ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۳۱۱۸
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
سعیده استکی:
سعیده استکی گفت: تجربه ثابت کرده، اقدامات دستوری در اقتصاد در نهایت به نتیجه مناسبی نخواهد رسید و شکست می خورد.
سعیده استکی گفت: تجربه ثابت کرده، اقدامات دستوری در اقتصاد در نهایت به نتیجه مناسبی نخواهد رسید و شکست می خورد.

رییس دفتر اقتصاد و توسعه حزب ندای ایرانیان در گفت و گو با ندای ایرانیان تاکید کرد: اقتصاد مانند هر پدیده دیگه ای دارای قوانین مشخص است و بر اساس چنین قوانینی عمل میکند، اما اینجا یک نکته مهم وجود دارد: ««فرایند آزادسازی و اصلاحات در اقتصاد و دور شدن از روندهای دستوری را نمی توان تنها برای_ نرخ ارز و نرخ بهره_ و سایر قیمت های کلیدی_ خواست؛ درحالی که همچنان در کشور فساد سیستماتیک و رانت و انحصار و واگذاری های غیر شفاف و از همه مهمتر حکمرانی بی کیفیت وجود دارد.»» در واقع در چنین اقتصادی و در حالی که بدیهی ترین پیش زمینه های اقتصاد آزاد همچنان محقق نشده است، صحبت از« آزادی اقتصاد و اقتصاد بازار محور» نه به نتیجه می رسد و نه آورده ای برای کشور و جامعه خواهد داشت.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: ما برای دور شدن از اقتصاد دستوری که بی نتیجه و باعث تولید رانت و فساد خواهد بود باید اصلاحات اقتصادی عمیق انجام بدیم و برای اصلاحات اقتصادی نمی توانیم جزیی و تنها در حوزه هایی مثل نرخ ارز و بهره اقدام کنیم.این فرایند به شدت سرتاسری است و راه حل آن در حوزه اقتصاد سیاسی تعریف می شود.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر درباره نرخ ارز بیان کرد: قبل از هر چیز باید بدانیم در فرایند بازار، قیمت چه بالا و چه پایین در تعاملات و عرضه و تقاضا تعیین می شود اما باز هم باید قوانین مصرح اقتصادی را در ظرف زمان و مکان بومی بررسی کرد. در کشوری که تولید کننده خلاق و نیز کم هزینه نیست و غالب صادراتش مواد اولیه و کشاورزی است و هر کدوم از این بخش ها به نوعی یا تولید با توجیه اقتصادی ندارند و یا همان تولید موجود را با حمایت های دولتی و منابع ارزان انجام میدهند و از طرفی در نهاده های اولیه صنعت شأن  وارد کننده هستند، کاهش ارزش پول ملی شاید در برهه ای از زمان به افزایش صادرات این نوع از صنایع کمک کند اما در بلند مدت مجدد با فشار هزینه ای که بر قیمت کالاهای وارداتی و پیش نیاز تولید و از سوی دیگر قدرت خرید اقتصاد داخلی میگذاره، باعث تحدید و تضعیف اقتصاد ملی خواهد شد.

استکی افزود: درواقع کاهش ارزش پول ملی در« یک فرایند طبیعی» نه در «حالت بحران» که جامعه و انتظارات اقتصادی آن را هیجان زده و فضای اقتصاد کلان را بی ثبات میکند و برای کشوری با اقتصاد تولیدی خلاق و پویا و نوین و اقتصاد گردشگری فعال دارای نتایج خوبی خواهد بود.


وی با قابل پیش ببنی خواندن قیمت ارز عنوان کرد: قطعا بخشی از بالا رفتن قیمت ارز مرتبط با پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت دلار به دلایل سیاسی بوده است که قابل پیش بینی بود نیروی این فنر در چنین برهه های آزاد شود و در کنارش انتظارات تورمی جامعه و جو روانی ناشی از کاهش ارزش دارایی ها و عدم وجود اعتماد عمومی به سیاستگذاری های ارزی پیشین دولت و اطلاعیه های آن در هنگام تکانه های ارزی درخصوص حفظ آرامش در این بحران، همگی آتش این اتفاقات را تندتر کرد. 

این کارشناس اقتصادی گفت: نکته مهم در این قسمت اینجاست که افزایش نرخ دلار اگرچه محتمل  بود اما به این معنی نبود که اجتناب‌ناپذیر است تا وقتی که کلیت جامعه و حاکمیت تن به اصلاحات اقتصادی در تمام بخش های سیاسی و اداری و اقتصادی کشور ندهند این روند بیمار در بدن اقتصاد کشور جریان دارد.

استکی اضافه کرد: اقتصاد ایران در وضعیتی قرار گرفته که هر برنامه و سیاست جدید اقتصادی  در کشور یک قسمت رو بصورت نصفه و نیمه بهبود و قسمت دیگر را در وضعیتی بدتر قرار میده و همه اینها نشان دهنده همه گیر شدن بیماری در بدن اقتصاد  کشور است که با جزیی نگری و ندیدن واقعیات سیاسی اقتصادی کشور به راه حل موثر برای چنین بحران های همه گیر و قطعا تکرارشونده نخواهیم رسید.

وی همچنین یادآور شد: اگر اقتصاد بر اساس اصول مدیریتی صحیح و علمی اداره بشود و تصمیمات عقلانی و کارشناسی در کشور گرفته شود، قدرت تاثیر گذاری کشور های خارجی حتی درصورت وجود به حداقل میرسد اینکه نابسامانی های پیش امده رو به دخالت های خارجی نسبت بدیم فقط فرار از مسئولیت و فرافکنی هست.

رییس دفتر اقتصاد و توسعه حزب ندای ایرانیان در پایان گفت: اما در سطح بین الملل قطعا تصمیمات سیاسی بر اقتصاد تمام کشورها تاثیرگذار خواهد بود.خروج احتمالی آمریکا از برجام، درگیری بیشتر آمریکا و متحدانش در سوریه و ... همگی بر انتظارات تورمی و اقتصادی جامعه تاثیرات منفی خواهد گذاشت. به همین دلیل پیوسته توصیه می شود برای شکوفایی اقتصاد از تنش های بین للمللی دوری شود
برچسب ها: سعیده استکی
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار