ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۳۰۳۲
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹
یادداشتی از زهرا سادات محمدی
امنیت روانی زنان در شهر بار دیگر با توییت شهین دخت مولاوردی دستیار ویژه رییس جمهور در خصوص انتشار طرح های فعالان حوزه زنان با موضوع جلوگیری از آزار و اذیت زنان، بحث برانگیز شده است

ندای ایرانیان - امنیت روانی زنان در شهر بار دیگر با توییت شهین دخت مولاوردی دستیار ویژه رییس جمهور در خصوص انتشار طرح های فعالان حوزه زنان با موضوع جلوگیری از آزار و اذیت زنان، بحث برانگیز شده است. کارشناسان حوزه شهری معتقد امنیت اقشار مختلف در شهر به خصوص زنان نیاز توسعه زیر ساخت های لازم نظیر حمل ونقل عمومی، کاهش فضاهای بی دفاع شهری و همچنین سهم دادن به زنان در حضور اجتماعی است. در مقابل عده‌ای بر این باورند امنیت نه دیدنی است نه تعریف کردنی بلکه مفهومی حسی و ادارکی است. ایشان شاهد می آوردند که با توسعه مترو در سالهای اخیر و ایجاد فضاهایی نظیر شهربانو و بوستان بانوان همچنان برخی نتایج تحقیقات نشان می دهند زنان در پایتخت کمتر از دیگر شهرهای کوچک و بزرگ ایران احساس امنیت دارند.

امنیت زنان در شهر ملزوم به توسعه کالبد و زیر ساخت های شهری است یا فرهنگ شهرنشینی؟  آموزش مردان و آشنایی زنان نسبت به و حقوق شان شاخص امنیت زندگی زنان در شهر را افزایش می دهد یا تفکیک جنسیتی مترو و دیگر فضاهای شهری؟

به هر روی باید دانست که توجه به هریک رفتن به راه افراط و تفریط است. زنان به واسطه افزایش حضور اجتماعی و نقش آفرینی شان در عرصه های تاثیر گذار جامعه، حضور شان را به شهر تحکیم کرده اند.

شهرداری تهران بایددر گام خود برای تغییر الگوی مدیریت فرهنگی شهر باید هم راستا با دغدغه های امنیت زنان، این موضوع را به مثابه یک مطالبه جدی این قشر قلمداد کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار