ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۳۱۸۸
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
فریدون مجلسی در گفت و گو با ندای ایرانیان:
فریدون مجلسی گفت: می توان از اختلاف پیش آمده میان اروپا و آمریکا بهره برد. در فرهنگ اروپایی ملزم کردن این کشورها و باید و نبایدها از سوی آمریکا قابل پذیرش نخواهد بود و باعث واکنش نشان دادن آنها خواهد شد.
فریدون مجلسی گفت: می توان از اختلاف پیش آمده میان اروپا و آمریکا بهره برد. در فرهنگ اروپایی ملزم کردن این کشورها و باید و نبایدها از سوی آمریکا قابل پذیرش نخواهد بود و باعث واکنش نشان دادن آنها خواهد شد.
 
مجلسی در گفت و گو با پایگاه خبری ندای ایرانیان با اشاره به دلایل خروج آمریکا از برجام گفت: برای این موضوع می توان دو استدلال را مطرح کرد. در وهله اول ترامپ جز گروه دست راست افراطی در آمریکا است که بشدت تحت تاثیر لابی پرنفوذ صهوینسم قراردارد. با توجه به شعار محو اسرائیل از سوی جمهوری اسلامی، ترامپ تحت تاثیر این گروه وعده خروج از برجام را قبل از انتخابات سر داده بود.

این کارشناسی مسائل بین الملل دلیل دوم خروج آمریکا را عوامل داخلی در ایران برشمرد و افزود: آتش زدن پرچم در ایران و شعار مرگ بر آمریکا بهانه لازم را برای سردادن شعارهای افراطی از سوی ترامپ را فراهم و در نهایت منجر به خروج ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران شد.

وی ادامه داد: بنابراین ما باید از کارهای که صرفا دادن بهانه به امثال ترامپ بوده و هیچ سودی برای کشور و منافع ملی نداشته پرهیز کنیم.

مجلسی با تاکید بر این مطلب که ادب در دیپلماسی بسیار مهم است، گفت: زمانی که ترامپ از جاده ادب خارج می شود به دنبال این است که دیپلماسی را کنار بگذارد و به دنبال این است که چند ضربه به جمهوری اسلامی وارد کن و باید مراقب حرکت های وی باشیم.

این دیپلمات سابق شکل گیری برجام را ناشی از شعار براندازی اسرائیل از سوی ایران دانست و اظهار داشت: آمریکا این استدلال را داشت که به واسطه این شعار از سوی ایران برای نابودی رزیم صهیونیستی اگر ایران به سلاح هسته ای دست یابد اسرائیل را نابود می کند بنابراین باید جلوی این کار گرفته شود. اما به ادامه یافتن این شعار از سوی جمهوری اسلامی بهانه دست ترامپ افتاده است و تلاش دارد که بازی جدی به راه اندازد که در این راه افراط را پیش گرفته که حتی باعث خشم اتحادیه اروپا شده است.

وی با اشاره به این موضوع که روسیه، اعراب و اتحادیه اروپا هم مدافع اسرائیل است، گفت: ما باید در روابط بین الملل به دنبال روابط سیاسی با کشورها باشیم. در این راه به دنبال منافع خود باشیم و از ترساندن کشورها پرهیز کنیم تا به آنچه می خواهیم دست یابیم.

مجلسی به تاثیر خروج آمریکا از برجام اشاره کرده وگفت: یکی از آثار اولیه خروج ایالات متحده را به صورت فوری در نرخ ارز مشاهده می کنیم. در مورد دل خوش کردن به روابط با کشورهای مثل چین و روسیه هم نمی توان امیدی چندانی داشت. روسیه به عنوان رقیب ایران اگر صادرات نفت ایران کاهش یابد به عنوان رقیب در بازار و با افزایش قیمت سود خواهد برد. و به طور کلی نگاه روسیه به ایران بصورت ابزاری است و در موارد متعددی این مورد را ثابت کرده است. چین هم زمانی که ایران در مضیقه قرار می گیرد سود برده و قیمت کالاهای خود را افزایش می دهد.

وی با اشاره به اینکه می توان با پولهای کشورهای خریدار نفت مبادله داشت تصریح کرد: نباید استقلال کشور خود را به چند کشور وابسته کرد و این در بلند مدت باعث فشارهای و استفاده های مختلف خواهد شد و این به استقلال کشور صدمه می زند.

مجلسی راهکار برون رفتن از این مشکل بوجود آمده را کنار گذاشتن شعارهای مثل نابودی اسرائیل که بهانه به دست افراطیون آمریکا دانسته و گفت: می توان از اختلاف پیش آمده میان اروپا و آمریکا بهره برد و در فرهنگ اروپایی ملزم کردن این کشورها و باید و نبایدها از سوی آمریکا قابل پذیرش نخواهد و باعث واکنش نشان دادن آنها خواهد شد.

مجلسی در پایان با اشاره به اینکه با یکه تازی ترامپ افول قدرت جهانی آمریکا فرا رسیده گفت: می توان از اختلاف اروپا با آمریکا استفاده کرد و به آنها اطمینان داد که ما در سوریه تنها به دنبال مبارزه با داعش هستیم و بعد از اطمنیان از محو آنها نیروهای نظامی به کشور باز خواهند گشت و نباید به دنبال بهانه بیشتر بود می توان به اروپا به یک توافق خوب رسید.
برچسب ها: فریدون مجلسی ،
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار