ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۳۴۸۷
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۰
ندای ایرانیان گزارش می دهد
در روزهای اخیر جنجال ماجرای مائده هژبری طوفانی در فضای مجازی به پا کرد که بسیاری از اخبار پیرامون معضلات ارزی و اقتصادی لا به لای آن گم شد

در روزهای اخیر جنجال ماجرای مائده هژبری طوفانی در فضای مجازی به پا کرد که بسیاری از اخبار پیرامون معضلات ارزی و اقتصادی لا به لای آن گم شد.

به گزارش ندای ایرانیان دختر 17 ساله ای که ویدیوهای رقص پربازدیدش در اینستاگرام واکنش های بسیاری را برانگیخت. در این بین تیغ تیز انتقادات صدا و سیما را نشانه گرفته است. وقتی مستندی که در آن صدای گریان مائده هژبری وقتی که می گفت: " نمی دانستم کار خلافی می کنم" پخش شد بسیاری از کاربران فضای مجازی با هشتگ های گوناگون این اقدام از سوی صدا وسیما را ‌محکوم کردند. مائده البته به همراه دو نفر دیگر که کمتر نامشان شناخته شده است دستگیر شده است. دستگیری ای که یک ماه پیش صورت گرفته و معلوم نیست چرا پس از یک ماه تاخیر رسانه ای شده است.

حسام الدین آشنا، عضو شورای نظارت بر صداوسیما، در واکنش به پخش اعترافات «مائده هژبری» دختر جوانی که به اتهام پخش فیلم‌هایی از رقص خود در صفحه‌ی اینستاگرامش بازداشت شده بود، گفت: شورای نظارت بر صدا و سیما این امکان را فراهم می‌کند تا به هر شکایتی از طرف افراد در مورد عدم رضایت‌شان نسبت به پخش تصاویر آنان در تلویزیون رسیدگی کند.

Image result for ‫مائده زائری هژبری‬‎

بیشتر مطالبه معترضین به دستگیری مائده، سستی در دستگیری اخلالگران ارز و غارتگران بیت المال است. اینکه در شرایط کنونی اقتصاد کشور و معضلات ملموس فعلی در معیشت مردم مشکل کشور در حد رقص چند نوجوان در فضای مجازی توسط صدا و سیما تقلیل داده شود بدون شک باعث افزایش خشم در جامعه می شود. هنوز جای زخم خسارات وارده بر مردم بر سر قضایای موسسه های مالی اعتباری یا زیر و رو شدن سرمایه مردم به خاطر نوسانات ارزی خشک نشده که صدا و سیما با رقص جند نوجوان در صفحه شخصی اینستاگرامشان را عامل مشکلات کشور می نامد.

البته صدا و سیما در این باره پاسخ داده و گفته است اتفاقا صدا وسیما باید در حوزه آسیب شناسی معضلات فرهنگی فعال عمل کند و این خواسته بسیاری از مخاطبان است.

محمدحسین رنجبران، مدیر کل روابط عمومی صداوسیما توضیح نداده که از چه طریق خواسته مخاطبان را دریافته است اما مسئولان مربوط در حوزه فضای مجازی را مخاطب قرار داده و به خاطر عمل نکردن به وظیفه شان آنها را نقد کرده است. در عین حال انتقادات گسترده مردم از تفکرهای گوناگون را حملات غرض ورزانه برخی در داخل و خارج کشور خواند. البته همه ما به این دست استدلال ها عادت کرده ایم. اتفاق جدیدی نیست وقتی نوبت انتقاد از عملکرد نهادهای مسئول می رسد منتقدین یا قصد توطئه دارند یا از متصلین به کشورهای بیگانه هستند.

نعمت احمدی، حقوقدان برجسته با اشاره به نقض قانون در موضوع پخش تلویزیونی اعترافات مائده هژبری گفت: مذاکرات یک دادگاه صالحه را تا قبل از قطعیت حکم صادره در رسانه‌هانمی توان منتشر کرد و از این بابت باید تاسف خورد. متأسفانه صداوسیمای ما در عمل شکست‌خورده است. چراکه اگر شبکه‌ها و برنامه‌هایی که بتواند در جهت اشاعه اخلاق ناب اسلامی قدم بردارد تا به امروز داشتیم، قطعاً نباید شاهد چنین مسائلی در جامعه می‌بودیم. دختری مانند مائده هژبری، از مریخ نیامده، اهل هیچ فرقه و گروهک و دسته معاندی نیز نیست، روشن است که متعلق به فرهنگ رژیم گذشته نیز نباشد او محصول شیوه تربیتی همین نظام است.

حسام الدین آشنا، عضو شورای نظارت بر صداوسیما نیز در واکنش به پخش اعترافات «مائده هژبری» دختر جوانی که به اتهام پخش فیلم‌هایی از رقص خود در صفحه‌ی اینستاگرامش بازداشت شده بود، گفت: شورای نظارت بر صدا و سیما این امکان را فراهم می‌کند تا به هر شکایتی از طرف افراد در مورد عدم رضایت‌شان نسبت به پخش تصاویر آنان در تلویزیون رسیدگی کند.

اما شاید پرسروصداترین واکنش متعلق به یک روحانی مشهور باشد. محمدرضا زائری با انتشار کلیپی در فضای مجازی و همچنین موضع گیری در توییتر اظهار کرد که متأسفانه به دزدي و غارت بيت المال كاري نداريم اما به رقص و بي حجابي كار داريم! فاصله مان با اسلام پيغمبر و اميرالمؤمنين همين قدر است!

بسیاری معتقدند پروژه فیلترینگ اینستاگرام با دستگیری مائده ها یا به اصطلاح مرسوم شاخ های اینستاگرام قرار است کلید بخورد. معاون دادستانی کل کشور هم مدعی شده که فیلتر اینستاگرام در دستور کار این دادستانی قرار گرفته است. البته دلیل آقای معاون کلاهبرداری های صورت گرفته توسط اینستاگرام است. فارغ از اینکه چقدر می توان با ادله های این چنینی افکار عمومی را قانع کرد باید منتظر ماند و دید تلاش برای انکار اثرات فضای مجازی تا چه زمان ادامه خواهد داشت. همین فضای مجازی که امروز صدا و سیما را با ضعف مفرطش به محاق برده است.

 


برچسب ها: مائده هژبری
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار