ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۳۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
سخنگوی وزارت امور خارجه :
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به این که ملت ایران مردمی صبور هستند گفت: واکنش ایران به خروج احتمالی آمریکا از برجام غیر قابل تصور و دردناک خواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به این که ملت ایران مردمی صبور هستند گفت: واکنش ایران به خروج احتمالی آمریکا از برجام غیر قابل تصور و دردناک خواهد بود.
 
به گزارش پایگاه خبری ندای ایرانیان، بهرام قاسمی در نشست هفتگی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هنوز زود است درباره اقدام آمریکا در 22 اردیبهشت نظر داد. ما مردم صبوری هستیم و باید صبر کرد. برجام یک توافق چندجانبه بین الملی است. خروج از آن به سادگی امکان پذیر نیست و آقای ترامپ در زمانی که در کارزار انتخاباتی بود وعده های زیادی در این باره داد و هنوز هم همان وعده ها را می دهد. صداهای متناقض زیادی در این زمینه از هیات حاکمه آمریکا شنیده می شود.

وی افزود: خروج از برجام آسان نیست و واکنش ما به آن، اقدامی دردناک و غیرقابل تصور برای آمریکا و موجب پشیمانی آن کشور، خواهد بود. همه گزینه ها در این زمینه طراحی شده اند و درباره کلیات آن مقامات مختلف کشور بررسی های لازم را کرده اند که در حال حاضر به جزئیات آنها نمی پردازم. در صورت خروج از برجام، آمریکا باید تاوان زیادی بدهد و نقطه عطفی در بی اعتمادی به هیات حاکمه آمریکا خواهد بود و نگاه جهانی به آمریکا بیش از پیش تغییر خواهد کرد؛ اگرچه خلف وعده آمریکا موضوع جدیدی نیست و نشان می دهد که هیچ بخش از جهان نمی تواند با آمریکا به تفاهم برسد. پس از 22 اردیبهشت، متناسب با تصمیم آمریکا، تصمیمات خود را اجرایی خواهیم کرد. ما نخستین کشور ناقض برجام نخواهیم بود ولی اگر برجام برای ما سودآور نباشد اقدام لازم را انجام خواهیم داد.

قاسمی تاکید کرد: گزینه های زیادی برای ما متصور است که همه آنها از قبل مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته اند. حتی خروج از ام.پی.تی هم می تواند بخشی از گزینه های جمهوری اسلامی ایران باشد. روی آن فکر شده و سازو کار آن بررسی شده و بستگی دارد آمریکا به چه شکلی تصمیم بگیرد. ترجیح می دهم در مورد گزینه های ایران  
 
 سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد خبر دو دیدار دکتر ظریف با جان کری در نیویورک خاطرنشان کرد: تعداد این دیدارها و مکان آن را نمی دانم. در سفر اخیر دکتر ظریف به نیویورک، از این فرصت استفاده شده و با بیش از 30 شخصیت آمریکایی از جناح های مختلف دموکرات، جمهوری خواه و اعضای اندیشکده های مختلف دیدار شد. با رسانه های آمریکایی مصاحبه های مختلفی داشتند و تلاش کردند که جامعه آمریکا را نسبت به مسائل منطقه و نگاه بین المللی ایران آشنا کنند که در فعالیت های دکتر ظریف، یک رکورد محسوب می شود. این کار نمودی از دیپلماسی عمومی است که باید بیشتر از آن استفاده کرد و دکتر ظریف در آن پیشتاز است.

وی ادامه داد: از جمله این دیدارها، دیدار با آقای جان کری به عنوان یک شخصیت سیاسی آشنا با مسائل جمهوری اسلامی بود که البته در حال حاضر ایشان سمت دولتی ندارد. این افراد می توانند بر افکار عمومی آمریکا تاثیر داشته باشند و آمریکا فقط آقای ترامپ نیست و شخصیت های مختلف در آن کشور نفوذ دارند و می توانند موضوع گفتگو و رایزنی مقامات سایر کشورها باشند. در مورد محتوای این گفتگوها، چیزی نمی گویم ولی مشخصا درمورد برجام به عنوان یک موضوع مشخص، صحبت شده است.
 
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص ادعای یک مقام آمریکایی که گفته بودعوامل موساد به محل اختفای اسناد مورد ادعای نتانیاهو در ایران حمله کرده و آنها را به اسرائیل منتقل کرده اند و برخی از مقامات کشورها برای بررسی آنها به اسرائیل سفر کرده اند گفت: اقدامات رژیم صهیونیستی را شایسته پاسخ نمی دانم. نتانیاهو یک شومن درجه 3 است که جامعه جهانی نیز با این شخصیت وی آشناست. وی پرونده های فساد زیادی دارد و برای انحراف افکار عمومی از این اتهامات، تلاش می کند به ایران اتهام بزند. من فکر کردم درحال تعریف یک فیلم هالیوودی است و این حرف ها نیاز به پاسخ و اقدام خاصی ندارد. طبق گزارشات آژانس اقدامات ایران به صورت شفاف در دست بررسی است و آژانس درباره ایران تاکنون 11 گزارش داده است که همگی پایبندی کشورمان را تایید کرده است.