ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۳۰۴۸
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۶
زینب کیان ارثی*

 پیرو مباحث مرتبط به فیلترینگ تلگرام که طی دو هفته گذشته مطرح شده، برای من به عنوان یک شهروند سوال‌ها و ابهاماتی مطرح شده.

از جمله این روزها از خودم می‌پرسم که:

 آيا تمام عادت ما منجر به منفعت است؟ آیا استفاده از یک شبکه اجتماعی یا یک سبک خاص زندگی لزوما باعث ارتقا و رشد من خواهد شد؟

 آيا مطمئن هستم ورژن ايراني قابليت و امنيت بيشتري از تلگرام ندارد؟ ایا مطمئن هستم ورژن ایرانی تلگرام نمی تواند فرصت های شغلی برای جوانان و شهروندان کشور درست کند؟

از مسئولینی که به دنبال فیلتر تلگرام هستند می‌پرسم که:

آيا فيلرينگ روش مناسب براي روي آوردن به رسانه ايراني است؟ آیا برای تشویق مردم به استفاده از نرم افزار ایرانی حتما باید رقیب را با فیلتر از میدان به در کنیم؟ آیا ابن کار باعث ایجاد احساس توهین به شهروندان ایرانی و احتمالا پس زدن اپلیکیشن ایرانی نخواهد شد؟

 آيا فيلترينگ اعتماد و رضايتمندی عموميچی را كم نمي كند؟ در شرایطی که کشور بیش از هر زمانی به همدلی و اتحاد نیاز دارد فیلترینگ باعث اعتراض شهروندان نخواهد شد؟

آيا راه نزديك كردن افكار به افكار خودمان فيلتر و فشار است؟ ایا سانسور، حذف، توقیف، فیلتر و روش هایی که تاکید بر پاک کردن صورت مساله دارند در مجموع تا حالا به نفع کشور، نظام سیاسی عزیزمان، مردم و مسئولین بوده است؟

 آيا راه مقبوليت و مشروعیت كم كردن راه هاي طرف مقابل است؟ آیا برای معرفی ویژگی ها و توانمندی ها و ایدیولوژی خودمان که باور داریم بر حق هست باید صداها و نگاه های دیگر را ببندیم تا نسل جوان به این نتیجه برسند که چه مسئولین خوبی داریم؟ انصافا با این نگاه شدنی است؟

در نهایت این که آیا همه ما اعم از جوانان و پیران و مسئولین و مردم مساله را از ابعاد مختلف بررسی مي كنيم؟ آیا مراقب هستیم که دچار یکجانبه نگری نشویم و بتوانیم ابعاد مختلف یک ماجرا را منصفانه ببینيم؟

به نظر می‌رسد پاسخ به سوال‌های همین قدر ساده، اما مهم و اثر گذار می‌تواند از تبعات نامناسب و پیش‌بینی نشده یک تصمیم در سطح اجتماع به سادگی جلوگیری کند.

منبع: صدای ایران

*عضو حزب ندای ایرانیان

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار