ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۳۲۴۷
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۵
در اطلاعیه کمیته محیط زیست حوزه اصفهان حزب ندای ایرانیان تاکید شد:
کمیته محیط زیست حوزه اصفهان حزب ندای ایرانیان در اطلاعیه که مناسبت روز جهانی محیط زیست صادر کرد به ضرورت تلاش مضاعف برای حفظ میراث محیط زیست ایران برای نسل‌های آینده تاکید کرد.
 کمیته محیط زیست حوزه اصفهان حزب ندای ایرانیان در اطلاعیه که مناسبت روز جهانی محیط زیست صادر کرد به ضرورت تلاش مضاعف برای حفظ میراث محیط زیست ایران برای نسل‌های آینده تاکید کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:


در اصل ۵۰ قانون اساسی کشور عزیزمان ایران که به حفاظت محیط زیست مربوط می باشد بیان شده که در جمهوری اسلامی ایران حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می شود. از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیداکند، ممنوع است.

با این حال در حال حاضر تهدیدات زیست محیطی فراوانی برای ایران وجود دارد و شامل کمبود آب، آسیب دیدگی و فرسایش خاک، مصرف انرژی، آلودگی هوا و خسارت تنوع زیستی است. در سال ۲۰۰۴ نماینده مقیم سازمان ملل اعلام کرد "ایران با آینده ای داغ تر (خشک تر) مواجه خواهد شد. زیرا روش کنونی اداره کردن میراث ملی ایران به صورتی است که بر منابع تجدید ناپذیر، فشار آورده و برای منابع قابل تجدید خود به قدر کافی سرمایه گذاری نکرده است". پر واضح است که امنیت آب، امنیت محیط زیست و امنیت انسانی با یکدیگر ارتباط دارند و در نتیجه توجه به هر کدام از این موارد باعث اطمینان خاطر در مورد دیگر می شود.

ایران در یکی از مناطق خشک و نیمه خشک قرار گرفته است و محدودیت منابع آبی، به جز نوار شمالی کشور و بخش هایی از غرب کشور، سایر مناطق کشور همواره با محدودیت آب مواجه است و این وضعیت در بخش های مرکزی، جنوبی، جنوب شرق و جنوب غرب کشور بیشتر قابل مشاهده است. وجود دو منطقه کویری در مرکز ایران نیز به محدودیت های آب رسانی به مناطق وسیعی از کشور افزوده است و ایران جزء کشورهای دارای تنش آبی محسوب می گردد.

امروزه مديريت منابع آب كشاورزي در دو بخش اعمال مي شود؛ بخش اول شامل مديريت عرضه آب و بخش دوم شامل مديريت تقاضاي آب است. محدوديت منابع آب و فشار زياد بر ذخاير آبي موجب شده است تا توجه زيادي به مديريت كارآمد و بهينه منابع آبي در بخش تقاضا شود. مديريت عرضه، عملياتي همچون مهار آب هاي سطحي، انتقال آب از طريق كانال، استفاده از آب هاي زيرزميني در آبياري و استفاده تلفيقي از آب كانال ها را شامل مي شود. مديريت تقاضا مواردي مانند اصلاح الگوي مصرف در بخش هاي مختلف مصرفي، تغييرات نهادي، اصلاحات سازماني و مشاركت مصرف كنندگان در امر مديريت منابع آب را شامل مي شود. از مهم ترين چالش هاي مرتبط باعرضه منابع آب در كشور در بخش عرضه؛ افت بارندگي در مقايسه با روند بلندمدت، افت حجم جريان هاي سطحي آب در كشور نسبت به روند بلندمدت، بهره برداري بي رويه و افت منابع آب هاي زيرزميني،  نبود مديريت كارآمد چاه هاي كشور، وضعيت دشت هاي كشور به عنوان شاخص بحران آب، توزيع نامتقارن منطقه اي منابع آب و بارندگي در كشور، پديده هاي طبيعي خشكسالي، انتشار پساب هاي صنعتي، كشاورزي و شهري و مهار آب هاي سطحي از طريق ايجاد سد بدون توجه كافي به ملاحظات فني، اقتصادي و زيست محيطي و نبود هماهنگي طرح هاي مكمل بهره برداري از چالش هاي ديگر مديريت منابع آب در كشور است.

چالش هاي مرتبط با تقاضاي آب در حوزه كشاورزي شامل بهره وري پايين آب در بخش كشاورزي، سطح سواد پايين بهره برداران و تأثير آن بر بهره وري آب، قيمت يارانه اي آب در بخش كشاورزي، رشد جمعيت و افزايش تقاضا براي منابع آب كشور، نبود شناخت كافي اهميت استفاده از تجارت آب مجازي در مديريت منابع آب كشور است. در حوزه مصارف آب شرب و بهداشتي؛ الگوي نادرست مصرف و هدر رفت آب در مرحله انتقال از مبادي عرضه تا مصرف كننده نهايي، تفكيك نشدن آب شرب و بهداشتي، افزايش جمعيت و ضريب شهرنشيني و رشد تقاضا. در حوزه مصارف صنعتي؛ استقرار صنايع پر مصرف آب در مناطق مركزي وكويري، همسويي پيك مصرف آب و برق در تابستان.
برای عبور از چالش های زیست محیطی و پیشبرد توسعه پایدار، ایجاد مدیریت واحد و یکپارچه از طریق اجماع دولت، بهزیستی، سازمان منابع طبیعی، سازمان محیط زیست، شهرداری و تمامی ارگان های ذی ربط ضرورت دارد. چراکه این هم افزایی با بهره گیری از قوانین سازمان ملل و تجارب کلان شهر های جهانی، می تواند گامی موثر در راستای حل معضلات و بحران های محیط زیست باشد.راهکارهای مدیریتی و اجرایی در این زمینه به شرح زیر می باشد:

راهکارهای مدیریتی شامل توسعه روش های نوین آبیاری کم مصرف، ترویج رقم های زراعی با مصرف کم و مقاوم به خشکی، توجه به سیاست واردات آب مجازی (به آبي كه در مراحل ‌مختلف توليد يك كالا استفاده مي شود) و جلوگیری از صادرات آب مجازی با اصلاح الگوی های کشت، نظارت مستمر بر میزان آب قابل تخصیص به کشاورزی در هر دشت و تدوین برنامه نظارت فصلی-برخط و برنامه های مدیریت مصرف، آموزش و فرهنگ سازی به منظور افزایش سطح آگاهی مردم و مشارکت مستقیم مردم در مدیریت منابع آب در واحد دشت و حوضه های فرعی، توسعه اجرای طرح های آبخیزداری در آبخیزهای بالادست به منظور استحصال آب و افزایش ظرفیت نگهداری آب در زمین و کسر سهم تبخیر در حوضه میانی و پایین دست، اجرای طرح های آب خوان داری و سدهای زیرزمینی برای نگهداشت آب در پروفیل خاک و آبرفت با توجه ویژه به حقابه تالاب ها و آبگیرهای پایین دست، استفاده از روش های نوین حفظ رطوبت در پروفیل خاک سطحی و استفاده از آن در ایجاد باغات دیم به منظور تثبیت زمین و ایجاد بادشکن، تدوین روش های علمی مدیریت دام در مرتع با لحاظ ظرفیت چرا و حساسیت خاک های هر منطقه، تعیین میزان واقعی آلاینده های هوا و توصیف کیفیت هوا در مقایسه با شرایط استاندارد و اطلاع رسانی ساده و صحیح به مردم و وضع اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه در مواردی که کیفیت هوا نامطلوب و آلودگی فراتر از حد استاندارد است. راه کارهای اجرایی شامل طرح های اجرایی مدیریت آب در فصول بارش برای افزایش رطوبت زمین و ایجاد پوشش گیاهی، تنظیم سیستم های سازه ای رهاسازی حقابه تالاب ها و نظارت بر خط اجرای آن، تنظیم مدیریت چرای ویژه متناسب با وضعیت هر سال آبی برای حفظ رطوبت و پوشش های یک ساله ایجاد شده جهت حفظ استحکام خاک با جلوگیری از ورود دام به اراضی حساس، استفاده از مالچ های مختلف در تثبیت موقت زمین در فصول مرطوب، نهال کاری و کشت گیاهان مقاوم به گرما و باد با استفاده از توان جوامع محلی، تهیه طرح های مشارکتی جهت استفاده از توان و سرمایه بخش خصوصی و جوامع محلی در اجرای طرح های مقابله با بیابان زایی و بیابان زدایی، جایگزینی سوخت های فسیلی و استفاده از سوخت های طبیعی و پاک، افزایش فضای سبز سطح شهری، پارک های جنگلی و پوشش گیاهی سبز در حومه شهر و افزایش ایستگاه های سنجش آلودگی هوا جهت پوشش دادن فضای شهری در راستای سنجش آلودگی هوا به منظور داشتن به روزترین اطلاعات برای برنامه ریزی های دقیق کنترل کننده آلودگی است.

بی شک میزان خسارات ناشی از تنش آب، بیابان زایی و آلودگی می تواند در بلندمدت منجر به ایجاد مشکلات تضعیف کننده ای نیز برای اقتصاد کشور شود. با گذشت زمان، این منابع ارزشمند بیشتر تحلیل رفته و شاهد کاهش بیشتر حاصلخیزی و آسیب دیدن سلامت عمومی بیش از پیش خواهیم بود. امید است با بهره گیری از دانش موجود و بکارگیری راهکارهای موثر آینده ای بهتر برای محیط زیست ایران عزیزمان رقم بزنیم.

کمیته محیط زیست حزب ندای ایرانیان-حوزه اصفهان

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار