عیسی چمبر معاون اجرایی حزب ندای ایرانیان:

مجموعه اصلاحات در انتخابات مجلس تعلل کند، ندا مستقل خواهد آمد / بستن لیست انتخاباتی برای ناکام گذاشتن رقیب و عدم پاسخگویی به مردم، قبیله گرایی سیاسی است/ مهم‌ترین فلسفه ایجاد ندای ایرانیان حرف‌های نو و باز کردن مسیرهای جدید است

۱۰ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۱ کد : ۲۵۲ اخبار مهم
ندای ایرانیان به‌عنوان یک حزب سیاسی موظف است افقی جدید را به جامعه ارائه کند؛ زیرا پتانسیل حضور پرشور در انتخابات وجود دارد و احزاب اگر از این موقعیت استفاده نکنند درواقع رسالت حزبی خود را انجام نداده‌اند. اگر تقاضا برای حضور در انتخابات وجود داشته باشد، عدم عرضه کالا نشان از بی‌کفایتی احزاب است. با این تصور که مبتنی بر واقعیت‌های تاریخی است ندا قصد دارد در انتخابات شرکت کرده و افق جدیدی را پیش روی مردم بگشاید.
مجموعه اصلاحات در انتخابات مجلس تعلل کند، ندا مستقل خواهد آمد / بستن لیست انتخاباتی برای ناکام گذاشتن رقیب و عدم پاسخگویی به مردم، قبیله گرایی سیاسی است/ مهم‌ترین فلسفه ایجاد ندای ایرانیان حرف‌های نو و باز کردن مسیرهای جدید است

ندای ایرانیان: احزاب، تشکل‌ها و گروه‌های سیاسی مدتی قبل از آنکه رسانه‌ها وارد بحث انتخابات شوند، مسئله انتخابات را متناسب با شرایط و وضعیت جامعه در دستور کار قرار می‌دهند تا بتوانند بر اساس آنچه خواست مردم است، برنامه‌ریزی کرده تا از این رهگذر بتوانند به دستاوردی ثواب برای ارتباط با جامعه دست‌یافته و به مقبولیت مردمی در انتخابات برسند. حزب ندای ایرانیان قبل از تمامی احزاب اصلاح‌طلب و حتی اصولگرا ستاد انتخاباتی خود را تشکیل داده است و در این زمینه در حال فعالیت است. برای اطلاع ازآنچه حزب ندای ایرانیان در انتخابات پیش رو در نظر دارد «وقایع اتفاقیه» با دکتر عیسی چمبر، معاون اجرایی حزب ندای ایرانیان به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


*انتخابات فرصتی برای تغییر مسالمت‌آمیز
برای پیش‌بینی از انتخابات آینده باید داده‌های تاریخی را کنار هم گذاشت. از تحلیل روند انتخابات مختلف به این نتیجه خواهم رسید که انتخابات مجلس یازدهم یکی از پر مشارکت‌ترین انتخابات تاریخ ایران خواهد بود. افرادی که فضای انتخاباتی مجلس را سرد پیش‌بینی می‌کنند، به کارکرد انتخابات توجه ندارند. مهم‌ترین کارکرد انتخابات برخلاف آنچه رسانه‌ها ترویج می‌دهد، تشکر از نظام سیاسی نیست بلکه ایجاد فرصت برای تغییر به‌صورت مسالمت‌آمیز است.


* شور انتخاباتی بر اساس تجربه تاریخی
اگر انتخابات گذشته را مورد بررسی قرار دهیم، هرزمان که وضعیت جامعه بغرنج شده و بلافاصله بعد از آن وضعیت انتخابات برگزار شده، آن انتخابات؛ انتخابات پرشوری بوده است. انتخابت دوم خرداد 76 و انتخابات 27 خرداد 92، بعد از وضعیت‌های بغرنج بود. همچنین اگر بررسی کنیم در زمان رونق اقتصادی، هیچ‌گاه انتخابات پرشور برگزار نشده است چون مردم نیاز جدی به تغییر نمی‌دیدند.


*ضریب حضور مردم در انتخابات و وضعت اقتصادی
 همچنین در هر حوزه‌ای حضور مردم در انتخابات بیشتر بوده، درصد مشکلات اقتصادی نیز بیشتر بوده است. در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، استان‌های گلستان، سیستان و بلوچستان و کردستان بالاترین ضریب مشارکت را داشته‌اند به‌این‌علت که مردم گرفتار این استان‌ها می‌خواهند شرایط تغییر کند. البته حضور مردم در انتخابات به معنی رضایت نیست محفلی جز انتخابات برای تغییر وضع وجود ندارند. درنتیجه اگر انتخابات با حجم مشکلات فعلی کشور کم رونق باشد، به گردن کسانی است که امکان تغییر را فراهم نکردند؛ یعنی گروه‌های سیاسی که هیچ طرح نو و افق جدیدی ارائه نکردند، یا گروه‌هایی که صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات را تعیین می‌کنند.


* ندا افقی جدید درخواهد انداخت
 ندای ایرانیان به‌عنوان یک حزب سیاسی موظف است افقی جدید را به جامعه ارائه کند؛ زیرا پتانسیل حضور پرشور در انتخابات وجود دارد و احزاب اگر از این موقعیت استفاده نکنند درواقع رسالت حزبی خود را انجام نداده‌اند. اگر تقاضا برای حضور در انتخابات وجود داشته باشد، عدم عرضه کالا نشان از بی‌کفایتی احزاب است. با این تصور که مبتنی بر واقعیت‌های تاریخی است ندا قصد دارد در انتخابات شرکت کرده و افق جدیدی را پیش روی مردم بگشاید اما اینکه این افق و پنجره جدید مورد استقبال نهادهای برگزارکننده انتخابات و یا مردم قرار گیرد یا نه، مسئله دیگری است. نظام جمهوری اسلامی بعد از 40 سال باید این اعتماد به‌ نفس را داشته باشد که به مرحله استقرار رسیده و بحران‌ها را گذرانده است. بحران‌های کنونی نیز بحران مدیریت است. نظام سیاسی نتوانسته با توجه به ظرفیت موجود مدیر تربیت کند و این می‌شود که یک مدیر با ویلچر هم‌پشت میز نشین است. مهم‌ترین فلسفه ایجاد ندای ایرانیان حرف‌های نو و باز کردن مسیرهای جدید است.


* نقدی به ندا در مورد عملکرد گذشته
 حزب ندای ایرانیان شاید در انتخابات گذشته خود را جدی نگرفته و یا جدی گرفته نشده اما در انتخابات آتی باید خود را جدی بگیرد حتی با چهار کاندید هم ندا باید مجدانه وارد انتخابات شود. ندا باید این مجرا را باز کند و به مردم و حاکمیت اثبات کند که ندای ایرانیان حزبی نیست که در چارچوب منافع جناحی فعالیت کند. چارچوب ندای ایرانیان چارچوب منافع ملی و کارآمد کردن نظام سیاسی ایران است. ندا به پشتوانه رده سنی که در آن قرارگرفته و تجربه گذشت وارد انتخابات خواهد شد.


* ندا در شوراهای شهرها مؤثر است
ندای ایرانیان هرکجا عضوی در شورای هر داشته است مؤثرترین عضو بوده است. ندای ایرانیان به لحاظ روشی و دانایی، افرادی را به شوراها فرستاده که مؤثر هستند زیرا به دانش روز مؤثرند و مانند 50 سال پیش فکر نمی‌کنند. اعضای ندا در شوراهای شهر کارآمدی نظام سیاسی را افزایش می‌دهند. ندا به وجود نیامده که به مسئله‌ای برای نظام سیاسی تبدیل شود.


* از انتخابات مجلس دهم گله‌ داریم
 درروند انتخابات مجلس قبلی با ندای ایرانیان برخورد مناسبی نشد اما ندا به‌هیچ‌وجه قهر نکرد. شاید آن سیاست‌ها باعث آسیب به حزب ندا شد اما اکنون ندای ایرانیان بازسازی‌شده است. اکنون نیز چاره‌ای وجود ندارد جز اینکه با همین روش پیش رود. در انتخابات مجلس قبل با بسیاری از کاندیداهای ندا برخورد خوبی صورت نگرفت. این برخورد بد هم از سوی نهادهایی بود که صلاحیت‌ها را احراز می‌کردند و هم‌ زمانی که لیست‌های مشترک اصلاح‌طلبان بسته‌ شد نامزدهای ندای ایرانیان مورد بی‌مهری قرار گرفتند.


* نتیجه بی‌مهری به ندای ایرانیان، مجلس فعلی است
 نتیجه بی‌مهری به ندای ایرانیان مجلس فعلی است که حتی اصلاح‌طلبان هم به آن افتخار نمی‌کنند. اگر مجموعه اصلاحات به قبل بازگردند و با در نظر گرفتن 10 تا 15 نامزدی که از فیلتر شورای نگهبان عبور کردند، آنگاه به کاندیداهای ندای ایرانیان احترام خواهد گذاشت چراکه حداقل اعضای ندای ایرانیان تکلیفشان با خودشان مشخص است.


*احتمال مستقل آمدن ندا در صورت انفعال اصلاح‌طلبان
 اکنون به‌رغم اینکه ندای ایرانیان فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرده اما مشخص نیست که اصلاح‌طلبان چه تصمیمی برای انتخابات آینده خواهند گرفت. اصلاح‌طلبان اکنون سر در گم‌اند که در انتخابات آینده شرکت کنیم یا نه؟ درصورتی‌که انتخابات آتی فرصتی برای ارائه افقی نو به جامعه است. اگر ندای ایرانیان ادامه این وضعیت را از اصلاح‌طلبان ببیند، شاید تصمیمات دیگری بگیرد. اصلاح‌طلبان این روزها فقط به پشتوانه سرمایه اجتماعی که از مشروطه به وجود آمده و از آن خرج می‌کنند، فعال‌اند. درنتیجه اگر ندای ایرانیان نامشخص بودن مسیر حرکت اصلاح‌طلبان را درک کند، شاید به این موضوع بی اندیشد که خود تصمیمی مستقل برای شرکت در انتخابات اتخاذ نماید.


* از پاسخگویی فرار نکنیم، عذرخواهی کنیم
برخی به‌این‌علت که اکنون نمی‌توانند به خاطر عملکرد امیدی‌ها پاسخگوی مردم باشند، ساز ناکوک در مورد شرکت در انتخابات را کوک کردند. حال اینکه چنین موضعی غیرمسئولانه است. چه ایرادی وجود دارد که اعتراف کنیم که از شخصی حمایت کردیم و از این به بعد از فرد دیگری حمایت خواهیم کرد. اینکه در انتخاباتی شرکت کنیم که از قبل نتیجه آن مشخص باشد، چنین مواضعی موضع‌گیری فعالان سیاسی نیست. باید در انتخابات شرکت کرد تا دریابیم که مواضع درستی می‌گیریم و آیا مردم این مواضع را تائید می‌کنند یا نه. اینکه سیاست‌مداران ایده‌ای در سر داشته باشند اما آن را در معرض نظر مردم قرار ندهند، چنین افرادی فعال سیاسی نیستند. زمانی که احزاب برآورد کنند که احتمالا شکست خواهد خورد اما مواضعش برای منافع مردم مهم است باید در انتخابات شرکت کنند.


* احزاب کاندیداها را تضمین کنند، هرکسی را به مجلس نفرستیم
 احزاب و گروه‌های سیاسی نباید افرادی را به‌عنوان نماینده به مجلس بفرستند که پاسخگوی اعمال آن‌ها نباشند. اینکه مانند دبیر کل یکی از احزاب در برابر پاسخ‌خواهی رسانه‌ها اعلام کنیم که نمایندگان فراکسیون امید فاقد اختیارند، مناسب نیست. احزاب در برابر افرادی که به مردم معرفی می‌کنند مسئولیت دارند. احزاب نمی‌توانند بعد از چهار سال بگویند رئیس‌جمهور اختیارات ندارد. این‌گونه موضع گرفتن غیرمسئولانه است. اگر در انتخابات تنها 3 نفر را در سطح تهران داشتیم که می‌شناختیم تنها باید از آن سه نفر حمایت کرد. اینکه به هر طریق لیستی کامل را در انتخابات ارائه دهیم، قبیله گرایی سیاسی است. اگر ندای ایرانیان لیست را می‌بست چه‌بسا از افراد دست‌پاک جناح مقابل که دغدغه منافع ملی داشتند، حمایت می‌کرد تا اینکه از افراد ناشناخته‌ای استفاده شود که درگیر مسائل اقتصادی هستند.

کلید واژه ها: عیسی چمبر معاون اجرایی حزب ندای ایرانیان ندای ایرانیان انتخابات حزب اصلاحات مجلس شورای اسلامی