ندای ایرانیان

کد خبر: ۵۳۴۸۸
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۲
واکنش ها به ماجرای مائده هژبری ادامه دارد
به قول مولانا ناگهان سرکنگبین صفرا فزود! می خواستند آگاهی بخشی کنند به قول خودشان اما خیلی از ما که اسم خانم مائده هژبری هم نشنیده بودیم می توانیم ببینیم که با یک سرچ ساده جستجوگرها چقدر روی این خانم هژبری مانور داده اند.

یک حقوقدان در واکنش به حواشی ایجادشده درباره مائده هژبری گفت: تهیه مستند "بیراهه" صدا‌‌‌و‌سیما را به بیراهه برد.

نعمت احمدی در گفت و گو با پایگاه خبری ندای ایرانیان اظهار کرد: باید مشخص کنیم هدف از مجازات چیست؟ چیست هدف از آگاهی بخشی چیست ؟ اگر هدف این است که یک واقعه ای را شرح دهیم تا برخی متنبه شوند مطمئن باشید ما این را به دست نیاوردیم.

Image result for ‫نعمت احمدی‬‎


این حقوقدان با نامناسب خواندن عملکرد صداوسیما در ساخت این مستند از اظهارات مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما انتقاد کرد و بیان کرد: محمدحسین رنجبران در باره انتقاداتی که نسبت به پخش این برنامه از شبکه 1 صورت گرفت گفته است که مردم با تماس با شماره 162 از ما خواستند برای آگاهی بخشی برنامه ای بسازیم. اما به قول مولانا ناگهان سرکنگبین صفرا فزود! می خواستند آگاهی بخشی کنند به قول خودشان اما خیلی از ما که اسم خانم مائده هژبری هم نشنیده بودیم می توانیم ببینیم که با یک سرچ ساده جستجوگرها چقدر روی این خانم هژبری مانور داده اند.

احمدی ادامه داد: کاری که اینها صورت دادند خلاف آیین دادرسی کیفری است که جزو قوانین آمره است . این قوانین امری هستند و صاحب دادگاه نمی تواند برخلاف آن تصمیم گیری کند.

این حقوقدان در ادامه متن ماده 96 قانون دادرسی کیفری را یادآوری کرد. در این قانون آمده است:

انتشار تصوير و ساير مشخصات مربوط به هويت متهم در كليه مراحل تحقيقات مقدماتي توسط رسانه‌ها و مراجع انتظامي و قضايي ممنوع است مگر در مورد اشخاص زير كه تنها به درخواست بازپرس و موافقت دادستان شهرستان، انتشار تصوير و يا ساير مشخصات مربوط به هويت آنان مجاز است.
الف- متهمان به ارتكاب جرايم عمدي موضوع بندهاي (الف)، (ب)، (پ) و (ت) ماده (۳۰۲) اين قانون كه متواري بوده و دلايل كافي براي توجه اتهام به آنان وجود داشته باشد و از طريق ديگري امكان دستيابي به آنان موجود نباشد، به منظور شناسايي آنان و يا تكميل ادله، تصوير اصلي و يا تصوير به دست آمده از طريق چهره‌نگاري آنان منتشر مي‌شود..
ب- متهمان دستگير شده كه به ارتكاب چند فقره جرم نسبت به اشخاص متعدد و نامعلومي نزد بازپرس اقرار كرده‌اند و تصوير آنان براي آگاهي بزه‌‌ ديدگان و طرح شكايت و يا اقامه دعواي خصوصي توسط آنان، منتشر مي‌شود.

احمدی با بیان اینکه خانم هژبری به لحاظ قانونی می تواند شکایت کند، گفت:من نمیفهمم تلویزیون چرا این کار را می کند. این هشتگ های مخالف را خود اینها درست کرده اند. صداوسیما باید بابت پخش این تصاویر و هتک آبروی مائده هژبری از همه عذرخواهی کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین اخبار