انسان ها به خاطر انسان بودنشان در جامعه، قدر و منزلت داشت باشند نه به خاطر جنسیتشان.

حاتمی گفت: در مشارکتهای سیاسی زنان بعنوان رای دهنده محسوب میشوند و این به منزله قدرت سیاسی نیست. در نتیجه سهم واقعی زنان در تولید قدرت، مدیریت، تصمیم گیری و حضور در بخش اجرایی نسبت به مردان محدود است.

وی اظهار کرد: سهم اندک بانوان در مدیریت استان معضلی است که مدیران عالی استان از ابتدا تاکنون شجاعت لازم در حل آن را نداشته اند امیدوارم با کارنامه ای که جناب دکتر خدابخش در این زمینه در اردبیل از خود به جا گذاشته اند شاهد تحقق حضور بانوان به ویژه به عنوان فرماندار و بخشدار باشیم و ایشان به قولی که در جمع برخی بانوان فعال فرهنگی و سیاسی در ارتباط با انتخاب مدیرکل بانوان و خانواده استانداری دادند پایبند باشند.

وی نسبت به افزایش شیب آمار زنان مبتلا به اعتیاد در استان نیز هشدار داد و گفت: حدود 800 زن فعال در حوزه صنعت استان داریم که شامل صنایع کوچک ،متوسط و بزرگ می باشد.طبق آمار حدود ۷۲۶ زن صنعت گر و کارآفرین در استان داریم. با وجودی که حدود ۲۴ واحدصنعتی در سطح استان توسط زنان مدیریت می شود، مشکلات مالی همچون چک های برگشتی که تسهیلات معوقه فعالیت این زنان را درگیر کرده است، حل این مشکل به دلیل زن بودن در جامعه ای که لایه هایی از آن با فعالیت همگام زنان با مردان مشکل دارد گاه امری تحقق ناپذیر هست.

 این فعال فرهنگی و اجتماعی گفت: نباید 100 درصد تایم بانوان به حضور در منزل و خانه داری و پرورش فرزند، منحصر شود بلکه باید زنان نیز همپای مردان بتوانند در عین حالی که وظایف خانه داری را انجام می دهند به فعالیت موثر اجتماعی در جامعه نیز بپردازند.

حاتمی به تصمیم شورای عالی اصلاح طلبان کشور در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی برای حضور 30 درصدی بانوان در لیست امید اشاره کرد و گفت: متاسفانه این موضوع نیز آن چنان که باید و شاید مورد توجه و عمل قرار نگرفت و به عنان مثال، تنها یک بانو در لیست ائتلافی اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در تبریز قرار گرفت.

 بر اساس گفته وی؛ زیرساخت های جامعه باید به حدی در حوزه فرهنگی و اجتماعی آماده باشد که استعدادهای بانوان در حوزه های مختلف، روز به روز در نطفه خفه نشود و مسئولان باید در این زمینه؛ تصمیمات عملیاتی اتخاذ کرده و به بسیاری از شعارگویی های خود پایان دهند.

وی بر لزوم افزایش حمایت دولت از تشکل های غیردولتی و سمن ها تاکید کرد و افزود: سمن ها، نباید رقیب دولت تلقی شوند بلکه به عنوان بازوی کمکی دولت می توانند در رفع بسیاری از مشکلات اجتماعی موثر باشند.

منبع: نسل تدبیر

برچسب ها: لیلا حاتمی ، سمن ، دولت
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار