ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۳۱۳۹
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۴
عملکرد و اظهارات تعداد اندکی از نمایندگان در برخی امور حاکی از این است که این دسته از نمایندگان درک کاربردی از چیستی، چرایی و وظیفه نهاد مجلس شورای اسلامی ندارند.
کورش الماسی* - هفته گذشته روزنامه قانون گزارشی با عنوان«آموزش شکاف قومیتی» پیرامون درک و تفسیر نادرست یا مغرضانه تعداد اندکی نمایندگان به اصل 15 قانون اساسی منتشر کرد.
عملکرد و اظهارات تعداد اندکی از نمایندگان در برخی امور حاکی از این است که این دسته از نمایندگان درک کاربردی از چیستی، چرایی و وظیفه نهاد مجلس شورای اسلامی ندارند. گزارش روزنامه قانون دلیل رفتار و اظهارات نامفهوم اندکی از نمایندگان شد. در این خصوص و در راستای شفاف سازی نکاتی قابل توجه است.
تنها تعریف نهاد مجلس این محسوب مي‌شود که «مجلس شورای اسلامی تبلور انسجام ملی» است.
اینکه نماینده ای بر خلاف انسجام و منافع ملی اظهاراتی بیان کند یا اندیشه ای در ذهن داشته باشد، این به معنی مغایرت با ذات مجلس و نقش نمایندگی خواهد بود. به عبارتی بنیادی ترین وظیفه نمایندگان مجلس تقویت انسجام ملی از طریق انعکاس و تلاش برای رفع دشواری‌ها و دغدغه های عینی، ملموس و روزمره شهروندان حوزه انتخابی خود است.
اگر به طور کلی وظایف و اهداف نمایندگان و نهاد مجلس را معطوف به دو دسته، حوزه انتخابی و ملی تقسیم کنیم، آنگاه می‌توان ادعا کرد بیشتر امور شهروندان از طریق راهکارها، طرح ها و راهبردها معطوف به منابع ملی حل و فصل می شود. براي مثال چالش ها، دغدغه‌ها و کاستی‌های اقتصادی، امنیتی، آموزشی، علمی، بهداشتی و درمانی، صنعتی، انرژی و... مستلزم راهبرد های کلان ملی است که باید در وزارتخانه‌ها و نهادهای گوناگون ملی تدوین و عملیاتی شود.
بنابراین وظیفه نمایندگان مجلس در وهله اول تلاش برای تدوین و تصویب قوانین ملی در حوزه‌های گوناگون است.
در ظاهر تعداد اندکی از نمایندگان تفاوت تفسیر قوانین مدنی را با احادیث و روایات دینی اشتباه(به عمد يا سهوي) گرفته‌اند.
قانون اساسی یک تفسیر و تعبیر بیش ندارد. دلایل احتمالی اینکه چرا نمایندگانی تفسیری نادرست از قوانین ارائه می دهد ممکن است؛ فقدان آگاهی، دانش، توانایی و صلاحیت لازم برای حضور در نهادی که نماد انسجام ملی است باشد، یا شیفتگی و دلبستگی به جاه و مکان و منافع، خَرد آن‌ها را تیره و مبهم کرده است یا در بدترین حالت (به فرموده مقام معظم رهبری) آگاهانه در زمین دشمن بازی می‌کنند.تا حدودي شرایط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، بهداشتی و درمانی، آموزشی و ... در کل کشور یکسان است.
براي مثال، مشکلات معیشتی، فقر، بی عدالتی و تضاد طبقاتی و.... همانگونه که در تهران وجود دارد در اصفهان، مشهد، شیراز، اهواز، تبریز، کرمانشاه و... نيز وجود دارد.
به باور نگارنده دغدغه اصلی، روزمره، عینی، ملموس و عذاب آور شهروندان ایران زمین در اردبیل، زاهدان، اهواز، کرمان، بانه، مریوان، کشاورزان اصفهانی و.... معیشت، اشتغال، آموزش، بهداشت و درمان، رفاه، آرامش، نان، غذا، لباس، مسکن و.... است. با وجود شرایط دشوار شهروندان در اقصی نقاط ایران زمین مطرح کردن برخی امور محلی و جغرافیایی و تحریف قانون اساسی فقط می‌تواند ابتکار اذهان ناآگاه، مغرض یا شیفته زرق و برق دنیوی یا هوا و هوس باشد.
به باور نگارنده، پیرامون عملکرد، اظهارت و تفسیر مشکوک قانون اساسی توسط اندکی از نمایندگان مجلس، انتقادی هم به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی وارد است.
اینکه رژیم صهیونيستی ارتباط نزدیکی با کشور جمهوری آذربایجان دارد بر کسی پوشیده نیست.
وظیفه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی حساس بودن به هر نوع نشانی که حاکی یا ردپایی(آگاهانه یا ناخودآگاه) از مقاصد بدخواهان کشور دارد، است. اینکه برخی فعالان محیط‌زیست که فقط با گیاهان، آلودگی آب و هوا، حیوانات سرو کار دارند توسط برخی‌ها تهدید امنیتی و حتی عوامل بیگانه تلقی می‌شوند، اما حضور با لباس کشور دیگر در مجلس به عنوان نماد انسجام ملی، توسل به ویژگی‌های جغرافیایی و محلی توسط اندکی از نمایندگان به منظور حضور مجدد در مجلس شورای اسلامی و تفسیر نادرست قانون اساسی مورد توجه یا حساسیت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی قرار نمی‌گیرد، جای شگفتی دارد.
تضعیف حاکمیت ملی از طریف نفاق میان شهروندان یک کشور برجسته ترین راهبرد کشور های استعماری برای نفوذ در کشورهای دیگر و تاراج منابع ملی آن‌هاست.
شورای محترم نگهبان باید با جديت و به منظور حفاظت از حاکمیت ملی، عملکرد و اظهارات افرادی را که به هر دلیلی و در هر جایگاهی از جمله مجلس شورای اسلامی، قابلیت آسیب زدن و تضعیف حاکمیت ملی که نماد انسجام ملی است، دارند، زیر نظر داشته باشد.
مهم‌ترین شاخص های شورای نگهبان در تایید صلاحیت کاندیداها باید تعهد، پایبندی و دلسوزي براي منافع، امنیت و انسجام ملی باشد. افرادی که ممکن است به هر دلیلی در صورت تصاحب جایگاه‌های مهم (آگاهانه یا ناخودآگاه) در زمین دشمن بازی کنند، نباید توسط شورای نگهبان و دیگر نهادهای امنیتی و اطلاعاتی تایید صلاحیت شوند.
حاکمیت و عناصر تشکیل دهنده آن از جمله مجلس شورای اسلامی با هر ساختاری نماد انسجام ملی است. کارگزاران نظارتی، امنیتی و اطلاعاتی، پاسداران عزت، سربلندی، اقتدار، رفاه، منافع و امنیت ملی هستند. امری که همه کارگزاران منافع، امنیت و انسجام ملی باید نسبت به آن بسیار هوشیار باشند این است که در جهان معاصر تضعیف حاکمیت ملی توسط استعمارگران از طریق راهکارهای نرم و نه راهکارهای سخت عملیاتی می‌شود.

* عضو حزب ندای ایرانیان
برچسب ها: کورش الماسی
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار