ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۳۰۲۷
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵
نشست "رسالت رسانه در چالش های اجتماعی" با حضور عبدالله ناصری و سید شهاب الدین طباطبایی در دفتر مرکزی حزب ندای ایرانیان برگزار شد.
 
نشست "رسالت رسانه در چالش های اجتماعی" با حضور عبدالله ناصری و سید شهاب الدین طباطبایی در دفتر مرکزی حزب ندای ایرانیان برگزار شد.
ناصری در این نشست با اشاره به لزوم افزایش تاثیرگذاری رسانه ها در چالش های اجتماعی اظهار کرد: حقوق شهروندی حداقل کاری است که یک رسانه باید انجام دهد. مهارت، جسارت، اخلاق رسانه ای، حقوق شهروندی ۴ مولفه ای هستند که رسانه ها باید به آن توجه داشته باشند.

وی با اشاره به  عملکرد ضعیف صدا و سیما در پدیده های مختلف گفت: اگر اتفاقات سال ۸۸ اتفاق نمی افتاد خیلی خبرنگاران که اتفاقا  دغدغه ملی هم دارند امروز جای بی بی سی در کشور خودمان بودند. واقعیت این است که امروز خیلی از مردم به جای صدا وسیما ترجیح می دهند اخبار خود را از شبکه بی بی سی پیگیری کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره وقایع دی ماه 96 گفت: دی ماه وقتی گزارشات نهادهای رسمی را که می‌بینید متوجه می شویم کمتر از سی درصد از مردم تحت تاثیر رسانه های خارجی بودند یعنی بالای ۷۰ درصد مردم و نسل جوانی که مطالبه گری کردند خارج از تاثیر رسانه های خارج از کشور بودند. . اگر رسانه چالش اجتماعی را واقع بینانه تصویر کرد این چالش را به فرصت وگرنه به زلزله تبدیل می شود. به نظر من رسانه های رسمی و شبکه های اجتماعی در وقایع دی ماه خوب عمل کردند. البته معتقدم حاکمیت در دام تصویرسازی منطقی رسانه های ما افتاد. امروز چهره های اصولگرا هم می گویند اینها مطالبات اجتماعی است.
 
کارکرد رسانه همین است که می شود یک چالش اجتماعی را با توجه به موجی که توسط رسانه ها ترویج می شود به صورت متفاوت نشان داد. رسانه می تواند کاری کند که اقشار مدنی جامعه روانه زندان شوند و می تواند جوری برخورد کند که حکومت تنبه برانگیز روی سیاست های خود تجدید نظر کند.
 
یک چالش اجتماعی می تواند صورت متفاوتی در جامعه نشان داده شود. رسانه خوب باید بی طرفی بین تنفر وشیدایی را در پدیده های اجتماعی رعایت کند. لازمه این هم این است که کسی در رسانه کار می کند زیاد مطالعه کند. رسانه اگر در مواجهه با رخدادهای اجتماعی سریع تر از گفتمان مسلط وارد عمل شود رسالت خود را انجام داده است.  


در قتل های زنجیره ای رسانه ملی تلاش کرد همه آن مسائل را به خارج از کشور متصل کند اما همبستگی رسانه های اصلاح طلب کاری کرد که اصل قضیه افشا شود و در این راه خاتمی هزینه زیادی داد. امروز کسی جرات نمیکند بعد بیست سال وقایع آن سال را مرتبط با موساد و سیا بداند.
   

ناصری از افزایش تاثیرگذاری شبکه های اجتماعی بر احساسات مردم در مسائل سیاسی گفت و افزود: اصلاح طلبان جزیی از جامعه هستند. وقتی فعل و انفعال یک حزب را در ساختار حاکمیت تعریف نمی‌کنیم اصلاح طلبی در فضای هیجان زده مضمحل می شود و هشتگ عبور از اصلاحات هم زده می شود.  عبور از روحانی خطای استراتژیک است. در طیف اصلاحات در نسبت اصلاح طلبان به دولت روحانی  تشتت آرا دیده می شود. یک سر ناامید و یک سری هم فضای فعلی را حتی از دوره اصلاحات هم بهتر می دانند.

در ادامه نشست شهاب طباطبایی عملکرد صدا و سیما را به طور کلی ضعیف خواند و یادآور شد: صدا و سیما که همیشه تخصصش تبدیل چالش به ابرچالش بود نگذاشت این اتفاق بیفتد و این خودش از هنرهای صداو سیماست.

وی عنوان کرد: رسانه ها سراغ آدم های تکراری زیاد می روند و  چهره ها برایشان مهمتر از حرف هاست. رسانه وظیفه اش طرح مسأله است.

طباطبایی افزود: جامعه امیدوار است اما احساس خشم و تحقیر در جامعه وجود دارد و دلیلش هم این است که به مطالبات مردم پاسخی داده نشده است.امروز بخشی از سانسور توسط نهادهای مسئول انجام می شود. من پیشنهاد می کنم ما هم در سانسور پیش قدم باشیم و بیایم خودمان هم سانسور کنیم و خبر مقاماتی که از فعل مضارع استفاده می شود را سانسور کنیم. چرا هیچ وقت مسئولین از فعل ماضی استفاده نمی کنند و نمی گویند فلان کار انجام شد.

سخنگوی حزب ندای ایرانیان با اشاره به وقایع دی ماه خاطرنشان کرد: ما در کشور و خارج کسانی را داریم که مترصد هستند افکار عمومی رو تبدیل به احساسات عمومی کنیم. افکار عمومی را شاید بشود قانع کرد اما تجربه نشان داده قدرت مدیریت احساسات عمومی را نداریم.
 
وی افزود: ارائه یک تصویر بی مشکل از مسائل کار رسانه نیست اگر فضای واقعی در رسانه های داخلی انعکاس خود مردم سراغ راهکار می روند خیلی بد است که برویم رسانه های خارجی را ببینیم تا خبر دقیق بگیریم. فضای گفت و گو وقتی محدود می شود فضای اعتماد هم کم می شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب بیان کرد: مدیریت افکار عمومی ظرف دو سه ماه گذشته به دلیل واقعیت غیرقابل انکاری که کشور با آن مواجه شد کمی بهتر از گذشته شده است امیدوارم این روند ادامه پیدا کند.

طباطبایی با اشاره به عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: در تهیه لیست های انتخاباتی ایراداتی وجود داشت که خود اعضای شورای عالی همه منتقد آن بودند. ولی این نکته را از یاد نبریم که این اولین بار بود که تلاش کردیم با سازوکاری جدید به یک مکانیزم برای  وحدت و انسجام برسیم . با این حال بر خود لازم می دانیم نقدهای درون گفتمانی را با دیگر اصلاح طلبان  مطرح کنیم و برای آن راه حل پیدا کنیم.

وی توجه نکردن به جوان‌گرایی را از مهمترین ایرادات لیست امید دانست و اظهار کرد: انتخاب کنندگان از فضای جامعه دور بودند.

سخنگوی حزب ندای ایرانیان همچنین تاکید کرد: گذشته را نباید فراموش کرد. ناشکری نکنیم . سال ۸۶ همه اصلاح طلبان با اسم آقای خاتمی جمع شدند و رای نیاوردند از آن روزها به ۹۲ و ۹۶ رسیدیم . این دستاوردها را نباید فراموش کنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار