شیخ محمدی معاون سیاسی حزب ندای ایرانیان

تقویت ایران بدون حضور مردم ممکن نیست / مردم و احزاب فارغ از همه انتقادها و دلخوری‌ها با صندوق رأی قهر نکنند

۱۷ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۱ کد : ۴۲۸ اخبار مهم مواضع و بیانیه‌ها
صندوق رأی کم ‌هزینه‌ترین راه برای اصلاحات و تغییر شیوه تصمیم سازی و تصمیم ‌گیری کشور در راستای منافعِ مردم هست. بر همین اساس مخالف قهر با صندوق رای هستم و از حقِ مسلمِ انتخاب مردم دفاع می‌کنم. مشارکت اگر آگاهانه و هوشمندانه باشد همچنان می‌تواند به بهبود سطح کیفیت حکمرانی کشور منتهی شود.
تقویت ایران بدون حضور مردم ممکن نیست / مردم و احزاب فارغ از همه انتقادها و دلخوری‌ها با صندوق رأی قهر نکنند

محمد حسین شیخ محمدی، معاون سیاسی حزب ندای ایرانیان، در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا، درباره اهمیت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: انتخابات کارکردی امنیت ساز و ثبات آفرینی برای کشور دارد. مشارکت سیاسی یکی از اساسی ‌ترین مولفه‌های تأمین و ارتقای سطح امنیت ملی است که به افزایش کارآمدی نظام سیاسی و اتحاد و انسجام ملی کمک خواهد کرد. انتخابات ابزاری است که " صدای مردم" هرچند محدود در مراکزتصمیم‌گیری شنیده شود.
این فعال سیاسی ادامه داد: صندوق رأی کم هزینه‌ترین راه برای اصلاحات و تغییر شیوه تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور در راستای منافعِ مردم هست. بر همین اساس مخالف قهر با صندوق رای هستم و از حقِ مسلمِ انتخاب مردم دفاع می‌کنم. مشارکت اگر آگاهانه و هوشمندانه باشد همچنان می‌تواند به بهبود سطح کیفیت حکمرانی کشور منتهی شود.

وی افزود: یک تفکر خطرناکی وجود دارد که مخالف جمهوریت نظام است. تفکری که معتقد است حاصل ‎انتخابات پرشور، انتخاب نادرست است. تفکری دقیقاً مقابل و مخالف جمهوریت نظام که جمهوری اسلامی ایران بر پایه آن بناشده است. نقش وجایگاه مردم در جمهوری اسلامی ایران نباید تضعیف یا فراموش شود. فراموش نکنیم تضعیف یا کمرنگ شدن جمهوریت کشور دربلندمدت موجب دلسردی مردم از حاکمیت و شکاف و فاصله آنان از حاکمان خواهد شد و همبستگی ملی را تضعیف می‌کند. تقویت ایران بدون حضور مردم ممکن نیست.

معاون سیاسی حزب ندای ایرانیان در خصوص عملکرد شورای نگهبان گفت: سازوکار فعلی شورای نگهبان افکار عمومی منتقد رامتقاعد نمی‌کند. روندهای شورای نگهبان نیازمند بازنگری واصلاح هستند. باید با اصلاح قوانین در جهت پاسخگو کردن وشفایت شورای نگهبان حرکت کنیم. مجلس شورای اسلامیمی‌تواند با اصلاح روندها و قوانین، شورا را در موضع پاسخگویی به مردم و کاندیداها قرار دهد. این اصلاحات باعث حراست ازجایگاه شورای نگهبان خواهد شد.
شیخ‌محمدی در خصوص دلیل مأیوس شدن مردم از مشارکت درانتخابات گفت: باید با خودمان و مردم صادق باشیم. نتایج عموم نظرسنجی ها نشان می‌دهد بخش مهمی از دلیل عدم تمایل مردم به مشارکت در انتخابات به عدم پایبندی دولت دوازدهم به شعارهاو وعده‌های انتخاباتی خود و شرایط اقتصادی مردم مرتبط است. مردم امروز از صندوق رأی ناامید شده‌اند و احساس می‌کنند رأیسال‌های گذشته آن‌ها اثری در بهبود وضعیت اقتصادی، اجتماعی و معیشتی آن‌ها نداشته است. من سهم محدود شدن گزینه‌های انتخاب را در کاهش مشارکت مردم کمتر میدانم. بخشی ازجریان‌های سیاسی کشور پس از اعلام نتایج «احراز صلاحیت» دچار سرخوردگی شدند، ولی مسئله اصلی مردم کمی متفاوت از جریان‌های سیاسی است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری حزب ندای ایرانیان در ادامه خاطرنشان کرد: این دوره متأسفانه شاهدیم پوپولیسم در برنامه و شعار‌های عموم کاندیدها ریشه دوانده است. کاندیداها باوعده‌های کلی و بی‌مفهوم، بدون پشتوانه علمی و عملیاتی و بدون توجه به منابع و امکانات کشور سعی در جلب آرای مردم دارند. شعارهایی که با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی، محیط زیستی و.. کشور، امکان عملی شدن آن‌ها وجود ندارد. وعده‌هایی که اقتصاد، منابع و آینده ایران را تهدید می‌کند. کاندیداهای محترم در نظرداشته باشند که شعار‌های پوپولیستی و عوام‌فریبانه به هیچ عنوان پاسخ‌گوی نیازهای امروز جامعه ما نخواهد بود.
شیخ‌محمدی در پایان گفت: توصیه می‌کنم مردم و احزاب فارغ ازهمه انتقادها و دلخوری‌ها با صندوق رأی قهر نکنند. شاید زمین رقابت را محدود بدانند، ولی رقابت را رها نکنند. مردم ما هرگز ازعدم شرکت فعال در انتخابات سود نبرده و نخواهند برد. موافقان تحریم انتخابات باید مشخص کنند که مردم چه زمانی با عدمشرکت در انتخابات سود کرده‌اند؟ تحریم انتخابات حرکت انفعالی است و هیچ‌گاه نتیجه یا دستاورد واضح و روشنی نداشته است.

کلید واژه ها: محمد حسین شیخ محمدی معاون سیاسی حزب ندای ایرانیان انتخابات انتخابات ریاست جمهوری تحریم