ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۳۰۱۰
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۷
 
من از خراسان شمالی می‌آیم استانی جوان که از سرزمینی کهن سربرآورده است.
زادگاه من جاجرم، هفت هزارسال قدمت شهرنشینی دارد و گمانه برآن است که یازده‌هزارسال قبل از میلاد مسیح سکونتگاه بشر بوده است.
خراسان شمالی در آغاز مسیر توسعه است. مدیریت استان از ابتدای تاسیس تاکنون بجز در دولت نخست اعتدال همواره ناپایدار بوده است. تا قبل از سال 92 هر استاندار به طور متوسط فقط 8 ماه بر صندلی استانداری تکیه زده است.تمام استانداران قبل از 92 غیر بومی بوده‌اند و عمدتا شناخت کافی و عمیقی از استان نداشته‌اند.
دولت به طورکلی توجه لازم را به استان من مبذول نداشته است. از نظر شاخص‌های توسعه ما در قعر جدول قرار داریم. به عنوان مثال در حالی که تعداد تخت بیمارستانی برای هر هزار نفر ایرانی نزدیک به 2 تخت تعریف می‌شود در منطقه‌ای حدودا 100 هزار نفره، فقط یک بیمارستان 32 تختخوابی قرار دارد که آنهم در دولت احمدی‌نژاد افتتاح شد. اگرچه بعد از پیگیری‌های بی‌شمار اخیرا قرار است 32 تخت دیگر به این بیمارستان اضافه شود. نزدیک‌ترین و سرراست‌ترین و اقتصادی‌ترین جاده‌ی ارتباطی استان ما به بزرگراه شرق به غرب کشور با نام جاده‌ی جاجرم-میامی، چندین دهه است که محتاج و نیازمند چند کیلومتر آسفالت ناقابل باقی مانده است. وارفتگی مدیریت غیرمسئول در خراسان شمالی بیداد می‌کند. در آغاز دولت دوم تدبیروامید تمام نمایندگان استان بالاتفاق گزینه‌ای برای اصلاح مدیریت بهداشت و درمان را به وزیر مربوطه معرفی کردند. دانشگاهیان اصلاح‌طلب و استانداری هم از آن حمایت نمودند. وزیر دولت محترم تدبیر و امید مخالفت فرمود. چون او وزیر است. می‌تواند. قانون حق را به او می‌دهد.
اشکال دولت روحانی در این است که آن‌روز که رقبایش ارکان دولتش را به لرزه درآوردند و او محتاج رای بود از همه می‌خواست به او رای بدهند. اما رایش را که گرفت آن همه، جای‌شان را به برخوردهای خشک رسمی و اداری داد. برخی از وزرا رفتند سراغ آنهایی که منتظر نشسته بودند تا از سفره‌ی انقلاب بهره بگیرند. مع‌الاسف نمایندگانی که در لیست امید رای آوردند به جای آنکه مدافع خواست ملت باشند هم بعضا از قافله عقب نماندند. به عنوان مثال فرمانداری را که مردم قبول ندارند و شاخص عملکردش در استان در نازل‌ترین سطح قرار دارد، ابقا می‌شود چون با فلان نماینده‌ی لیست امید دوست و همپیمان است.
دولتمردانی که قانون را به رخ رای‌دهندگان می‌کشانند در جاهایی دیگر اما به همان بروکراسی وفادار نیستند. مثلا طبق مقررات رایج بایستی در هیئت مدیره‌ی شرکت‌های دولتی در هر منطقه یک نفر عضو بومی وجود داشته باشد. اما در شرکت آلومینای ایران که کارخانه‌اش در جاجرم است چنین چیزی وجود ندارد. یعنی هیچ شهروند جاجرمی عضو هیئت مدیره‌ی آلومینا نیست؟ دولت محترم تدبیر و امید در خراسان شمالی اسیر رفتار و استانداردی دوگانه است.
مردم این استان نمی‌دانند که تا چه زمانی باید استانداردهای دوگانه و تبعیض‌ها را تحمل کنند؟ شاید برای همین‌چیزهاست که نرخ رشد جمعیت در سرشماری سال 95 در این استان منفی است. یعنی مردم ازین استان فرار می‌کنند و به تعبیر رسمی، مهاجرت می‌کنند.
ای دولت‌مردان محترم تا کی و تا کجا می‌خواهید از مردم فرار کنید؟

سران، مقامات، حضرات؛
توسعه این نیست. با این روش‌ها نمی‌توانید مملکت را اداره کنید. توسعه شاخص دارد. مردم همه چیز را می‌بینند. آیا شما بالاخره می‌خواهید جواب آنها را بدهید یا نه؟ می‌خواهید پیام ملت را نسبت به عملکرد خود بشنوید یا خیر؟ اگر می‌خواهید بشنوید از من به عنوان نماینده‌ی یک استان بشنوید. و در مقابل خواست ملت نایستید. بهتر از این است که نارضایی‌ها قطره قطره جمع شود و عاقبت سیلی راه بیفتد که همه‌تان را با هم ببرد. سیل که راه بیفتد بین دوست و آشنا و سیاه و سفید فرقی نمی‌گذارد. همه‌تان را همراه با سفره‌تان به اعماق تاریخ می‌برد و دفن می‌کند.
من از آقای رییس‌جمهور می‌خواهم بررسی بفرمایند که چرا در استانی که لیست امید برای مجلس شورای اسلامی در زمستان 94 رای قاطعی آورد، در همان استان در اردیبهشت 96 جنابعالی از رقیب اصولگرایت شکست خوردی؟
هروقت جناب رییس‌جمهور توانست به این سوال پاسخ دهد مشکل توسعه در استان خراسان شمالی حل خواهد شد!
در پایان از هیئت رئیسه‌ی محترم شورای عالی استانها می‌خواهم که انضباط و قانون را بر مناسبات و ارتباطات شورای عالی با سایرین برقرار سازد. به عنوان مثال فقط یک نماینده‌ی عضو شورا حق دارد تا در جلسات رسمی با دولت یا سایرقوا شرکت نماید. دور بودن نمایندگان از پایتخت باعث نشود که کارمندان پایتخت‌نشین دبیرخانه نمایندگی شورای عالی را در جلسات رسمی برعهده بگیرند واز طرف ما به مجلس  و دولت وسفرهای خارجی وداخلی بروند وما هم سرخوش ماهی دو یا سه روز دور همی باشیم دوستان ما صدای مردم خارج از پایتخت هستیم و حق خود را به دیگران واگذار نخواهیم کرد.

متشکرم.
 
برچسب ها: علیرضا ایزدی
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار